تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمریکاراه ورود بوئینگ و ایرباس را بست

 مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به‌تصویب رسانده که به‌موجب آن راه فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران بسته خواهد شد.

به گزارش شلمچه نیوز، این طرح پس از آن به‌تصویب رسید که دولت آمریکا با توافق شرکت هواپیمایی بوئینگ با ایران برای فروش بیش از ۱۰۰فروند هواپیمای مسافربری موافقت کرد. پیش از این هم ایران با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸فروند هواپیمای مسافربری به توافق رسیده است. این توافق‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ در حال اجراست که آمریکا و اروپا متعهد شده‌اند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کنند.

با این حال از سال گذشته که توافق اولیه ایران با ایرباس شکل گرفت تا به امروز قرارداد نهایی امضا نشده است چرا که شرکت‌های غیرآمریکایی ازجمله اروپایی‌ها از بیم تنبیهات آمریکا حاضر به انجام معامله سریع با ایران نیستند و راه احتیاط پیش گرفته‌اند. قرارداد ایرباس با ایران هم مشمول همین مشکل شده است. ‌ماه گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران راهی فرانسه شد تا درباره مشکلات پیش آمده مذاکره کند.

آنجا بود که اعلام شد ایرباس نگران مجازات احتمالی آمریکا علیه خود است و به همین دلیل هم برای نهایی کردن قرارداد احتیاط به خرج می‌دهد. با این حال ظریف در همان جا اعلام کرد که ایران در حال نهایی کردن قرارداد خرید بوئینگ از آمریکاست و اگر این قرارداد نهایی شود، نگرانی اروپایی‌ها هم برطرف خواهد شد.

ظریف البته دیداری هم با جان کری، وزیر خارجه آمریکا داشت و مراتب نارضایتی ایران از سنگ‌اندازی‌های واشنگتن بر سر راه رفع تحریم‌های ایران را اعلام کرد. جان کری هم قول شفاهی داد تا این مشکلات را رفع کند. متعاقبا جان کری در یکی از کمیته‌های مجلس آمریکا حاضر شد و از قرارداد فروش هواپیمای بوئینگ به ایران دفاع کرد و گفت که این قرارداد باعث ایجاد اشتغال برای کارگران آمریکایی می‌شود.

کری گفت ایران با ایرباس قرارداد منعقد کرده و اگر بوئینگ وارد رقابت نشود، تنها شرکت بوئینگ از بازار ایران جا می‌ماند و ایران نیازهای خود را تأمین خواهد کرد. کری این توضیحات را پس از آن ارائه داد که تعدادی از نمایندگان مجلس آمریکا از فروش هواپیمای بوئینگ به ایران ابراز نارضایتی کردند و مدعی شدند این هواپیماها می‌تواند در خدمت اهداف نظامی هم قرار بگیرد.

با این حال دولت اوباما اعلام کرد که از قرارداد دفاع خواهد کرد و هر طرحی که به تضعیف توافق هسته‌ای با ایران منجر شود، وتو خواهد شد. او البته به سرنوشت این طرح پس از پایان دولتش در چندماه آینده اشاره نکرد. تهدیدات اوباما و دولتش مؤثر واقع نشد و روز پنجشنبه هفته گذشته اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تدابیر تازه‌ای را با هدف مسدود کردن فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرد.

در بین رای‌دهندگان به این مصوبه اعضای دو حزب جمهوریخواهان و دموکرات‌ها دیده می‌شدند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، نمایندگان بعدازظهر پنجشنبه طی یک رای‌گیری شفاهی ۲متمم در این زمینه که به لایحه بودجه خدمات مالی پیوست شده بود را تصویب کردند. پیتر روسکام، نماینده اهل ایلینوی که تهیه‌کننده این متمم‌ها بود با تکرار ادعاهای گذشته گفت که این هواپیماهای مسافربری ممکن است مورد استفاده سپاه پاسداران ایران قرار گیرد. وی گفت:‌ «دادن این نوع هواپیماها به ایران به این معنی است که کالایی در اختیار آنها می‌گذاریم که می‌تواند برای مقاصد نظامی استفاده شود.» او ادعا کرد می‌توان هواپیماهای بوئینگ را طوری بازطراحی کرد که ۱۰۰موشک بالستیک یا ۱۵هزار گلوله آرپی‌جی را حمل کنند.

  • قرارداد ایرباس در خطر

بی‌بی‌سی گزارش داده است که مصوبه نمایندگان آمریکا می‌تواند قرارداد فروش ایرباس‌ها را هم به‌مخاطره بیندازد چراکه حداقل ۱۰درصد سهام ایرباس به آمریکا تعلق دارد و ازاین‌رو مصوبه مجلس آمریکا آنها را هم دربر می‌گیرد ضمن اینکه مسئولان ایرباس امیدوار بودند با نهایی شدن قرارداد بوئینگ با ایران، دیگر بهانه‌ای برای دولت آمریکا باقی نماند تا به اعمال تنبیه علیه شرکت‌هایی بپردازد که با ایران وارد معامله می‌شوند. اما اکنون مصوبه‌ای از راه رسیده که اگر نهایی شود یا از سد وتوی رئیس‌جمهور آمریکا بگذرد، سایه شک و تردید برای معامله با ایران را بیشتر می‌کند.

  • وزارت خارجه ایران: زیان این کارشکنی نصیب آمریکا خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا به‌منظور جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران، گفت: دولت آمریکا موظف است هرچه با برجام مغایرت داشته باشد را رفع کند. بهرام قاسمی تأکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران عمل به تعهدات طرف مقابل اهمیت دارد و ما به مسائل داخلی آمریکا کاری نداریم و دولت ایالات متحده را مسئول اجرای تعهدات آن کشور می‌دانیم. قاسمی با بیان اینکه آنها چگونه موانع داخلی‌شان را مرتفع می‌کنند و این مشکل دولت آمریکاست، افزود: حساسیت‌ها و گروکشی‌های جناح‌های داخلی در آمریکا آن هم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قابل درک است اما بی‌شک زیان جبران‌ناپذیر این اختلافات داخلی، کارشکنی‌ها و بد‌عهدی‌ها نصیب خودشان خواهد شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20296

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.