تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آغاز رسمی ترمیم ارتباطات ایران و حماس در عالی ترین سطح

چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷‌، رهبر معظم انقلاب در پیامی پاسخ‌ نامه اسماعیل هنیه به وی را دادند. وی در این نامه نکات، سفارش و هشدارهایی را خطاب به حماس، گروه‌های مقاومت فلسطین و مسلمین داشتند.

در روزهای انتهایی دی‌ماه سال گذشته اسماعیل هنیه رهبر جنبش حماس به رهبر معظم انقلاب نامه‌ای ارسال کرد که زیادی از آنالیز گران این نامه را بخشی از مسیر بهبود ارتباطات حماس و ایران بعد از تغییر رویه این جنبش با تیم جدید رهبری نامیدند. هنیه، سنوار، العاروری و … قسمتی از رهبران جدید حماس می باشند که از اردیبهشت سال گذشته سکان جدید هدایت جنبش حماس را برعهده دارند و تلاش‌های زیادی برای بهبود ارتباطات با ایران و تغییر بعضی سیاست های این جنبش انجام داده‌اند.

در نامه اسماعیل هنیه در روزهای انتهایی دی ماه ۹۶ به رهبر معظم انقلاب به دسیسه‌های بزرگ و خطرناکی که بر علیه امت اسلامی و به‌ویژه قدس شریف در جهت اوراق کردن پایه‌های مقاومت در جریان هست، اشاره و افزوده شده بود: «اگرچه این توطئه‌ها از گذشته برای ما بدیهی بود اما در ماه‌ها و روزهای موخر با کنفرانس ریاض و اظهارات ترامپ که ایران، حزب الله و حماس را دشمنان صف‌کشیده‌ی خود قرائت کرد و بر نگرش صهیونیستی‌اش در مساله قدس به‌عنوان پایتخت یهود اهتمام کرد، این واقعیت آشکارتر از قبل شده هست…[۱]»

[1]»در این یادداشت ما اهتمام داریم با ارزیابی جواب رهبر معظم انقلاب به نامه اسماعیل هنیه، نکات و حاشیه‌های جواب امام خامنه‌ای را مورد واکاوی قرار دهیم.

 شروع رسمی ترمیم ارتباطات ایران و حماس در عالی‌ترین سطح

جواب رسمی رهبر معظم انقلاب به نامه هنیه را می‌توان به شکلی برگشت سطح ارتباطات ایران و حماس به عالی‌ترین سطح خود از زمان تیرگی اش بعد از آغاز بحران سوریه دانست. برگشت ارتباطات به عالی‌ترین سطح، طی یک مسیر مشخص، با عقلانیت و به دور از شتاب زدگی همراه بوده هست. سفرهای گوناگون هیات های حماس به تهران و دیدارهای متفاوت در سطوح گوناگون قسمتی از مسیر بهبود ارتباطات در ماه های موخر بوده هست.

یکی از نکات نامه اسماعیل هنیه آن هست که این نامه علاوه بر آنکه به کنفرانس ریاض و له له کشورهای عربی برای عادی سازی روابطشان با رژیم اسرائیلی و نابود شدن حماس اشاره شده هست، بعد از کنفرانس علمای مقاومت اسلامی در بیروت و دیدار العاروری با سید حسن نصرالله در دی ماه ۹۶ نگاشته شده هست.

درست به فاصله یک روز از هجوم رژیم اسرائیلی به تونل‌های غزه در ۱۰ آبان ماه سال گذشته العاروری معاون هنیه در بیروت با سید حسن نصرالله دیدار نمود. علاوه بر این اسماعیل هنیه همان روز در ویدئو کنفرانس خود با کنفرانس اتحادیه علمای مقاومت با دادن لقب «پایتخت مقاومت[۲]» به بیروت نمایش داد که قصد حماس برای جبران تنش‌های میان دو گروه مقاومت طی سال‌های بحران سوریه بسیار جدی هست. چند ساعت بعد از سخنرانی هنیه در کنفرانس بیروت که حزب‌الله از برگزارکنندگان کلیدی آن بود، سید حسن نصرالله طی تماسی با هنیه شهادت ۵ تن از نیروهای القسام را تسلیت اظهار کرد.

نگاشته شدن نامه هنیه به رهبری به فاصله دو هفته بعد از دیدارها و تماس‌های رهبران حزب الله و حماس در دی‌ماه، در کنار ادبیات نامه هنیه و اسم بردن از حزب الله نشان می‌دهد که این نامه در ادامه مسیر بهبود ارتباطات جریان‌های مقاومت ضد اسرائیلی بوده و هوشمندانه نگاشته شده بود.

اهتمام اظهارات هنیه و وضع دشوار و حساس مقاومت فلسطین به دنبال خیانت اعراب

یکی دیگر از نکات با اهمیت جواب رهبر معظم انقلاب به نامه هنیه در آغاز آن نهفته هست. .. آنچه در این باره نوشته‌اید واقعیت محض و مورد تأیید ما است[۳]»

اظهارات بن سلمان در گفت و گو با نشریه آتلانتیک و هجوم به حماس و به رسمیت شناختن رژیم اسرائیلی نشان دهنده آن هست که سال پیش رو برای فلسطین و حامی های مقاومت سال بسیار سرنوشت ساز و دشواری می باشد. آیات شروعی نامه هم شاید بی مربوط با این مساله نباشد که از آیه ۱۰۴ سوره نسا هست. در این آیه تاکید شده هست: « در تعقیب کفارسستی نورزید، اگر شما در رنج هستید، آنها نیز مانندشما در رنجند، با این فرق که شما از خدا امید جایزه را دارید و آنها این امید را ندارند و همانا خدا به طور مستمر داناوحکیم است»

چرایی دیرکرد صدروزه در جواب به نامه اسماعیل هنیه

این راهپیمایی واکنش‌های زیادی در فضای رسانه‌ای کشورهای عربی و غیرعربی ایجاد نمود و مجال شایسته ای برای بازنشر موضع های جمهوری اسلامی ایران در مورد مساله فلسطین در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد گردید. قابل‌ذکر هست حماس حامی و مدیریت راهپیمایی برگشت را برعهده داشت و یک برتری بزرگ برای این جنبش شمرده می‌شد.

مبارزه با فاز جدید سازش و «معامله قرن» از سوی آل سعود و بن سلمان

ضمن آنکه اظهارات بن سلمان بر علیه حماس و به رسمیت شناختن رژیم اسرائیلی در گفت و گو با نشریه آتلانتیک را هم می‌توان یکی دیگر از عاملان انتشار نامه جواب اسماعیل در این برهه از زمان به منظور تقابل با فاز تازه ای از سازش و «معامله قرن» دانست. بن سلمان ضمن به رسمیت شناختن رژیم اسرائیلی در این گفت و گو حماس و اخوان المسلمین را به عنوان یکی از اضلاع مثلث شرور ابداعی‌اش معرفی کرد. بن سلمان در سخنانی اظهار کرد:

« بن سلمان در سخنانی اظهار کرد:«معتقدم که فلسطینیان و اسرائیلی‌ها حق داشتن سرزمین خود را دارند؛ اما باید یک توافق صلح دارا باشیم تا ضمن عرضه ثبات برای همه‌گان، ارتباطات نیز عادی‌سازی گردد… ..[۴]… »

»بن سلمان در این اظهارات اهتمام می‌کند ضمن هم ردیف قرار دادن خطر حماس با ایران و حزب الله و بعضی گروه‌های تروریستی؛ مقاومت در برابر صهیونیسم و استکبار را به رفتاری امپراطوری زور گونه تشبیه نماید که پیامبر و اسلام با آن مخالف بوده هست! این اظهارات بن سلمان بعد از انتهاء عزیمت دوهفته‌ای‌اش به آمریکا را می‌توان در مسیر تحقق «معامله قرن» نامید. »

پی درج کرد:

[۱] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=38736

[2] http://fa.alalam.ir/news/3121561/

[3] http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=39339

[4] https://www.isna.ir/news/97011402762

انتهای متن/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94923

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.