تاریخ ارسال : ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۱۶:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آثار علمی- فرهنگی مؤسسه دارالهدی قم

انتشار دوماهنامه تربیتی- اخلاقی خُلُق، سالنامه تربیتی- اخلاقی خُلُق و کتاب های متنوع اخلاقی از جمله آثار علمی- فرهنگی این مؤسسه به شمار می آید.

به گزارش شلمچه نیوز، «حجت الاسلام محمدرضا مجیری» در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بنیاد هاد، با اشاره به فعالیت های فرهنگی مؤسسه هاد، اظهار کرد: این مؤسسه، یکی از مراکز بنیاد علمی- فرهنگی هاد است که با اشراف حضرت آیت الله ناصری دولت آبادی اداره می گردد.

دارالهدی

وی، انتشار دوماهنامه خلق را از فعالیت های مهم مؤسسه فرهنگی دارالهدی برشمرد و ابراز نمود: تاکنون۵۱ شماره از این نشریه تربیتی- اخلاقی به انتشار رسیده و مورد توجه و عنایت علما و بسیاری ازفرهیختگان حوزوی قرار گرفته است.

سردبیر دوماهنامه خُلُق ادامه داد: شماره های جدید دوماهنامه خُلُق که ویژه دی تا اسفند سال گذشته است، با محوریت مباحث تربیتی و اخلاقی همانند «ایمان و عمل به مثابه راهبرد تربیتی در قرآن کریم»، «تبیین موضوع حسد در چهل حدیث امام خمینی(ره)»، «مروری بر فضایل و اختصاصات حضرت موسی(ره)» و «طب و اخلاق» منتشر گردید.

وی تأکید نمود: سیره این نشریه، ارائه سبک و معارف اخلاقی عالمانه از علمای ربانی با تکیه بر مکتب اخلاقی نجف اشرف و بزرگانی همچون مرحوم آیت الله قاضی(ره) می باشد.

مدیر مؤسسه دارالهدی رویکرد دوماهنامه خُلُق را ترویجی دانست و تصریح کرد: تیراژ این نشریه که به بسیاری از مدارس علمیه و سازمان ها و نهادهای کشور ارسال می شود، متغیر بوده و در برخی از نوبت های انتشار به هفت هزار شماره نیز رسیده است.

*انتشارات مؤسسه دارالهدی؛

حجت الاسلام مجیری یکی دیگر از فعالیت های مؤسسه دارالهدی را انتشار سالنامه خُلُق عنوان و ابراز کرد: نشر محصولات بنیاد علمی فرهنگی هاد از برنامه های انتشارات مؤسسه دارالهدی است و انتشار سالنامه اخلاقی خُلُق، یکی از محصولات بدیع آن می باشد.

وی ادامه داد: این سالنامه از سال ۱۳۸۴ تا به امروز با رویکرد اخلاقی نشریه خُلُق، ولی به شکلعمومی تر به انتشار رسیده است تا در دسترس و مورد استفاده همه اقشار جامعه قرار گیرد.

*انتشار نسخه جدید سالنامه خلق؛

حجت الاسلام محمدرضا مجیری افزود: دوازدهمین شماره از سالنامه خلق، با محوریت مباحث تربیتی و اخلاقی ویژه ۱۳۹۵ش منتشر گردید.

وی افزود: تجربه اشتیاق و استقبال فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی از یازده سالنامه گذشته، ما را بر آن داشت تا در این شماره به مباحثی تأکید کنیم که تاکنون در سالنامه های موجود کشور به آن پرداخته نشده است.

*تمایز این سالنامه و سالنامه های مشابه؛

سردبیر دوماهنامه خُلُق؛ با تأکید به محتوای متمایز این سالنامه همانند ثبت آداب روزانه اسلامی، بیان کرد: روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در این سال نامه، به تبیین ضرورت و شرحآداب اخلاقی و مصادیق آن اختصاص یافته است و در روز چهارشنبه مواعظ و حکایات تربیتی علمای اعلام و در روزهای پنج شنبه و جمعه نیز مباحث مربوط به مهدویت در این سالنامه تربیتی منعکس شده است.

حجت­ الاسلام مجیریاضافه کرد: تاریخ نگاری زندگانی برخی از مشاهیر عالمان دین، تاریخ تولد و ارتحال آنها، تعیین روزهای قمر در عقرب به هدف رعایت نکات اخلاقی متناسب با آنها از جمله مباحث طرح شده به شمار می­آید.

وی، درج یک حدیث تربیتی در هر صفحه و حکایات اخلاقی در پایان هر دو ماه را از دیگر ویژگی های جذاب این سال نامه عنوان و ابراز نمود: فهرست موضوعی مطالب تربیتی- اخلاقی درج شده و کیفیت ویژه طراحی، انتشار و صحافی نیز از دیگر جلوه های در خور توجه این سالنامه به شمار می آید.

مدیر مؤسسه دارالهدی با اشاره به اینکه انتشارات مؤسسه تا به امروز کتب متعددی اعم از تألیف، ترجمه و تحقیق را به چاپ رسانده است، اظهار داشت: این کتب با موضوع اخلاق و مهدویت آن هم با مباحث اخلاقی به انتشار رسیده است.

*آثار منتشر شده انتشارات خلق؛

سردبیر نشریه خُلُق اضافه کرد: «رسم بندگی»، «سخن دوست»، «سرچشمه حیات»، «از اضطراب تا آرامش»،«أنیس النفوس»، «تهذیب اخلاق» و … از جمله کتب منتشرشده در انتشارات مؤسسه دارالهدی می باشد.

*نرم افزارهای الکترونیکی مؤسسه دارالهدی؛

وی تصریح کرد: نرم افزار مجموعه ۳۶ شماره نشریه خُلُق یکی از خروجی های الکترونیکی مؤسسه بوده که با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور عرضه شده است.

مدیر مؤسسه دارالهدی یادآور شد: تولید نرم افزار «آرشیو نمایه زنی کلیه محتواهای علمی» با همکاری مرکز تحقیقاتی نور، یکی دیگر از محصولات مؤسسه دارالهدی است که مراحل نهایی خود را پشت سر گذاشته و بسیاری از نهادها و مراکز علمی می توانند از آن استفاده نمایند.

سردبیر دوماهنامه خُلُق، در پایان، تأکید کرد: علاقه مندان برای تهیه محصولات مؤسسه فرهنگی هاد، می­ توانند به مرکز پخش آثار این مؤسسه به نشانی قم- خیابان معلم- انتهای کوچه۱- پلاک ۱۵۹ مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۷۸۴۰۷۰۴-۰۲۵۳ و ۰۹۱۲۳۵۱۳۸۷۲ تماس حاصل نمایند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15077

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.