تاریخ ارسال : ۰۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمارهای غیر واقعی بدهی های شهرداری ها؟!

مطالبات بسیاری از پیمانکاران شهرداری ها کاملاً صوری و غیرواقعی است ؛ بر همین اساس برخی از پیمانکاران برای وصول مطالبات خود، اسناد میلیاردی را با ۵۰ درصد تخفیف نقد می کنند!

به گزارش شلمچه نیوز، شفافیت به عنوان یکی از اصول حکمروایی خوب مطرح است. تجربه نظام های پیشرفته حقوقی التزام به اصل شفافیت در کنار سایر اصول حکمروایی مطلوب را نه تنها ضامن بقا و استمرار حکومت بلکه سبب ارتقای شاخص های اطمینان و مشارکت مردم در اداره حکومت می دانند.

 

بر همین اساس چه در سطح ملی چه در سطح محلی به آن التزام دارند اما علیرغم اهمیت رعایت این اصل در اداره امور شهرها و شهرداری ها، خلاء کارآمدی مدیران شهری و نبود فرآیند نظارت عالیه ، بسیاری از منابع مالی را به تاراج برده است.

 

نظر به گفته های فوق، در محافل عمومی آمارهایی مبنی بر بدهی های مالی شهرداری ها اعلام شده که بی شک نمی توان بر روی آن اتکا کرد چرا که این آمارها نقد و بررسی کارشناسی شده ای را به همراه ندارد.

اگر شهرداری های کشورمان این همه بدهی مالی دارند باید همه شهرها تبدیل به گلستان شده باشد؛ آمار بدهیها برای برخی از شهرداری ها به گونه ای است که باید مدرنترین شهرهای دنیا را در کشورمان ساخته باشند و اسناد مالی شهرداری ها با تعداد و کیفیت پروژه های اجرایی به هیچ عنوان مطابقت ندارد.

 

این تحلیل خبری حاکیست مطالبات بسیاری از پیمانکاران شهرداری ها کاملاً صوری و غیرواقعی است ؛ بر همین اساس برخی از پیمانکاران برای وصول مطالبات خود ، اسناد میلیاردی را با ۵۰ درصد تخفیف نقد می کنند و صورت وضعیت های یک میلیاردی تا چهارصد و حتی سیصد میلیون تومان هم تعدیل می شود!

 

این روند را باید بزرگترین اهانت و هتک حرمت به مسئولین پاکدست شهرداری و پرسنل خدوم این نهاد در سراسر کشورمان دانست که با این سوء استفاده ها، تصویر سیاهی از اسناد مالی شهرداری ها در افکار عمومی و حتی دستگاههای مسئولیت پذیرِ نظارتی ترسیم می شود.

 

متأسفانه در بسیاری از شهرداری ها روند وصول مطالبات بر اساس روابطی و واسطه گری پیش می رود و ساختار قانونی بر سلسله مراتب اجرایی امورات اداری دیده نمی شود؛ در تکمیل این گزارش تحلیلی باید سوأل کرد در اوراق مالی یک صورت وضعیت یک میلیاردی چقدر سود نهفته که برخی پیمانکاران حاضر به تخفیف بیش از ۵۰ درصدی آن هستند و حتی سهم چشمگیری هم برای دلالان مرتبط با برخی از مسئولین مالی شهرداری ها در نظر می گیرند؟!

 

البته گزارشات میدانی ما حکایت از آن دارد که برخی از پیمانکاران مدعی اند به جای اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی، مبالغی را به دلالان برای امورات تبلیغاتی پرداخت و برای وصول آن صورت وضعیت های جعلی و صوری برای شهرداری ها صادر می کنند تا سود آنها نیز از این فساد مالی محفوظ بماند.

 

در تصدیق این موضوع باید خاطر نشان کرد برخی از پیمانکاران مدعی اند که برای اخذ مجوز پروژه های عمرانی چند صد میلیون یا میلیارد به فلان عضو شورای شهر پرداخت و وی را در اجرای پروژه شریک می کنند تا روال کار برایشان تسهیل و بتوانند اهداف مالی خود را به نحو احسن پیش ببرند.

البته اگر از واگذاری بسیاری از پروژه های عمرانی بدون انجام مناقصه به پیمانکاران خاص مدیران شهری در بسیاری از شهرها و یا محاسبات افزایش هزینه اجرایی کار از سوی پیمانکاران حتی بعد از حُسن تعهد کار عبور کنیم، باید پذیرفت اقتصاد شهری در انجام پروژه‌های شهری با محاسبه مواردی همچون محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در پروژه‌های شهری روبرو است در کنار این موارد نیروی انسانی متخصص متناسب با پروژه‌ها جذب نمی‌شوند و نیروهای موجود برای پروژه‌های‌ مختلف بومی می‌شود که همین امر هزینه اجرا را چندین برابر افزایش می‌دهد.

 

فلذا شهرداری‌ها برای برون‌رفت از این مشکل باید دست به دامن کمک بانک‌های تخصصی مثل بانک شهر شوند که امروز بسیاری از شهرداری های کشورمان به واسطه بدهی های میلیاردی به این بانک ، بسیاری از املاک و مستقلات خود را به این بانک واگذار و یا به صورت مزایده و با کمترین قیمت ممکن به صورت تهاتر به طلبکاران واگذار می کنند.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76828

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.