تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمار مبتلایان به پوکی استخوان در ایران در حال افزایش است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛  گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانلرستانمهناز مردانی، با اظهار اینکه پوکی استخوان عبارت هست از بر هم‌خوردن تعادل بین توده استخوانی استفادهی و سنتز توده استخوانی تازه، گفت: این امر منتج به کاهش دانسیته استخوان‌ها، ایجاد خلل و فرج گسترده در استخوان‌ها (اسفنجی شدن) و بنابراین کاهش استحکام و ضعف و بالاخره شکستی زیاد ساده استخوان می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه بیماری پوکی استخوان یا استئوپروز محتمل هست تا سال‌ها بدون علامت بوده و با بروز شکستگی در استخوان فرد مبتلا تشخیص داده گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم دکتری لرستان با اظهار اینکه طبق نتیجه های پژوهش ها اپیدمیولوژیک متاسفانه آمار مبتلایان به پوکی استخوان در کشور ایران در حال افزایش هست، اظهار داشت: این آمار در سال ۱۳۸۰ حدود ۱۵ درصد جمعیت بوده که در سال ۹۰ به ۳۴ درصد دست یافته هست.

مردانی به بعضی نشانه ها پوکی استخوان اشاره نمود و اضافه کرد: پوکی استخوان طبق مرسوم در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد و علایم آن به تدریج و در طی زمان مشخص می‌گردد، بعضی از علایم این بیماری دربردارنده درد در استخوان‌ها و مفاصل، مشکل در راست نشستن و ایستادن، کوتاه شدن قد و شکستگی‌های ساده هست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم دکتری لرستان اهتمام کرد: این بیماری طبق مرسوم در پی کم بودن دراز مدت مواد مغذی همکاری کننده در سنتز استخوان اتفاق می‌افتد، با اهمیت ترین این مواد دربردارنده ویتامین دی، پروتئین، کلسیم و فسفر می باشند که منتج به کلسیفیکاسیون و استخوان‌سازی می‌گردند.

مردانی شیوع پوکی استخوان را در خانم ها زیادتر از مردان عنوان و گفت: با توجه به نقش موثر استروژن در افزایش جذب ویتامین ِD و کلسیم، پس در دوران یائسگی خانم ها به سبب کاهش استروژن احتمال بروز اختلال در استخوان‌ها و مشکل پوکی استخوان نیز زیادتر می‌گردد، هر چند که کاهش تستوسترون در آقایان نیز می‌تواند منتج به کاهش تراکم استخوان و بروز پوکی استخوان گردد.

مردانی کم‌تحرکی طولانی‌مدت و استفاده بالای الکل را از عوامل خطرآفرین پوکی استخوان دانست و اضافه کرد: یکی از خوب ترین روش‌های تشخیص این بیماری، استفاده از آزمایش سنجش تراکم استخوان هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79133

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.