تاریخ ارسال : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آخرین برای قانونی شدن منع تندخویی علیه زنان

روزنامه اعتماد درج کرد: درک لزوم تدوین قانون برای ممانعت از تندخویی علیه خانم ها و تامین امنیت آنان بعنوان نیمی از جامعه، اگرچه گامی رو به جلو هست ولی اصلا کافی نیست. چشم مان به راه لایحه تامین امنیت خانم ها خشک گردید و وعده می دهند که این لایحه دو ماه دیگر به مجلس خواهد رسید.    معاونت خانم ها در دولت دوازدهم از طی شدن مراحل نهایی و هم اندیشی با قوه قضاییه می گوید و معاون حقوقی قوه قضاییه وعده می دهد که بررسی های شان تا دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.
آآن طور که دولتی ها می گویند لایحه تامین امنیت خانم ها در مقابل تندخویی در مراحل پایانی هست. این همان لایحه ای هست که دولت دهم به مجلس فرستاد و به سبب ایرادات کمیسیون لوایح به قسمت های قضایی آن به نتیجه نرسید. دولت دوازدهم نیز علی رغم جابه جایی هایی که در معاونت خانم ها و معاونت حقوقی شده هست، مبحث را رها نکرد. این طور که معصومه ابتکار، معاون کارها خانم ها در دولت دوازدهم گفته هست این لایحه در فاز نهایی هست و بعد از هم اندیشی های دولت و قوه قضاییه به مجلس ارسال خواهد گردید. نمایندگان مجلس نیز بی صبرانه در انتظار دریافت این لایحه می باشند و تاکید دارند که هم اندیشی با دیگر نهادها نیز بعد از ارایه لایحه به آنان صورت پذیرد.

انتظارات جامعه از لایحه

انتظار می رود که لایحه تامین امنیت خانم ها مبتنی بر نیازهای جامعه ایرانی باشد و بتواند در عمل نقش موثری ایفا کند. هدف این بود که از طریق «آگاهی رسانی عمومی» و «رسیدن به اجماع در جامعه مدنی» قانون منع تندخویی خانوادگی علیه خانم ها بعنوان یک مطالبه عمومی هرچه سریع تر تصویب گردد. لایحه تامین امنیت خانم ها دیکته نوشته ولی خوانده نشده ای هست که نمی دانیم بر پایه نیازهای واقعی جامعه تدوین شده یا خیر. به باور حقوقدانان و متخصص ها حوزه خانم ها اگر بندهای لایحه با درک صحیح و شناخت دقیق از جامعه ایرانی در شهرها و استان های متفاوت نوشته نشده باشد، گامی به پیش نرفته ایم.

جایگاه قانون در منع خشونت

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس جمهور در کارها حقوق شهروندی که در دولت یازدهم معاون کارها خانم ها بود و اسمش با لایحه مورد بحث گره خورده، در جلسه «بررسی لایحه تامین امنیت خانم ها در مقابل تندخویی و حق خانم ها بر شهر» در مشهد، شرکت کرد و بعد از سخن درباره تندخویی، با اشاره جایگاه تاثیرگذار قانون عنوان کرد: «تاکید باید بر تغییر قانون باشد به چه سبب که این عمل، منتج به فرهنگ سازی می گردد. .. »

..

الزامی هست. وی با بیان اینکه «خشونت خانگی، صرفا یکی از اشکال تندخویی است» تصریح کرد: ضرب وشتم خانم ها یک مورد از مصادیق تندخویی هست که متاسفانه به بحث تندخویی علیه خانم ها تقلیل داده می گردد.

دو ماه تا پایان بررسی ها

بررسی لایحه تامین امنیت خانم ها دو ماه دیگر همه می گردد. »

او روز پنجشنبه در جلسه تخصصی «بررسی لایحه تامین امنیت خانم ها در مقابل تندخویی و حق خانم ها بر شهر» با بیان اینکه به نظر می رسد ظرف یک تا دو ماه آینده کار این لایحه در قوه قضاییه به پایان رسیده و برای طی مراحل بعدی به مجلس برود، عنوان کرد: «توقع ما این هست که در مجلس شورای اسلامی به شایستگی به این لایحه دقت گردد و اگر به ویژه خواهرانی که در مسند نمایندگی مجلس می باشند دقت بیشتری به این امر برخوردار باشند می تواند به زودی جهت قانونی پیدا کند.»

»وی به برخی از محورهای لایحه اشاره کرد و عنوان کرد: «این لایحه برای نخستین بار تندخویی را تعریف می کند؛ هر مشی عمدی بر مبنای جنسیت انجام شده و می تواند آسیب جسمی، روحی، حیثیت، کرامت و غیره خانم ها شده یا مورد تهدید جدی واقع گردد و تمامی خانم ها اعم از تبعه ایرانی و غیرایرانی مورد دقت قرار داده هست.

»به گفته او، نوع ها تندخویی در این لایحه دیده شده هست.»

»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76216

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.