تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۰۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آزمایشگاه های پزشکی در بن بست مالی /خرید امکانات دسته دوم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، آزمایشگاه های پزشکی قسمت عمده ای در ارتقاء تندرستی جامعه دارند، بطوریکه در چهار بخش پیشگیری، تشخیص، معالجه و پایش مریضی ها، وجود آزمایشگاه ها را نمی شود ندید گرفت. این در حالی هست که تعرفه های آزمایشگاهی در چهار سال موخر تنها ۱۷ درصد افزایش داشته و همین مساله موجب شده تا این جایگاه ها تشخیصی در تامین هزینه ها، دچار مشکل گردند. زیرا، ارزیابی ها نشان می دهد که نرخ تورم در حوزه تندرستی در طول چهار سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته هست.

دکتر رضا محمدی عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با اشاره به مشکلات اقتصادی بیشتر از ۵ هزار آزمایشگاه در کشور هست، مشکل عمده آزمایشگاه های کشور را ذی ربط به مواد و کیت های آزمایشگاهی دانست و اضافه کرد: نوسانات ارز علت افزایش سرسام آور نرخ کیت های آزمایشگاهی شده و همکاران ما در این زمینه با مشکلات زیادی رو به رو شده اند.

به گفته وی، بزرگترین چالشی که در حال حاضر آزمایشگاه های کشور با آن رو به رو می باشند مساله هزینه و تعرفه ها هست بطوریکه در چند سال موخر به رغم گران شدن زیادی از مواد، تعرفه ها نه فقط افزایش نیافته لکن در مواردی نیز کاهش داشته هست.

محمدی با بیان اینکه حقیقی شدن تعرفه ها و افزایش حقوق پرسنل داعیه کاری آنان را افزایش می دهد، گفت: در کمال تأسف در حال حاضر بخش مهمی از آزمایشگاه های کشور در آستانه ورشکستگی بوده و فعالیت آنان از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

دکتر نرگس سلاجقه دکترای علوم آزمایشگاهی، از تبعیض در پرداخت معوقات توسط بیمه ها انتقاد نمود و گفت: یکی دو سالی هست که آزمایشگاه های تشخیص پزشکی گرفتار سوژه ای عجیب و غریب شده اند که توجه به آن برای برطرف مشکلات امری ضروری محسوب می شود. آزمایشگاه ها بر طبق قراردادی با سازمان های بیمه گر دارای تعهد شده اند که در مقابل دریافت ٣٠ درصد از تعرفه بخش دولتی به بیمه شدگان این سازمان ها خدمات عرضه کنند و ٧٠ درصد ما بقی را از سازمان بگیرند.

وی دنبال کرد: هرچند قرارداد، بندهایی دیگر نیز دارد که چه درصدی از قسمت آزمایشگاه در چه مدت زمانی پرداخت شود اما این هم با اهمیت نیست چون اصل مبلغ بدهکاری سازمان های بیمه گر مدت های زیادی که حدود ٧ ماه تا ٩ ماه هست، پرداخت نشده هست.

دکتر محسن بارونی دکترای اقتصاد تندرستی با اشاره به پیامد کاهش تعرفه های تشخیصی، گفت: در صورت اصلاح نشدن این تعرفه ها، به مرور زمان آزمایشگاه ها رو به کیت های ارزان نرخ رفته و در پی آن معالجه مریض ها دچار خطا می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه کالاهای بخش تندرستی وابستگی شدیدتری به نرخ ارز دارند با نوسانات نرخ ارز شدت بیشتری در جهت افزایش دارند. ۸ ۸ تا دو برابر بخش عمومی هست به عنوان مثال در سال ۱۳۹۳ درصد تورم بخش عمومی حدود ۱۵ درصد بوده هست و تورم بخش تندرستی بالغ بر ۳۲ درصد اعلام گردیده هست.

بارونی با بیان اینکه متاسفانه در سال های موخر شاهد تعطیلی آزمایشگاه های مکرر بوده ایم، گفت: یکی از پیامد کلیدی کاهش تعرفه ها در بخش تشخیصی این هست که به مرور زمان آزمایشگاه ها رو به کیت های ارزان نرخ و مواد بی کیفیت کرده و تشخیص ها زیر سئوال رفته و در پی آن معالجه مریض ها نیز دچار خطا خواهد گردید.

دکتر سعید مهدوی عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، در رابطه با نقش آزمایشگاه های کشور در شناسایی بارداری های خطرناک، گفت: بارداری خطرناک به بارداری گفته می شود که تندرستی جنین یا مادر در خطر باشد و در حقیقت عاملی وجود دارد که برای بارداری تهدید کننده محسوب می شود. انجام آزمایش های غربالگری جنین (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) و یا آزمایش غربالگری دیابت بارداری مادر در هفته بیست و سوم من جمله آزمایش هایی بوده که برای مادران باردار انجام می شود و آزمایشگاه ها نقش پررنگی در شناسایی این مشکلات دارند.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۳۵ درصد آزمایشگاه های کشور استعداد انجام کامل آزمایش های لازم در بارداری های خطرناک را دارند و با فعالیت آنان میتوان از زیادی از مشکلات  جنین و مادر پیشگیری و یا معالجه به موقع انجام داد.

دکتر علی صادقی تبار عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، به وضع آزمایشگاه های تشخیص طبی در کشور پرداخت و با انتقاد از اینکه خدمات آزمایشگاهیان در طرح دگرگونی تندرستی مغفول مانده هست، اضافه کرد: برای ورود تکنیک های جدید به آزمایشگاه ها، می بایست تعرفه ها حقیقی باشد. اما، نرخ امکانات و تکنولوژی های مورد احتیاج در این حوزه آنقدر گران هست که امکان ورود آنان به کشور دچار مشکل هست. بنابراین سراغ دستگاه هایی می رویم که ذی ربط به چند پارسال می باشند.

نوسانات نرخ ارز، عدم افزایش تعرفه ها، رشد هزینه ها، و…، ، دست به دست هم داده تا آزمایشگاه های پزشکی کشور دچار بحران مالی گردند و همین مساله علت شد، تنها در شهر تهران ۴۰ آزمایشگاه تعطیل گردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95796

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.