تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمار خودکشی در ایران بالا نیست

احمد شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم در جواب به این سئوال که آیا در پروژه بانک ژنتیک از بانوان زندانی دارای جرم ها خشن نیز نمونه ژنتیکی اخذ می‌شود یا خیر اظهار کرد: در این رابطه، با ایجاد کارگروهی از کارشناسان مختلف، جرم ها اولویت‌دار تشریح و طبق جرم ها اولویت‌بندی شده، نمونه‌ها از زندانی های اخذ می‌شود و زن و مرد بودن زندانی فرقی نمی کند.

رییس سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: در فاز نخست این طرح، ۱۰ گناه اولویت‌دار مشخص گردیده است که بعد از اخذ نمونه ژنتیک از زندانی های دارای این جرم ها، پروژه وارد فاز دوم شده و جرم ها اولویت‌دار بعدی تعیین می‌شود.

شجاعی اظهار کرد که پیش‌بینی می‌کنیم تا انتهاء سال کنونی از ۵۰ هزار نفر از زندانی های، نمونه ژنتیک اخذ گردد.

به گفته رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در حال حاضر بانک ژنتیک زندانی های در ۱۰ استان من جمله استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی،  گیلان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، خوزستان و سیستان و بلوچستان فعال است.

هزینه ۸۰۰ هزار تومانی هر تست ژنتیک

شجاعی دنبال کرد: هر تست ژنتیک به صورت میانگین، ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان تمام می‌شود ولی گفته‌ایم با نصف این مبلغ یا یک سوم آن، کار را انجام دهند بنابراین با اختصاص هر یک میلیون تومان، می‌توانیم از سه نفر تست ژنتیک دریافت کنیم.

وی در مورد اخذ نمونه ژنتیکی از خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی نیز اظهار کرد: در این رابطه تقریباً از تمام خانواده‌ها و وابستگان جان‌باختگان نفتکش ایرانی سانچی نمونه ژنتیکی گرفتیم و آزمایش‌ها در حال انجام است؛ البته شنیده‌ام که یک خانواده نتوانسته یا نخواسته نمونه ژنتیکی بدهد.

پاسخگویی به استعلام‌ها طی دو ساعت

رییس سازمان پزشکی قانونی در مورد استعلام‌های مراجع قضایی از جایگاه ها پزشکی قانونی و میانگین پاسخگویی به این استعلام‌ها اضافه کرد: زیادتر استعلام‌ها از وقتی که فرد وارد مرکز شده و معاینه‌ می‌شود تا آماده شدن نتیجه، به صورت میانگین دو ساعت زمان می‌برد؛ البته گاهی وقت ها امکان دارد فردی مراجعه کند و احتیاج باشد معاینه کامل انجام گیرد یا عکس‌های بیشتری گرفته گردد که طبیعتاً طول می‌کشد اما به صورت میانگین، طی دو ساعت، مراجعه‌کننده معاینه و نتیجه آماده می‌شود.

آمار خودکشی‌ها در ایران بالا نیست

شجاعی علاوه بر این در مورد آمار خودکشی‌ها در ایران و اینکه آیا شاهد افزایش یا کاهش خودکشی‌ها بوده‌ایم یا خیر اظهار کرد: تمام اقدام به خودکشی‌ها به پزشکی قانونی ارجاع داده نمی‌شود و یک تعداد هم همان ابتدا تحت عنوان های دیگر مراجعه می‌کنند. در نتیجه تعداد آن مواردی که تحت عنوان خودکشی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود، کمتر است. 

 وی تاکید کرد: بر طبق بررسی‌های صورت گرفته، ایران در سطح دنیا در بحث خودکشی آمار بالایی ندارد و آمار کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا، بسیار پایین‌تر است.

افزایش خودکشی با عرضه آمار

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح نمود: البته خیلی هم صلاح نیست در این حوزه آماری اعلام گردد زیرا تجربه نشان داده عرضه آمار دامن زدن به این مبحث، خودکشی را تقویت می‌کند. اریبهشت سال گذشته یک موجی راه‌انداختیم و آماری عرضه گردید و یکباره در آن ماه، خودکشی افزایش پیدا نمود.   ما آمارها را قیاس کردیم و در کمال خوشبختی آمار خودکشی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا خیلی هم پایین‌تر بوده است.

مردها زیادتر از بانوان خودکشی می‌کنند

وی در جواب به این سئوال که آیا خودکشی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته یا کاهش و اینکه مردان زیادتر خودکشی می‌کنند یا بانوان اظهار کرد: در سال جاری افزایش آنچنانی نداشتیم و در خودکشی، تعداد مردان زیادتر از بانوان است.

اقدام به خودکشی بعضی بازماندگان زمین‌لرزه کرمانشاه

شجاعی در جواب به این سئوال که در زمین لرزه کرمانشاه چند مبحث من جمله دفن‌های بدون مجوز، گورهای دسته‌جمعی و خودکشی بعضی بازماندگان بر اثر فشارهای روانی مطرح گردید گفته بود: در رابطه با مساله خودکشی، فوتی نداشتیم اما اقدام به خودکشی فراوان داشتیم. فکر می‌کنم هفت الی هشت مورد اقدام به خودکشی داشتیم که یکی از آنان، حال خوبی ندارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: همه دفن‌های بدون مجوز را هم شناسایی کردیم که بر این اساس، قریب به ۱۰۰ نفر بدون مجوز، دفن گردیدند و عمدتاً هم بچه‌ها و کودکان کوچک بودند.

گور دسته‌جمعی در زمین لرزه کرمانشاه نداشتیم

وی در مورد گورهای دسته‌جمعی که همان ایام بعضی اشخاص مدعی گردیدند چنین گورهایی ایجاد شده است اظهار کرد: گور دسته‌جمعی نداشتیم. چه دلیلی دارد گور دسته‌جمعی وجود داشته باشد. عده ای نبود که بخواهد وضع بحرانی ایجاد گردد. اینجا جایی نبود که اذن بدهند، گور دسته‌جمعی ایجاد گردد و کار در دست خود خانواده‌ها بود. کدام خانواده‌ای است که چنین کاری کند؟

مصدوم شدن بیشتر از ۳۹۰ هزار نفر بر اثر نزاع

کدام خانواده‌ای است که چنین کاری کند؟شجاعی در ادامه به آمار نزاع و درگیری اشاره نمود و اضافه کرد: در هشت ماهه سال کنونی در سطح کشور ۳۹۰ هزار و ۷۷۹۳ نفر مصدوم در اثر نزاع داشتیم و ۴۹۵ نفر در همین مدت با جنگ افزار سرد مرگ شده‌اند که البته بعضی نزاع‌ها با جنگ افزار گرم است. این تعداد برای کشور ما خوب نیست.

به گفته وی در هشت ماهه سال کنونی در تهران ۶۴ هزار و ۲۳۱ نفر در اثر نزاع و درگیری مصدوم گردیدند که آمار بالایی است و به عنوان یک عارضه اجتماعی باید مورد توجه جدی واقع و علت‌ها ارزیابی گردد.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در جواب به این سئوال که آیا می‌توان اظهار کرد تهران خشن‌ترین شهر کشور است یا خیر اظهار کرد: خیر زیرا باید نسبت جمعیت و تعداد نزاع‌ها در هر شهر موردنظر قرار گیرد. اگر نسبت جمعیتی لحاظ گردد، آن موقع می‌توان اظهار کرد کدام شهر خشن‌تر است.

وی افزود: بعد از تهران، خراسان رضوی با ۳۴ هزار، اصفهان ۲۷ هزار، آذربایجان شرقی ۲۵ هزار و فارس ۲۱ هزار مصدوم متاثر از نزاع، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به عنوان مثال در ایلام که جمعیتی به اندازه شهرستان ملارد یا اسلامشهر دارد، بیشتر از دو هزار مصدوم نزاع داشته‌ایم.

وجود ناخالصی در تمام موادهای مخدر

شجاعی در رابطه با بررسی‌های سازمان پزشکی قانونی و پیدا گردیدن مقادیر بسیاری سرب در تریاک‌های مورد استفاده اشخاص معتاد به مواد مخدر اضافه کرد: تمام موادهای مخدر من جمله صنعتی و سنتی به‌ویژه شیشه، ناخالصی‌های بالایی دارند. چون اعتبار بالایی دارد، وارد آنان ناخالصی کرده و می‌فروشند. به عبارتی می‌توان اظهار کرد که همه موادهای مخدر موجود، ناخالصی دارد؛ اینکه در تریاک به چه سبب چنین کاری کردند و چه نقشه‌ای بوده، نمی‌دانیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84192

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.