تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۶:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آتش در خرمن!

روز جمعه با هجوم خونین نیروهای امنیتی رژیم اسرائیلی به تظاهرکنندگان فلسطینی در نوار غزه، حداقل ۱۶ فلسطینی شهید و بیشتر از ۱۴۰۰ تن دیگر زخمی گردیدند. یکی از شهدا یک نوجوان ۱۶ ساله فلسطینی بود.
درگیری‌ های خونبار روز جمعه ۱۰ فروردین همزمان با شروع تجمع اعتراضی هزاران فلسطینی بمناسبت فرا رسیدن «یوم ‌الارض» (روز زمین) در مرز نوار غزه اتفاق افتاد. از تظاهرات روز جمعه که به اسم «بازگشت بزرگ» برگزار گردید، به عنوان یکی از بزرگترین اعتراضات فلسطینی ها طی سال های موخر ذکر شده هست.

سخنگوی ارتش اشغالگر شمار فلسطینیانی را که در شش منطقه نوار غزه تظاهرات کردند، حدود ۳۰ هزار نفر برآورد زده هست.

درگیری ها میان تظاهرکنندگان فلسطینی و سربازان اسرائیلی زمانی اتفاق افتاد که ده ‌ها هزار تن از فلسطینیان، که در میان آنها بانوان و کودکان هم حضور داشتند، بعد از مراسم نماز جمعه، به سوی مرزهای ۱۹۴۸ روانه گردیدند.

 

فلسطینیان در حالی تظاهرات «یوم الارض» را با شعار و خواست برگشت آوارگان فلسطینی شروع نمودند که قرار هست این اعتراضات تا شش هفته دیگر یعنی تا روز پانزدهم ماه می که «روز نکبت» خوانده می ‌شود، ادامه داشته باشد.

«یوم الارض» چیست؟

««یوم الارض» در فلسطین سالروز قیام ملی فلسطینیان منطقه های اشغالی سال ۴۸ هست که در ۳۰ مارس ۱۹۷۶ به نحو اعتصاب وسیع و تظاهرات در اعتراض به کارهای صهیونیست ها مبنی بر اعمال خشونت، تبعیض نژادی، مصادره زمین های، ویران سازی روستاها و راندن فلسطینیان از سرزمین خودشان شروع گردید.

درپی این اقدام، فلسطینی ها اعتصاب فراگیر اعلام نمودند و برای نخستین بار بعد از اشغال سرزمینشان در سال ۱۹۴۸ میلادی، سران رژیم اسرائیل را به چالش کشیدند. فلسطینی ها در ۳۰ مارس هر سال «یوم الارض» را گرامی می دارند.

از سال ۱۹۷۶ تاحالا رژیم اسرائیلی طبق معمول به اعتراض فلسطینی ها در «یوم الارض» به طور نظامی و با خشونت جواب داده هست.

حوادث سال کنونی نیز توام با درگیری های خونین بود و سربازان رژیم اشغالگر به سوی فلسطین ها آتش گشودند. ارتش اسرائیلی که هر سال انتظار تظاهرات «یوم الارض» را دارد، تانک ها و امکانات نظامی خود را در مرزهای غزه مستقر کرده بود.

به گفته یکی از سران ارتش اسراییل، قبل از شروع تظاهرات وسیع فلسطینیان در نزدیکی مرزهای غزه، صد تیرانداز ماهر در مرزها مستقر شده‌ اند.

فلسطینیان از سال ۱۹۷۶ هر سال در چنین تاریخی برای مطالبه حق برگشت و بازپس گیری زمین‌ های خود دست به تظاهرات می ‌زنند، اما راهپیمائی سال کنونی به سبب شناسایی بیت ‌المقدس از سوی آمریکا به عنوان پایتخت رژیم اسرائیلی، ارزش ویژه‌ ای یافته هست. جوانان فلسطینی از مدت ها پیش با ارسال و انتشار پیام‌ هایی در شبکه های اجتماعی خواستار برپایی تظاهرات شگرف «یوم الارض» گردیدند.

نکته دیگری که با تظاهرات «یوم الارض» مربوط هست، انتفاضه جدید فلسطین ها در زمین های اشغالی هست که بعد از تصمیم ترامپ وارد فاز تازه ای شده و با فراز و نشیب همچنان ادامه دارد. درگیری های «یوم الارض» در مرزهای غزه، شوک دیگری به انتفاضه مردم فلسطین وارد ساخته و بیشتر از پیش صهیونیست ها را در تنگنا قرار خواهد داد.

جنبش فتح، حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه های فلسطینی در غزه به منظور برپایی راهپیمایی «یوم الارض» و حرکت به سوی منطقه مرزی بین غزه و رژیم اسرائیلی، فراخوان داده بودند. جنبش حماس ضمن پشتیبانی از این راهپیمایی، دیگربار بر حقوق فلسطینی ها خصوصا برگرداندن زمین های مصادره شده و حق برگشت آوارگان تاکید کرده هست.

تاحالا عده ای از کشورها کشتار روز جمعه مردم غزه را محکوم نموده اند.

بنابراین تنها راه باقی مانده معرض فلسطینی ها، استمرار انتفاضه هست و اقدام صهیونیست ها در جمعه خونین، نه فقط توان ندارد علت خاموشی آتش عصبانیت فلسطینیان شود، لکن انتفاضه فلسطین در درون اسرائیل را شعله ورتر خواهد کرد./

فرزان شهیدی

پایگاه بصیرت

انتهای متن/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94422

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.