تاریخ ارسال : ۰۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمادگی بیمارستان امام(ره) برای مقابله با مشکلات ناشی از نخستین بارش‌های پاییزی در خوزستان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، بیش از سه سال است که همزمان با نخستین بارش باران‌های پاییزی تعداد زیادی از شهروندان خوزستانی دچار بیماری تنگی نفس و به اصطلاح پزشکی آسم می‌شوند که به دنبال شیوع این بیماری بخش عظیمی از فعالیت کادر درمانی اورژانس بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های استان به درمان این بیماری ختم می‌شود.

بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی در آبان‌ماه امسال نیز اکثر مناطق خوزستان شاهد بارش‌های خوبی خواهند بود بنابراین به منظور جلوگیری از مشکلات پیش آمده در سال‌های گذشته یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده از شهریورماه امسال در شورای سلامت خوزستان پیگیری و تصویب مصوبات مورد نیاز برای کاهش تعداد مراجعه کنندگان ناشی از تنگی نفس بعد از نخستین بارش‌های پاییزی است.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جلسه شورای سلامت استان که نیمه دوم مهرماه امسال با حضور اکثر مدیران استانی و شهری خوزستان برگزار شد به منظور پیشگیری از افزایش شیوع بیماری تنگی نفس در فصل پاییز از شهرداری کلانشهر اهواز خواستار هرس درختان کنوکارپوس شد همچنین اعلام کرد به دلیل احتمال روانه شدن شهروندان به بیمارستان ‌ها تمامی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های استان باید به صورت رایگان به ویزیت و درمان بیماران تنگی نفس بپردازند.

دکتر کامبیز معصومی رئیس بیمارستان آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز در سال‌های گذشته شاهد مراجعه بسیاری از هم استانی‌های عزیز در برهه زمانی بارش نخستین بارش‌های پاییزی بود بنابراین باتوجه به مراجعه عمده بیماران دچار مشکلات تنفسی به این مرکز، کمیته مدیریت خطر حوادث و بلایا و همچنین کمیته اورژانس در شهریورماه و مهرماه تشکیل جلسه داد.

وی افزود: با توجه به تجربه‌ای خدمات رسانی که در سال‌های گذشته هنگام بارش نخستین باران پاییزی و بروز مشکلات تنفسی در سطح استان خوزستان  داشتیم درصدد ارتقای آمادگی بیمارستان، پرسنل و کارکنان درمانی، غیردرمانی و آماده سازی اورژانس  بیمارستان آموزشی درمانی امام خمینی (ره) برآمدیم.

 سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با بیان اینکه در جلسات برگزار شده  مسئولیت‌ها بر اساس شرح وظایف اعضای تیم HICS و اعضای کمیته اورژانس، تعیین و به واحدهای مربوطه ابلاغ شد، تصریح‌کرد: برگزاری مانور دور میزی با سناریوی بحران تنفسی به دنبال بارش اولین باران پاییزی به همت دبیر کمیته بحران یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه یود که در این مانور ضمن یادآوری شرح وظایف هر واحد در چارت مدیریت بحران، میزان تجهیزات و داروهای مصرفی برای بیماران تنفسی هنگام مراجعه به اورژانس بیمارستان نیز بررسی شد.

وی ادامه داد: محل درمانگاه قدیم به عنوان فضای پشتیبان برای پذیرش بیماران تنفسی تعیین و این مکان به وسایل و داروهای مورد نیاز برای درمان  بیمارانی که دچار تنگی نفس می‌شوند، تجهیز شده است.

پذیرش ۱۰۰۰ بیمار در یک روز از خدمات مهم بیمارستان امام(ره)

معصومی تعیین و تجهیز استوک بحران در اورژانس با تجهیزات، وسایل مصرفی و داروهای مصرفی به میزان پذیرش ۱۰۰۰ نفر در یک روز از دیگر اقدامات مهم بیمارستان در زمینه خدمات رسانی به بیماران تنفسی هنگام بروز بحران تنفسی ناشی از بارش باران  عنوان کرد و گفت: پوسترهای الگوریتم ویرایش جدید در اورژانس و بخش‌های مرتبط نصب وبرگه‌های آموزش الگوریتم پرسنل اورژانس توزیع شد.

 وی افزود: پمفلت‌های آموزشی توسط واحد آموزش پرستاری برای گروه هدف مراجعه کنندگان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره)، با تایید اتندیگ طب اورژانس تهیه و خط مشی جایگزینی سریع دارو و وسایل در بحران تنفسی بر اساس الگوریتم ابلاغی نیز تدوین شد.

 سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: با توجه به اهمیت بسیار بالای حضور مدیران و دیگر افراد مرتبط با موضوع در ایام بروز بحران تنفسی در بیمارستان، لیست آنکالی مدیران، سوپروایزران، سرپرستاران، انتظامات، پرسنل واحدهای داروخانه، تجهیزات پزشکی و انبار‌های فنی نیز از دیگر برنامه‌های آماده سازی کادر درمانی این بیمارستان بود که تهیه شد.

اطلاع‌رسانی به شهروندان برای مقابله با مشکلات ضروری است

 وی اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم مردم  برای مقابله با مشکلاتی که در این برهه زمانی رخ می‌دهد بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: برپایی پایگاه آموزشی مراجعان با شعار "نخستین بارش های باران نزدیک است؛ مراقب تنفس خود باشید"،در دستور کار قرار گرفت که این پایگاه در دو نقطه بیمارستان (درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی و سالن انتظار ساختمان بخش های بستری) برپا و نکات بهداشتی هنگام مواجهه با بارش باران به مراجعه کنندگان آموزش داده می‌شود.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم براساس آمار بیان شده  توسط اسماعیل ایدنی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اهواز در طول سه سال ابتدایی شیوع بیماری تنگی نفس بعد از نخستین بارش‌های پاییزی بیش از ۵۰ هزار نفر بعد از نخستین بارش  باران‌های پاییزی برای درمان تنگی نفس به بیمارستان‌ها و درمان‌گاه‌های سطح استان مراجعه کردند.

اما در سال ۹۵ با توجه به پیشگیری‌های انجام شده همچنین هرس درختان کنوکارپوس قبل از بارش باران‌های پاییزی تعداد مراجعه کنندگان ناشی از بیماری تنفسی با کاهش همراه بود  و انتظار می‌رود با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده در شورای سلامت امسال نیز  شاهد کاهش تعداد مراجعه کنندگان ناشی از بیماری تنگی نفس به بیمارستان‌ها و درمان‌گاه‌های سطح استان خوزستان باشیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=72291

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.