تاریخ ارسال : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آقای روحانی ۲۲۵/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان کجاست؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مشاورین دولت محترم و رسانه‌های حامی دولت در آستانه اجرای برجام با جوسازی مدعی بودند خسارت هرروز تعویق اجرای برجام به کشور ضربه می‌زند.  حامیان دولت سال گذشته با هدف تحت فشار قرار دادن منتقدان و برخی نهادهای رسمی کشور که مسئول بررسی و تصویب برجام بودند، ادعا می‌کردند هر روز تاخیر در اجرای برجام از ۱۰۰میلیون دلار تا ۴۰۰ میلیارد تومان به کشور ضرر وارد می‌کند!

هزینه‌های تاخیر اجرای برجام
سیروس ناصری، عضو تیم اسبق هسته‌ای، مهرماه سال گذشته و در مقطعی که مجلس در حال بررسی برجام بود ادعا کرد: «روزی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تاخیر در اجرای برجام است.»

تحلیل این فرد نزدیک به دولت یازدهم درباره ضرر ۱۵۰ میلیون دلاری تاخیر در اجرای برجام، تیتر یک بسیاری از رسانه‌های اصلاح‌طلب و موافقان دولت شد از جمله تیتر اول شرق و خبرگزاری ایرنا (ارگان دولت) و در روند تصویب طرح برجام در مذاکرات مجلس نیز موافقان از این تحلیل بهره جستند و البته دولتمردان نیز هیچ‌گاه این تحلیل را رد نکردند.

 

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد هم تیتر یک خود در روز ۱۹ مهرماه را به این موضوع اختصاص داد و هزینه تاخیر در اجرای برجام را روزانه ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد. 

 

فشار بر مجلس
در همان ایامی که کمیسیون برجام در مجلس شورای اسلامی چند هفته‌ای بود که با دعوت از افراد و جریانات مختلف، بررسی برجام را آغاز کرده بود رسانه‌های مدعی اصلاح طلبی با تیترهایی این چنین فشار به مجلس را برای تصویب برجام آغاز کردند: «روایتی از تاخیر ۲۲ روزه در اجرای برجام: ۲هزار و ۵۰۰میلیون دلار ضرر کردیم!» 

 

روزنامه اعتماد هم در صفحه نخست خود تیتر زد: «خسارت تاخیر اجرای برجام روزانه ۴۰۰ میلیارد تومان!» در این باره نوشت: «کارشناسان از خسارت‌های تاخیر در اجرای برجام می‌گویند. این‌بار سیروس ناصری همان مردی که خود مذاکره و نتایج آن را به خوبی در گذشته‌ای نه چندان دور تجربه کرده است از خسارات تاخیر در اجرای برجام می‌گوید؛ خسارتی که از نگاه او میلیاردها دلار سود عاید دیگران می‌کند؛ سودی که از جیب کشور ما خارج می‌شود. او اما آمار دقیق‌تری هم می‌دهد و صراحتا می‌گوید که روزانه ١٠٠ تا ١۵٠ میلیون دلار هزینه تاخیر در اجرای برجام می‌شود. جمع‌بندی هم می‌کند و می‌گوید با تاخیر ٢٢ روزه‌ای که در اجرای برجام تا به حال صورت گرفته است حالا ٢٠٠٠ تا ٢۵٠٠ میلیون دلار ضرر به کشور وارد شده است.» 

 

22 روز 2500 میلیون دلار! 
به عبارتی این افراد برای ۲۲ روز تعویق در اجرای برجام رقمی معادل ٢٠٠٠ تا ٢۵٠٠ میلیون دلار ضرر را برای کشور عنوان کردند.

 

در همان ایام نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در کمیسیون بررسی برجام مدعی شده بود: «هزینه مبادله ای که بر اقتصاد ما تحمیل شد در یک محاسبه سرانگشتی حداقل ۱۵ درصد در واردات و صادرات بر ما اضافه هزینه تحمیل کرد. هزینه مبادله تجارت بالای صدمیلیارد دلار که ما در هشت سال گذشته داشته ایم حداقل سالانه ۱۵میلیارد دلار می شود. ( این البته حداقل است چون ما سال هایی داشتیم که تجارت ما بالای ۱۲۰ میلیارد دلار بوده است). این مبلغ یعنی در روز تحمیل ۱۳۰میلیارد تومان هزینه بر ملت ایران. وقتی هزینه تمام شده یک کالا بالا می رود تک تک خانواده های ایرانی آن را می‌پردازند.»

 

هر روز تاخیر 100میلیون دلار!
«من درباره عملکرد نمایندگان محترم نمی‌توانم قضاوت کنم. متأسفانه برخی نمایندگان مجلس فکر می‌کنند این شیوه‌ها مؤثر است اما اگر همان نمایندگان بدانند که ۱۰۰ میلیون دلار در روز یعنی چه ضرری، قطعا وارد حاشیه‌سازی برخی جریان‌های سیاسی نمی‌شوند.» این جملات را اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ و در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود. این روزنامه نیز با تیتر: «هزینه اجرایی نشدن برجام در گفتگو با ترکان: هر روز تاخیر ۱۰۰میلیون دلار ضرر» مانند دیگر رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی با آب و تاب ویژه‌ای به این موضوع پرداخت.

ترکان در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود: «بی‌تردید هر فعال سیاسی و هر دولتمردی حساسیت مجلس شورای اسلامی در بررسی برجام را درک خواهد کرد. بالطبع مجلس که برجام را بررسی و نقد می‌کند اما چند نکته در خلال روزهای بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی شایان ذکر بود که من صحبت‌کردن درباره آن را لازم و ضروری می‌دانم. نمایندگان محترم مجلس باید متوجه باشند هر روز تأخیر در اجرای موافقت‌نامه وین ۱۰۰ میلیون دلار به ایران ضربه وارد می‌کند. شاید گفتن این رقم تعجب همگان را برانگیزد اما واقعیت تحریم‌ها و اثرگذاری آن در سال‌های گذشته بر همگان آشکار شده است و امروز همه بی‌صبرانه منتظرند برجام اجرا شود.»

 

جلوی ضرر را بگیرید!
مشاور ارشد رئیس‌جمهور در ادامه در مورد حل مشکلات کشور توسط برجام گفته بود: «من تردیدی ندارم اجرای برجام تا حدود زیادی می‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند. حال که برجام از سد کنگره آمریکا و مخالفان ایران در کنگره گذشته، شایسته است نمایندگان مجلس هرچه زودتر بحث و بررسی برجام را در مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسانند تا جلوی ضرر روزانه ۱۰۰ میلیون دلاری اقتصاد کشور را بگیرند.»
ترکان بررسی موضوع مهمی مانند برجام توسط نمایندگان مجلس را نیز حاشیه‌سازی سیاسی خوانده و اظهار کرده بود: «اگر همان نمایندگان بدانند که ۱۰۰ میلیون دلار در روز یعنی چه ضرری، قطعا وارد حاشیه‌سازی برخی جریان‌های سیاسی نمی‌شوند. من بعید می‌دانم نماینده‌ای این ضرر را متوجه شود اما همچنان در دام حاشیه‌سازی‌های برخی جریانات مشخص قرار بگیرد.»

 

تاخیر در برجام و مشکلات اقتصادی
رئیس‌جمهور در همایش صنعت و تجارت در مهرماه ۱۳۹۴ نیز به گونه‌ای به این موضوع پرداخت که روزنامه ایران (ارگان دولت) با تیتر یک خود را به آن اختصاص داد و نوشت: «تاخیر در اجرای برجام برای اقتصاد مشکل‌ساز است.» رئیس‌جمهور محترم در آن همایش گفته بود: «از ابتدای تابستان تیم اقتصادی را فرا خواندم چرا که سه ماهه اول امسال نشان می‌دادکه به خاطر کاهش قیمت نفت و تأخیر در اجرای توافق هسته‌ای ممکن است در زمینه رونق اقتصادی با مشکلاتی مواجه شویم، 

 

همه چیز را به برجام گره زده و میگفتند هر روز تاخیر در اجرای برجام ۱۷۰ میلیون دلار برای کشور ضرر دارد حالا که بیش از یک سال از اجرای برجام میگذرد باید توضیح دهند بیش از ۶۰ میلیارد دلار درآمد ناشی از اجرای برجام کجاست؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=47574

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.