تاریخ ارسال : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آقای علوی! آیا تبعات اظهارات خود در ماجرای غارت ۲ میلیاردی را میدانید؟

اظهارات سید محمود علوی وزیر اطلاعات درباره غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران توسط آمریکا و بیان اتهامات تکراری در این پرونده علیه دولت سابق از سوی وزیر اطلاعات، با واکنش های برخی نماینگان مجلس مواجه شده است.

به گزارش شلمچه نیوز، علوی شب گذشته در بخشی از سخنان خود در شورای اداری هرمزکان می گوید: «در دولت نهم چهار میلیارد دلار در کشور ایتالیا اوراق قرضه خریدند که سفیر وقت ایران همان موقع با گوشزد کردن خطر ناشی از این کار، به آنان گفته بود تبدیل پول به اوراق قرضه، هرچند ممکن است سودی برای ما داشته باشد اما اگر دست آمریکایی های بیاید، می توانند روی آن دست بگذارند و آن را مصادره کنند.»

(متن کامل اظهارات وزیر اطلاعات را اینجا بخوانید)

نکته قابل تامل اینجاست که پس از انتشار سخنان وزیر اطلاعات و واکنش و اعتراض گسترده فعالان شبکه های اجتماعی به اظهارات خلاف واقع سید محمود علوی، پایگاه اطلاع رسانی دولت و خبرگزاری دولتی ایرنا خبر اظهارات وزیر اطلاعات را حذف کردند البته در شبکه های خبری این خبر همچنان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت و ایرنا موجود است.

سفیر سابق ایران در ایتالیا در گفتگو با «بسیج» ادعای وزیر اطلاعات را تکذیب کرد/انتشار موقت سخنان علوی؛ اتفاق یا تاکتیک؟!

(خبری که از پایگاه اطلاع رسانی دولت حذف شد)

از سوی دیگر و علیرغم حذف خبر وزیر اطلاعات از پایگاه اطلاع رسانی دولت و ایرنا، اما روزنامه دولتی ایران امروز هشتم اردیبهشت این خبر را در صفحه نخست خود پوشش داده است. سوالی که اکنون مطرح می شود این است که آیا انتشار موقتی خبر وزیر اطلاعات و حذف آن، در اثر دریافت مخاطرات سوء این اظهار نظر غلط بوده است یا یک تاکتیک عملیات روانی در فضای رسانه ای کشور؟!

سفیر سابق ایران در ایتالیا در گفتگو با «بسیج» ادعای وزیر اطلاعات را تکذیب کرد/انتشار موقت سخنان علوی؛ اتفاق یا تاکتیک؟!

(حذف خبر وزیر اطلاعات از خبرگزاری دولتی ایرنا)

لینک خبر حذف شده ایرنا : http://www.irna.ir/fa/News/82050942/

البته برخی دیگر از رسانه های خبری نیز که در ابتدا سخنان وزیر اطلاعات را پوشش داده بودند بعدا خبری اصلاح شده منتشر کردند که به نظر می رسد با نوعی درخواست رسانه ای صورت گرفته است!

سفیر سابق ایران در ایتالیا در گفتگو با «بسیج» ادعای وزیر اطلاعات را تکذیب کرد/انتشار موقت سخنان علوی؛ اتفاق یا تاکتیک؟!

(بازنشر خبر حذف‌شده خبرگزاری دولت در روزنامه ایران!)

سفیر وقت در ایتالیا؛ اظهارات وزیر اطلاعات را نادرست خواند

اما خبرنگار سیاسی خبرگزاری بسیج، برای بررسی صحت ادعای وزیر اطلاعات و نقل قول علوی از طرف سفیر، مساله را از سفیر سابق ایران در ایتالیا پیگیری کرد. سفیر وقت ایران در ایتالیا بدون اشاره مستقیم به نام وزیر اطلاعات، عناوین انتسابی به خود در این زمینه را صد درصد تکذیب کرد.

ابوالفضل ظهره وند سفیر ایران در ایتالیا در دولت نهم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری بسیج در پاسخ به این پرسش که از سوی برخی چهره های سیاسی این مساله مطرح شده است که دردولت نهم چهارمیلیارد دلار درکشور ایتالیا اوراق قرضه خریدند و سفیر وقت ایران در ایتالیا یعنی جنابعالی همان موقع خطر ناشی از این کار را گوشزد کرده اید و آیا شما این ادعا را تایید می کنید یا خیر؟ گفت: بنده به هیچ وجه چنین قولی که به بنده نسبت داده شده است را تایید نمی کنم؛ چون اساسا اوراق در دوره قبل از دولت نهم خریداری شده بود.

سفیر سابق ایران در ایتالیا ادامه داد: در دولت نهم صرفا بحث سر رسید اوراق بوده است و باتوجه به درخواست شعبه سی تی بانک برای انتقال به دلیل زمان سررسید، تصمیم گرفته می شود که انتقال به بانک اوبه ای در رم صورت پذیرد.

ظهره وند تصریح کرد: اصل خریداری این اوراق نیز به دولت اصلاحات مربوط می شود؛ همینطور که آقای سید عباس عراقچی هم به این مساله که اوراق در سال ۲۰۰۳ یعنی زمان دولت اصلاحات خریداری شده، اشاره کرده است

وی در پایان تاکید کرد: آنچه که بنده تا امروز درباره این موضوع در خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری بسیج و کانال شخصی خودم در تلگرام مطرح کرده ام مورد وثوق می دانم و غیر از آن را تایید نمی کنم.

آیا وزیر اطلاعات به تبعات اظهار خود توجه دارد؟

فارغ از موضوعات مطرح، اینکه وزیر اطلاعات بدون در نظر گرفتن جایگاه مهم حقوقی خود و تبعاتی که می تواند هر اظهار نظر از این جایگاه داشته باشد، موضوعات باطل دست چندمی که این روزها درماجرای غارت ۲ میلیاردی به بازی سیاسی برحی جریان های خاص تبدیل شده است را تکرار می کند قطعا بسیار خسارت بار تر از آن خواهد بود که هرچهره سیاسی دیگری در دولت چنین حرفی را بزند.

وزارت اطلاعات به لحاظ جایگاه مهمی که در معادلات کلان نظام دارد به هیچ وجه نباید وارد موضوعات و طبقه بندی های حزبی شود؛ نکته تاسف آور اینجاست که در مساله ای که دشمن اصلی ما یعنی آمریکا ۲ میلیارد دلار اموال کشورمان را غارت کرده به جای توجه اصلی و  ویژه شخص وزیر اطلاعات به دزد اصلی یعنی آمریکا، در یک اتهام واهی اقدامات دولت سابق عامل چنین اقدامی معرفی می شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15630

برچسب ها:
,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.