تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آرزوی داروغه زاده برای آشتی سینماگران با سیاستمداران

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، ابراهیم داروغه زاده که تقریبا از اوائل تابستان سال گذشته بر مسند با اهمیت ترین بخش سازمان سینمایی  یعنی معاونت ارزشیابی و نظارت نشسته است، در همان زمان آغاز کارش اظهاراتی قاطع در مورد برطرف مشکل نمایش بعضی فیم ها و دفاع از قانون داشت که شاید به مذاق بعضی گروه های افراطی و آن هایی که جلو پای اکران بعضی فیلم ها سنگ می اندازند چندان خوش نیامد و از آن طرف بارقه امیدی را هم میان سینماگران ایجاد نمود.

آن گفته ها به ویژه در بخش صادر کردن پروانه های ساخت و نمایش فیلم های جدید سینمایی خیلی جدی اعمال گردید ولی برای فیلم هایی که از دوره های قبل دچار مشکل بودند، آنطور که انتظار می رفت مسیر آسانی طی نشد و شاید همین موجب طرح انتقادهایی از کارکرد مدیریت سینمایی کشور بعد از اکران نشدن یک فیلم مجوزدار بوده باشد.

با این حال داروغه زاده همچنان بر موضع های قبلی اش باقی است و تاکید دارد هرآنچه را گفته و بدان معتقد بوده، انجام داده است، اما در عین حال اقرار می کند که بی اعتمادی میان سینماگران و مدیریت فرهنگی کشور فراوان شده و باید برای برطرف آن همکاری و اظهار کرد وگوی بیشتری صورت گیرد.

او می گوید: باید مجال هایی ایجاد کنیم که سینماگران با اعتماد کامل حرف هایشان را به ما بگویند.

  معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی درگفت وگویی با ایسنا علاوه بر بررسی کارکرد ۹ ماهه خود در این سازمان و امید به بهبودی فضای اکران با تدوین نظام نامه جدید که برای نخستین بار تهیه گردیده است، از حسرت ها و رؤیاهای خود نیز حرف زد. 

کارکرد مرا با منحصرا با فیلم های توقیفی بررسی نکنید

 ابراهیم داروغه زاده ابتدا بعد از یاداوری و اشاره به نخستین اظهار کرد وگوی رسمی اش که در آن خود را مدیری سخت گیر در اصول و نیز با اقتدار در دفاع از فیلم های دارای مجوز معرفی کرده بود، در جواب به اینکه آیا عملی نشدن کامل بعضی از گفته هایش و نمایش داده نشدن فیلمی که وعده آن در زمانی قطعی داده شده بود، متاثر از وجاهت قانونی نداشتن معاونت ارزشیابی و نظارت است یا اینکه باید آنان را به عنوان یک استثناء درنظر گرفت؟ بیان کرد: اگر بخواهید آن گفت وگو ها و کارکرد مرا منحصرا به فیلم های توقیفی گذشته منوط کنید امکان دارد بررسی درست و دقیقی نباشد؛ چون به هرحال وظیفه کلیدی من این است که آن نگاه و روند کاری خودم را اجرا کنم و پایش بایستم که اعتقاد دارم آن را انجام دادم.

او اضافه کرد: در این دوره که من بودم هیچ فیلمی نبوده که در فاز دریافت مجوز ساخت و نمایش با مشکل روبه رو شده باشد. فیلم ها پروانه گرفته و اکران گردیده اند. حتی فیلمی نداشتیم که پروانه ساخت داشته ولی پروانه نمایش آن به مشکل دچار شده باشد؛ در حالی که به نحو قانونی این اتفاق توان دارد بیفتد که پروانه نمایش فیلمی حتی علی رغم صادر کردن پروانه ساخت، با مشکل روبه رو شود. با این حال اگر روزی احساس کنم این شورای پروانه ساختی که حکم آن را رییس سازمان سینمایی می دهد و شورای پروانه نمایشی که از وزیر فرهنگ حکم می گیرند هم رای و مجوزشان توان ندارد اجرایی شود، مسلم است که بودن یا نبودن من یا هیچ کس دیگر در  این مسیولیت فایده نخواهد داشت  و آن روز من قطعا اینجا نخواهم ماند.

وی دنبال کرد: در مورد فیلم هایی که به اصطلاح توقیفی گفته می شود و من قبل از این در مورد برطرف مشکل شان گفت وگو کرده بودم هم باید بگویم رخدادی در این بین افتاده که امکان دارد در بررسی این روند نادیده گرفته شود و آن هم تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

او اظهار کرد: بدین ترتیب فیلم «خانه دختر» نخستین فیلم مشکل داری بود که آن را اکران کردیم و الان که حرف می زنیم پروانه نمایش فیلم دوم هم صادر گردیده و اوایل همین سال جدید اکران می شود و انصافاً در این مدت جناب دکتر صالحی کوشش زیادی برای مرتفع شدن مشکلات این فیلم ها داشتند.

ارزش زیر سوال رفته مجوزهای ارشاد  باید بازپس گرفته شود

داروغه زاده در ادامه اظهار کرد: تاکید می کنم که نباید تمام حجم های ما برای کمک به سینما محدود به برطرف توقیف این چند فیلم بشود، بایستی با اظهار کرد وگو، همکاری و پافشاری بر سر اجرای قانون، ارزش زیر سوال رفته مجوزهای وزارت ارشاد و سازمان سینمایی را باز پس دریافت کنیم.

او در جواب به اینکه آیا اشاره اش به صالحی امیری بدان معنی است که اگر او هنوز وزیر فرهنگ و ارشاد بود فیلم های توقیفی تا اکنون اکران گردیده بودند؟ اظهار کرد: منظورم این بود که آقای صالحی امیری هم به زمان نیاز داشتند که این مسائل را پیگیری کند و در حال حل و فصل مشکلات بودند که از وزارت ارشاد رفتند. ضمن اینکه بر طبق قانون از اکران فیلمهایی که پروانه نمایش دارند منحصرا دو نفر توان دارند ممانعت کنند؛ یکی وزیر ارشاد و دیگری هم رییس سازمان سینمایی، در نتیجه وقتی وزیر تغییر می کند آن روندی که در حال طی کردن با مراجع بالادستی بود دچار وقفه می شود. البته در مواردی قوه قضاییه فرمان اکران نشدن فیلمی را صادر میکند که کار خیلی سخت و پیچیده می شود.

داروغه زاده در ادامه در جواب به اینکه وقتی می گوید فیلم هایی را که پروانه ساخت داده پروانه نمایش نیز گرفته اند و اگر فیلمی مثل «عصبانی نیستم» در زمان او عرضه می گردید مجوز ساخت و نمایش می گرفت یا خیر؟ بیان کرد: با توجه به اینکه فیلم پروانه نمایش داشت حتماً تمام تلاشم را می کردم که فیلم اکران شود؛ همان گونه که در جشنواره آن دوره علیرغم مخالفتهایی چه کسی بود، در کاخ جشنواره اکران گردید. البته فیلمنامه «عصبانی نیستم» به گواه دوستانی که در شورای پروانه ساخت بودند، با فیلمی که ساخته شده فرق دارد ولی کلا اینطور نیست که وقتی فیلمنامه را در شورا مطالعه می کنید مطمئن باشید که فیلم قطعا مثل همان چیزی که گمان می کنیم ساخته می شود. در حقیقت این پروانه ساخت یک موافقت است که میتوان با آن فیلمی را ساخت ولی هر کارگردانی به یک شکل فیلمش را می سازد و به عکس می کشد.

فیلم های جدید مجوز گرفته پایین ترین ممیزی را داشتند

وی افزود: در حال حاضر آنچه موجب شده فیلم های جدید ما در فاز پروانه نمایش دچار مشکل نشوند این بوده که علاوه بر صادر کردن پروانه ساخت، اظهار کرد وگوهایی با فیلمسازان داشتیم تا به عکس مشترک و صحیحی از آنچه قصد دارد اتفاق افتد برسیم. الان برای هر خواسته شده قطعا با فیلمساز حرف می زنم و این طور نیست که منحصرا یک فیلمنامه بفرستند و در شورا بررسی شود و انصافاً فیلم هایی که مجوز ساخت و نمایش گرفته اند با پایین ترین ممیزی بوده است.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی علاوه بر این در مورد برطرف مشکل فیلم «گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی کیا که توقیفش صدای اعتراض و گله این کارگردان را در جشنواره فجر سال گذشته هم درآورد و اینکه آیا برای این فیلم هم تعاملی صورت گرفته است؟ اظهار کرد: شاید آقای حاتمی کیا به عنوان کارگردان دوست داشته باشد که فیلمش اکران شود ولی نکته اینجاست که  تهیه کننده فیلم به هر دلیلی مصالحی را مدنظر داشته که تاحالا برای نمایش عمومی فیلم درخواست نداده و پیش قدم نشده است.

او در ادامه در جواب به این سوال که پیشتر بیان کرد برای تولید فیلم های خوب تر سخت گیری های بیشتری در شورای پروانه ساخت صورت می پذیرد و رویه کار تغییراتی خواهد داشت، اما این اقدام به چه صورت بوده که دو مرتبه هم فیلم های سینمایی جشنواره فجر دوره سی و ششم که محصول دوران مدیریت او بوده با انتقادهایی روبه رو گردیدند و  حتی از سوی مرکز بررسی های استراتژیک هم با واژه هایی تند و تلخ آنالیز گردیدند؟ اظهار کرد: اولاً سخت گیری ما محدود به اجرای قانون است نه سلیقه و نظر اشخاص و گروه های مختلف که میتوانند بعد از اکران عمومی فیلمها، انتقادهای و حتی بولتن های خودشان را منتشر کنند. نکته دیگر اینکه سال کنونی اتفاقاً تنوع ژانر و مضمون در جشنواره نسبت به گذشته خوب تر بود و به لحاظ جغرافیایی هم از فضای آپارتمانی خارج شده بودیم؛ چراکه علاوه بر فیلم های اجتماعی، کمدی های با کیفیت تر و نیز فیلم هایی با مبحث دفاع مقدس و داعش داشتیم و به نظر متنوع تر بودند، اما نباید فراموش کنیم که بخش مهمی از سینمای ما به فضای کلی جامعه به ویژه در فضای ادبی و نمایشی بستگی دارد.

داروغه زاده دراین باره اضافه کرد: وقتی داریوش مهرجویی در جوانی فیلم می ساخت با داریوش شایگان و سهراب سپهری و احمد شاملو و … همنشین و همصحبت بود ولی الان سهراب سپهری زمانه ما کسیت؟ مهدی اخوان ثالث کجاست؟  بعد می گوییم به چه سبب فیلم هایمان شاعرانه نیست؟! فیلم ها و فیلمسازها زاییده زمان خود می باشند. ما منحصرا سیاستگذار هستیم و توان داریم از سینما و فیلمسازان پشتیبانی نماییم.

او اظهار کرد: سازمان سینمایی توان ندارد یک تنه مهرجویی و تقوایی و کیمیایی و بیضایی و مجیدی و حاتمی کیا خلق کند.

وی در این باره در جواب به اینکه اکنون که اسمی از فیلمسازان باسابقه به میان آمد آیا قصدی بر این است که از کارگردان های قدیمی که کمتر در این سال ها فیلم ساخته اند دعوت شود تا اگر فیلمنامه ای دارند شرایط برای کارشان مهیا شود؟ با اشاره به اینکه پشتیبانی های مالی قطعا از جایی دیگر باید صورت گیرد، اظهار کرد: ما در معاونت ارزشیابی و نظارت این سیاست را داریم که اگر سینماگران پیشکسوت حتی یک صفحه طرح دارا باشند، پشتیبانی نماییم ولی یک نکته هم این است که فیلمسازانی مثل ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی در دوران میانسالی خوب ترین فیلم هایشان را ساخته اند و ما الان باید کارگردان های جوانی را که با یکی دو فیلم اول خود نشان داده اند کیمیایی ها و بیضایی های آینده می باشند مورد توجه قرار دهیم و نباید خیلی در گذشته بمانیم.

نظام نامه اکران ضد انحصار است

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که رییس شورای عالی اکران فیلم های سینمایی نیز است، در بخش دیگری از این اظهار کرد وگو در مورد نظام نامه اکران که در آخرین روزهای ماه اسفند سال ۹۶ ابلاغ گردید و اینکه با توجه به اعتراضات شدید سینماگران در ماه های گذشته نسبت به روند اکران چقدر ضمانت است که با این نظام نامه مشکلات اکران حل شود؟ بیان کرد: قسمتی از این اعتراضات به حق نیست و قسمتی هم به حق است اما إقبال نکردن بیننده از یک فیلم با هیج نظام نامه ای به نتیجه نمی رسد چون یک فیلم امکان دارد کوشش کند  اکران شود ولی وقتی بیننده آن را نپسندد و ارتباط برقرار نکند ما دیگر توان نداریم سینمادار را وادار کنیم که قطعا آن فیلم را ۶ هفته اکران کند.

او اضافه کرد: وقتی در دو هفته اول بیننده از فیلمی استقبال نمی کند و سینما تهی می ماند باید شرایط سینمادار را نیز فهم کنیم. روح این نظام نامه جدید این است که تا جای ممکن  عدالت زیادتر دیده شود و تعداد بیشتری فیلم امکان گرفتن تعداد بیشتری سالن را دارا باشند. نکته با اهمیت دیگر این نظام نامه در ضدانحصار بودن آن است؛ یعنی امکان دارد دو فیلم خوب دارا باشیم که به طور مثال یکی از آنان بخاطر ارتباط خوب پخش کننده بتواند ۱۰۰ سالن بگیرد ولی فیلم خوب دیگر منحصرا ۲۰ سالن بتوانند بگیرد. این نظام نامه طوری نوشته شده که اگر فیلمی خوب است از ابزارها سالن های سینما به حد متعادلی بهره مند شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این طبق معمول تعداد فیلم های انگشت شماری می باشند که بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان می فروشد و اگر بتوانیم شرایط اکران را طبق تولیدات سینمایی طوری پیش ببریم که فیلم های با فروش بیشتر از دومیلیارد تا ۱۰ میلیارد، زیادتر دارا باشیم خوب تر می باشد.

نمی شود سینمادار را ملزم به اکران تمام فیلم ها کرد

داروغه زاده در جواب به اینکه در این پروسه اکران امکانش است که جلوی اکران بعضی فیلم های بی کیفیت گرفته شود؟ اظهار کرد: خیلی از فیلم هایی که اعتراض می کنند و بیان می کنند به چه سبب به ما سالن نمی دهند و حرف از مافیای اکران می زنند به شکلی دقیق همین فیلم هایی می باشند که بیننده از آنان استقبال نمی کند و سینمادار هم طبق ذائقه بیننده برای انتخاب فیلم ها حدس می زند و برهمین اساس قرارداد نمی بندد. ما توان نداریم سینماداری را وادار کنیم که هر فیلمی تولید گردید را اکران کند ولی شرایطی باید ایجاد شود که تعداد بیشتری فیلم خوب از  سالن ها در نسبتی متعادل تر و عادلانه تر بهره ببرند.

او در مورد اعتراض سازندگان فیلم «بدون تاریخ بدون امضاء» که در انتظار ادامه اکران فیلمشان به عنوان یکی از سرگروه های اکران نوروزی بودند اما با تدوین نظام نامه جدید سرگروه این فیلم حذف و تعدا سالن هایش نیز کسرشده است، توضیح داد: سینما قدس که سرگروه این فیلم بوده اکران فیلم را ادامه داده است و تقریباً تمام پردیس ها هم به اکران فیلم در ایام نوروز دنبال کردند. البته به نحو طبیعی  تعداد سالن هایش کم گردید.

رییس شورای عالی اکران در ادامه در مورد بخش مفصلی که در نظام نامه به اکران فیلم های بیگانه اختصاص پیدا نموده است و اینکه چه حدس از درخواست ها برای این فیلم ها دارد به ویژه آنکه سانسور فیلم های بیگانه در ایران و شرایط ساده دانلود امکان دارد میل کمتری را برای دیدن فیلم بیگانه در سینما بهمراه داشته باشد، اظهار کرد: در همه جای دنیا شرایط دانلود وجود دارد و کشورهای دیگری هم می باشند که در آنان فیلم ها سانسور می شود و در عین حال امکان دانلود هم است، اما باز فیلم های بیگانه را در سینماهایشان نمایش می دهند چون بیننده علاقه مند به فیلم بیگانه که بخواهد روی پرده فیلم را ببیند در هر کشوری است و البته عده ای هم می باشند که دی وی دی فیلم ها را خواهند دید واین ها هیچ کدام جای دیگری را نمی گیرند.

مردم حق دارند فیلم ایرانی و بیگانه را در سینما نگاه کنند

او اضافه کرد: اما نکته این است که ما در نهایت باید مثل همه جای دنیا یک روزی به شرایط طبیعی ورود پیدا نماییم و آن شرایط طبیعی هم این است که مردم حق دارند فیلم سینمایی ایرانی و بیگانه را  در سینماها نگاه کنند. این شرایط باید فراهم شود و اگر تاکنون فراهم نشده با اهمیت ترین علتش کم بودن سالن بوده است، چون کشور ما به لحاظ میزان تولید و کیفیت تولید جزء کشورهای رتبه بالاست و این مساله مجال عرضه را برای عرضه فیلم های بیگانه فراهم نکرد، اما الان با توجه به رونق سالن های سینمایی و پردیس ها که باید ادامه دار هم باشد، شرایط خوب تر شده و باید به این فکر کنیم که تنوع یکی از نیازهای رونق پردیس های سینمایی است.

داروغه زاده با اشاره به اینکه  حتی خیلی از سینماگران به سبب علاقه ای که دارند به خارج از کشور عزیمت می کنند تا فیلم های روز دنیا را روی پرده سینما و با صدای باکیفیت تماشا کنند، افزود: اگر ساخت پردیس ها ی سینمایی اقتصادی نباشد امکان ادامه روند توسعه ساخت پردیس های جدید  فراهم نخواهد گردید، در حالی که همین الان هم چراغ بعضی سالن ها با اجرای تئاتر روشن مانده و اگر بشود به جای تئاتر، فیلم در آنان نشان داد به چه سبب نباید شرایطش فراهم شود؟ البته طبیعی است که برای انجام این مهم  مسائلی وجود دارد که باید حل شود.

دبیری جشنواره فجر جذابیتی ندارد

وی که سال گذشته دبیری جشنواره فیلم فجر را هم برعهده داشت، در قسمتی دیگر در جواب به اینکه آیا برای دوره سی هفتم هم دبیرجشنواره می باشد به ویژه آنکه دعوت او از ابراهیم حاتمی کیا برای داوری جشنواره سال آینده شائبه دبیری اش را قوت بخشید؟ اظهار کرد: هنوز در این باره گفت وگو نشده ولی ترجیح خودم این است که با توجه به حضورم در معاونت، چنین کار دشواری را قبول نکنم و اگر فرد دیگری  کاندیدا باشد قبول آن جذابیتی برایم ندارد.

یعنی از اول در حرفی که با آقای حیدریان داشتم، اظهار کردم «تلاش می کنم هزینه ها را مدیریت کنم ولی شما این اختیار را به من بدهید که آخر کار هزینه ها هر چقدر گردید همان را به عنوان بودجه و هزینه جشنواره اعلام کنیم» و واقعا فکر نمی کردم اینقدر بتوانیم کاهش هزینه دارا باشیم؛ چون تمام بخش ها و آیین های ذی ربط به جشنواره را برگزار کردیم حتی بخش تجلی عزم ملی که در سال های موخر تعطیل شده بود و مراسم قرعه کشی فیلم های سینمای رسانه را نیز داشتیم.

او در بخش انتهایی این اظهار کرد وگو در جواب به اینکه بعد از ۹ ماه حضور در معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی آیا تصمیم و کاری بوده که دوست داشته انجام دهد یا بابت آن پشیمان باشد و اینکه برای سال جدید هم آیا برنامه مخصوصی دارد یا خیر؟ بیان کرد: من آرزوهایی در سینما دارم که باید شرایط برایشان فراهم شود؛ تا به طور مثال زمینه برای یکسری تولیدات خوب فراهم شود ولی متاسفانه الان آن شرایط وجود ندارد.

وی دنبال کرد: ما سینماگران گرانقدری داریم که ارتباط شان به علل مختلف با مدیریت فرهنگی کشور به دست کم ممکن دست یافته، یعنی میزان اظهار کرد وگو و مواجه شدن ما با سینماگران در دست کم امکان دارد و میزان بی اعتمادی میان سینماگران و مدیریت فرهنگی خیلی افزایش یافته است. شاید نکته مهمی که در دهه ۶۰ وجود داشت همین همکاری میان سینماگران و مدیریت فرهنگی بود که همه دوش به دوش هم کمک می کردند تا فیلم های با کیفیت بهتری دارا باشیم.

به طور مثال یک مدیر آمده و گفته است که من فیلم های توقیفی را آزاد کردم یا یکی دیگر گفته جلوی فلان نوع سینما را گرفتم.

وی تاکید کرد: اینها در حالی است که باید مدیریت باثبات در سینما وجود داشته باشد. اگر همکاری و اظهار کرد وگوی بدون قضاوتِ از قبل و مهربانانه را بین سینماگران و مسئولان فرهنگی و دستگاه های فرهنگی، که الان در حوزه فرهنگ مؤثر می باشند ولی کمتر مشی فرهنگی دارند، اصلاح کنیم آن موقع توان داریم سینمای بهتری دارا باشیم.

او اظهار کرد: الان حتی نوع برخورد بعضی رسانه ها هم با سینما فرهنگی نیست، به طور مثال یک رسانه منسوب به مسئولان قبلی است و هنوز دنبال آمدن آن مسئولان می باشند یا به طور مثال مشکل سیاسی با مسئولان فعلی دارند و نتیجه این می شود که وقتی فیلمی اکران می شود هیچ نقد درست و سینمایی نوشته نمیشود  لکن ناسزانامه نوشته می شود و این بدبینی به وجود می آورد.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی اضافه کرد: در حال حاضر اعتقاد دارم شکافی میان مردم و دستگاه های حکومتی وجود دارد و یکی از با اهمیت ترین گروه هایی که توان دارد در این بین تعادل ایجاد کند و در برطرف شدن این تنش ها موثر و کمک کننده باشد، سینماگران می باشند، پس هرچه ارتباط دوستانه تری دارا باشیم در کیفیت فیلم ها هم  رخدادهای بهتری را شاهد می باشیم.

انتقاد از ادبیات گردن کشانه

من روز اول اظهار کردم که هر کسی جلو فیلمی را بگیرد اغتشاش گر است چون این کار قانونی نیست ولی باید با مخالفین هم به همان شکل بی قضاوت اظهار کرد وگو و قانع شان کنم. توان ندارم بگویم به رغم اینکه شما این فیلم را دوست ندارید آن را اکران می کنم اکنون نگاه کنم چکار میکنید!

توان ندارم بگویم به رغم اینکه شما این فیلم را دوست ندارید آن را اکران می کنم اکنون نگاه کنم چکار میکنید!داروغه زاده اظهار کرد: این نوع عکس العمل ها به سود سینما نیست و اینجا همان جایی است که باید ادبیات اظهار کرد و گو را تغییر داد تا هرکسی منحصرا منفعت های خود را نبیند چون حقیقت این است که الان وضعیت فرهنگ مثل جبهه جنگ شده است در حالی که ما باید به سمت اتحاد برویم و این اتحاد بدون اظهار کرد وگو بدون قضاوت از قبل اتفاق نمی افتد.

کنایه داروغه زاده به لیلا حاتمی در واقعه ی برلین؟

وی در آخر این گفت و گو آرزو کرد که سال ۹۷ سال آشتی و دوستی سینماگران با سیاستمداران باشد.

اظهار کرد وگو از پرستور فرهادی و شیما غفاری – ایسنا

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94401

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.