تاریخ ارسال : ۲۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۰۷ دیدگاه‌ها برای آغاز ثبت نام انتخابات مجلس +مدارک مورد نیاز بسته هستند نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آغاز ثبت نام انتخابات مجلس +مدارک مورد نیاز

ثبت نام داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح فردا آغاز می شود و تا چهارم دی ادامه خواهد داشت.

به گزارش شلمچه نیوز، به گفته ‌علی پورمطلق دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور هیات های اجرایی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در ۲۰۷ حوزه اصلی و ۸۵۶ حوزه فرعی شهرستان و بخش از فردا فعالیت خود را آغاز می کنند.

داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی می توانند برای ثبت نام در رقابت انتخاباتی مجلس دهم در مهلت تعیین شده با همراه داشتن مدارک مورد نیاز به مراکز حوزه های انتخابیه مراجعه کنند .
داوطلبان برای ثبت نام باید با همراه داشتن اصل کارت ملی و سه نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکسدار و سه نسخه تصویر کلیه صفحات آن ، عکس جدید ۴*۳ ده قطعه با زمینه روشن ، اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد ، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی به ستاد انتخابات کشور، فرمانداری های مراکز حوزه های انتخابیه ، سفارتخانه ها یا کنسولگری ها یا نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام کنند.
به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان باید دارای شرایط ثبت نام از جمله اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران ، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه ، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن ، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه ،‌ سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی و حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام را داشته باشند.
همچنین داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام ، مذکور در بند (یک) مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود .
بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ۱۲ مرداد سال ۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است ، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.
به استناد تبصره ۲ ماده ۹ قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند و در غیر اینصورت نامزدی آنان باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.
همچنین به استناد ماده ۴۶ قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام کنند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی شود.
مهلت ثبت نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری پایان وقت اداری چهارشنبه دوم دی و این مهلت برای داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز پایان وقت اداری جمعه چهارم دی ۱۳۹۴ به پایان خواهد رسید .

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=7512

Comments are closed.