تاریخ ارسال : ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آقای روحانی چرا در شرایط رکود اداره کشور را به معاون اول خود واگذار و به انتخابات می‌پردازید؟

۶ نماینده مجلس تذکر کتبی خود به رئیس‌جمهور را مبنی بر واگذاری وظایف اصلی خویش به معاون اول به بهانه پرداختن به مسائل انتخاباتی سال آینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند.

به گزارش شلمچه نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز گذشته  مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح جدول قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس را به منظور تفکیک حوزه‌های انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب مورد بحث و بررسی قرار داده و کلیات و جزئیات آن را به تصویب رساندند.
وکلای ملت با ۱۲۹ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در صحن علنی، کلیات این طرح را مصوب کردند.
به موجب مصوبه مجلس در جزئیات این طرح، حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در استان آذربایجان غربی موضوع جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی مذکور در قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۶۶ و تعداد نمایندگان آنها به شرح ذیل اصلاح می‌شود:
حوزه انتخابیه میاندوآب و شاهین‌دژ و تکاب که ۲ نماینده دارد به ۲ حوزه مستقل تقسیم می‌شود.
وکلای ملت با ۱۲۴ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع از ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی، جزئیات طرح مذکور را به تصویب رساندند.
موافقت مجلس با کلیات طرحی درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان
در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی کلیات طرح استفساریه ماده ۷۳ و تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان بود را به تصویب رساندند.
وکلای ملت با ۱۲۹ رأی موافق، ۶۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از ۲۰۴ نماینده حاضر در صحن علنی، کلیات طرح مذکور را مصوب کردند.
در صورت تصویب نهایی این طرح، شورای نگهبان پس از اعلام نظر قطعی و نهایی در مهلت ۲۰ روزه درباره صلاحیت یک نامزد و بعد از انتخاب او با رأی سالم مردم، دیگر نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره آن منتخب به شورای نگهبان رسیده باشد، این مدارک در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
فرمایش شما درست است
سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی پارلمان در تذکری با استناد به ماده ۱۴۲ آیین‌نامه داخلی پارلمان در جریان بررسی طرحی درباره استفساریه ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس که در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان است، اظهار داشت: این طرح دارای بیش از یک موضوع است و تجمیع آن به عنوان یک ماده واحده درست نیست.
وی همچنین در اخطاری با استناد به اصول ۹۸ و ۹۹ قانون اساسی، گفت: قانون اساسی تأکید دارد که شورای نگهبان می‌تواند در تمام مراحل انتخابات نظارت کند و این نظارت استصوابی شورای نگهبان است. از طرفی طرحی که به عنوان استفساریه تقدیم مجلس شده، استفساریه نیست بلکه یک قانون‌گذاری جدید است و شورای نگهبان به همین دلیل طرح مذکور را رد می‌کند. در ادامه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر ابطحی ضمن وارد دانستن بخشی از این اخطار درباره طرح استفساریه و قانون‌گذاری جدید در این طرح، گفت:‌ بخشی از فرمایش شما درست است،‌ در طرح‌های استفساریه باید پس از مطرح شدن سؤال و موضوع استفساریه، با یک پاسخ بلی یا خیر، نظر طراح اعلام شود، این یک نقص است که باید اصلاح شود.
مخالفت با فوریت یک طرح الزام‌آور
برای وزارت امور خارجه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی پارلمان یک‌فوریت طرح الزام وزارت امور خارجه به توسعه دیپلماسی انقلابی کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و با آن مخالفت کردند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از عدم تصویب یک‌فوریت طرح مذکور، گفت که این طرح به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.
در صورت تصویب نهایی جزئیات این طرح، وزارت امور خارجه موظف می‌شود منطبق با اصل ۱۵۴ قانون اساسی مبنی بر حمایت از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفان در برابر مستکبران، با تمام توان و امکانات خود از جبهه مقاومت و جنبش‌های آزادی‌بخش و گروه‌های مبارز با اشغال خارجی حمایت کرده و با همکاری نهادهای داخلی و بین‌المللی تمهیدات و کمک‌های لازم را برای تقویت آن تدارک ببیند.
آقای روحانی! چرا در شرایط رکود
به انتخابات می‌پردازید؟
۶تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تذکر کتبی خود به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور را با موضوع عدم حضور پرتلاش و مؤثر در جلسات شوراهای دولت و واگذاری وظایف اصلی رئیس‌جمهور به معاون اول به بهانه پرداختن به مسائل انتخاباتی سال آینده را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند.
به گزارش فارس در شرح بخشی از  تذکر کتبی خود به  رئیس جمهورخاطرنشان شده است: «جناب اقای رئیس‌جمهور جنابعالی در شرایطی که ملتی ایران از مسائلی همچون رکود عدم موفقیت در اجرای برجام و تبیین قدرت هسته‌ای آزرده می‌باشند، تقریباً اداره کشور را به معاون اول خود تفویض نموده‌اید و در جلساتی مهم همچون شورای پول و اعتبار، شورای اشتغال و… شرکت نمی‌کنید. متأسفانه این عدم حضور شما در فعالیت‌های دولت به دلیل صرف وقت برای پروژه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اختصاص داده شده است که حتی دسترسی وزرا به جنابعالی سخت شده است.
هیچ پایگاه نظامی به روسیه داده نشده است
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهود در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی پارلمان در اخطار قانونی اظهار داشت: طبق قانون اساسی، رئیس مجلس می‌تواند درباره مسائل مهم کشور در ابتدای نشست علنی سخنرانی کند. وی افزود: روز گذشته بحث استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان مطرح شد که براساس اصل ۱۴۶ قانون اساسی استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است، البته شاید ناظر به بند یک اصل ۱۴۶ احتمالاً بحث وظایف شورای‌عالی امنیت ملی در این زمینه مطرح شود که به نظر بنده جزء این وظایف است و جزء اختیارات محسوب نمی‌شود.
در ادامه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر فلاحت‌پیشه توضیح داد: استناد شما به بند ۱۴۶ قانون اساسی است و موضوع بند ۱۱۰ مربوط به شورای‌عالی امنیت ملی است، طبق اصل ۱۴۶ قانون اساسی، استقرار هر گونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است، اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده، موضوع تکذیب می‌شود.
سؤال نمایندگان از ظریف
۷ نماینده مجلس شورای اسلامی سؤال خود از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره علت تلاش وزارتخانه متبوعش برای عضویت در کنوانسیون پالرمو و ارتباط آن با تعهدات ایران در برجام را تقدیم هیات‌رئیسه کردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23017

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.