تاریخ ارسال : ۰۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمار مرکز آمار گزارش روحانی را رد کرد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور به تازگی اعلام کرده است طی ۳ سال گذشته یک میلیون و ۳۴۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده اما گزارش رسمی مرکز آمار ایران می‌گوید طی این مدت ۶۱۵ هزار و ۱۰۷ نفر از جمعیت شاغل کشور کم شده و ۳۲۳ هزار و ۴۰۹ نفر هم به جمعیت بیکار کشور افزوده شده است.

به گزارش تسنیم، استناد رئیس‌جمهور در بیان این آمار، گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران بوده است. بنابراین برای بررسی صحت و سقم این آمار به سراغ گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران رفتیم و گزارش مرکز آمار از بیکاری در تابستان ۹۲ که همزمان با شروع به کار دولت یازدهم است و گزارش اخیر بیکاری در زمستان ۹۴ را بررسی کردیم. براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان ۹۲ برابر  ۴/۱۰ درصد بوده است که به ۸/۱۱ درصد در زمستان ۹۴ افزایش یافته است. نرخ بیکاری جوانان نیز از ۱/۲۱ درصد در تابستان ۹۲ به ۸/۲۴ درصد در زمستان ۹۴ رسیده است. این گزارش حاکی است، در تابستان ۹۲، جمعیت فعال کشور ۲۴ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۸۶۸ نفر بوده که ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۲۴۴ نفر آنها شاغل و ۲ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۶۲۴ نفر هم بیکار بوده‌اند. در زمستان ۹۴ هم جمعیت فعال کشور ۲۴ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۱۷۰ نفر بود که ۲۱ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۱۳۷ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۳۳ نفر بیکار بوده‌اند. بنابراین، در دولت یازدهم ۶۱۵ هزار و ۱۰۷ نفر از جمعیت شاغل کشور کم شد و ۳۲۳ هزار و ۴۰۹ نفر هم به جمعیت بیکار کشور افزوده شده است. حال ادعای اینکه در این دولت یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر اشتغال خالص ایجاد شده، چه مبنایی دارد، مشخص نیست.
 ایجاد ۱/۳میلیون شغل، فقط یک ادعاست!
معاون مرکز آمار ایران می‌گوید: در سال‌های ۸۴ تا ۹۴ به جمعیت فعال کشور ۸۸۲ هزار و ۷۰۸ نفر افزوده شد که از این تعداد ۶۶۷ هزار و ۷۸۲ نفر توانسته‌اند شغلی برای خود دست و پا کرده و ۲۱۴ هزار و ۹۲۶ نفر نیز نتوانسته و به جمعیت بیکاران کشور افزوده شدند. با نگاهی به این آمارها چند نکته حائز اهمیت است: اول اینکه نمی‌توان گزارش‌های ۲ سال اخیر دولت تدبیر و امید درباره اشتغالزایی ۶۰۰ هزار نفری را در هر سال پذیرفت. نکته بعد این است که دولت مدعی است نرخ بیکاری کم نشده چون جمعیت فعال و متقاضی کار بیشتر شده است اما حتی اگر فرض کنیم سالانه ۸۸۲۰۰ نفر (مجموع ۱۰ سال ۸۸۲ هزار نفر) هم به جمعیت فعال اضافه نمی‌شدند باز هم تغییر چندانی در کاهش تعداد بیکاران حاصل نمی‌شد چون به دلیل بروز رکود و مسائل مختلف بنگاه‌ها، ریزش نیروی کار در اقتصاد ایران بالا است و این مساله خود اوضاع بیکاری را هر ساله تشدید می‌کند، یعنی هر سال با بیکارانی مواجه هستیم که قبلا شاغل بوده‌اند؛ بنابراین حتی اگر چیزی به جمعیت متقاضی کار اضافه نمی‌شد هم اقتصاد ایران رمق جذب ۱۰۰ هزار نفر نیروی جدید کار در سال را نداشته است و چیزی از ۵/۲ میلیون بیکار کم نمی‌شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=19415

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.