تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آمریکا چه طور محصلین افغانستانی و عراقی را سازمان دهی می کند/ چاپ و نشر کتب دینی و تندرو برعهده کیست +عکس

سرویس جهان مشرق –

این گزارش کوشش می کند، حقایق مخفی مانده و افشا نشده در پس نفوذ غرب و آمریکا در نظام تعلیمی و درسی کشورهای اسلامی را با مطالعه موردی روی دو کشور افغانستان و عراق معلوم سازد و با تاکید بر این نکته که این تحولات تنها این دو کشور را دربردارنده نمی توان، اهتمام شده تا مکانی که به منفعت های و مصالح خاندان سعودی و آمریکا و غرب آسیب نزند، تحولاتی در نظام تعلیمی و درسی عربستان سعودی هم داده گردد.

افغانستان: چاپ و نشر کتاب های دینی افراطی برعهده کیست

روزنامه «واشنگتن پست» بیست و سوم مارس سال ۲۰۰۲ میلادی در گزارشی افشا می کند که «آمریکا برای تهیه کتاب های درسی مدرسه ها افغانستان که مملو از تصویر ها خشونت آمیز و آموزه های اسلامگرایان افراطی هست، میلیون ها دلار سرمایه گذاری کرده است» !!

در ادامه «جرج بوش»، ریاست جمهور وقت آمریکا در اظهاراتی، تبیین می کند: «ده ها میلیون کتابی که مدرسه ها افغانستان را به آنان مجهز کردیم، به محصلین این کشور احترام به کرامت بشری به جای خشونت و افراط گرایی را خواهد آموخت» !!

من جمله این پرسش زیاد ارزشمند و بنیادی که چاپ و نشر کتاب های دینی افراط گرا در افغانستان را چه کسی یا نهادی یا کشوری برعهده دارد ؟؟

سال ها این پرسش مطرح بود که چه نهاد و چه طرفی این کتاب های اسلامی را که به زیبایی رنگ آمیزی شده اند، اما مملو از آموزه های خشونت آمیز و دعوت به خشونت و کشتن و ریختن خون هستند، عهده دار هست ؟؟

من جمله این پرسش زیاد ارزشمند و بنیادی که چاپ و نشر کتاب های دینی افراط گرا در افغانستان را چه کسی یا نهادی یا کشوری برعهده دارد ؟؟ بدون شبهه این گزارش قطره ای در مقابل دریای حقایق نهفته در پس قضیه رشد  و نمو افراط گرایی اسلامی در افغانستان هست، در این راستا، بعضی گزارش ها اقرار می کنند، آمریکا طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ میلادی اکثر از ۱۰ میلیون جلد کتاب با بار مفهومی خشونت آمیز و با هدف پرورش نسلی افراطی و خشن در لفافه «جهاد اسلامی» در دانشگاه «نبراسکا» و دیگر دانشگاه های آمریکا چاپ و در مدرسه ها و جایگاه ها تعلیمی افغانستان توزیع کرده هست.

کتاب هایی که همان طور بعد از سال ها میتوان در کتاب فروشی های شهرهای متفاوت پاکستان و افغانستان من جمله راولپندی و پیشاور آنان را یافت و خریداری کرد.

سیاست تهیه کتاب های درسی افغانستان بعد از اتفاقات ۱۱ سپتامبر و تا حال حاضر ادامه دارد، با این تفاوت که حالا آمریکایی ها کوشش می کنند، آن چیزی که را کاشته اند، به نوعی که تهیه کننده منفعت های و اغراض آنان باشد، اصلاح کنند.

چند سال بعد نشریه آمریکایی «شیکاگو تریبون» گزارشی منتشر نمود که در آن افشا شده بود، دفتر این شرکت در افغانستان سال ها مرجع گرد آوری معلومات امنیتی و مخصوص برای سازمان سازمان سیا در مورد رهبران افغانستان بود.

عراق بعد از افغانستان دومین قربانی تحولات آمریکایی

بعد از اجرای طرحهای امنیتی و سیاسی آمریکایی – غربی در عراق که به براندازی رژیم دیکتاتوری بعث در این کشور منتهی گردید، پیاده سازی بُعد تازهی از این طرح که نظام تعلیم و پرورش این کشور را هدف می گرفت، شروع گردید.

برنامه ای که به گفته بعضی از کارشناسان مسائل تعلیم و پرورش عراق هدف آن ایجاد «انعطاف» در سامانه تعلیم و نظام درسی عراق از مسیر دگرگونی آموزه های کتب درسی مقطع ها متفاوت درسی از پایه اوائلی تا تحصیلات عالیه بود و برنامه ریزی برای آن، سال ها پیش از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی شروع شده بود و این حاکی جایگاه والا و زیاد ارزشمند تعلیم و پرورش هست که پایه و اساس تفکر و باور تفکری و اعتقادی نسل های آینده را تشکیل می دهد.

طرح دگرگونی نظام تعلیم در عراق از سال ۱۹۹۰ میلادی بعد از نبرد اول خلیج فارس برداشته باشد که با کاهش جمعیت محصلان در تمام پایه های تحصیلی خود را در عراق نمایان ساخت تا این اشخاص به جای حضور در کلاس های درس و ادامه تحصیل، وارد بازارهای کار گردند.

دومین ضربه وارد گردیده به نظام تعلیم عراق کاهش بودجه تعلق یافته به دو وزارت تعلیم و پرورش و تعلیم عالی این کشور به سبب کسری بودجه متاثر از خسارات وارده به دولت عراق طی نبرد بود.

محاصره و تحریم اعمال شده از سوی آمریکا و غرب سومین ضربه را به پیکره نظام تعلیمی عراق وارد کرد. دگرگونی نگرش بسیاری از خانواده های عراقی به تحصیل و اشتغال در جایگاه ها دولتی با درآمدهای محدود خیز تازهی از محصلان را بعنوان نیروی کار وارد بازار کرد، بدین ترتیب دگرگونی نگرش بسیاری از خانواده های عراقی به تحصیل و اشتغال در جایگاه ها دولتی با درآمدهای محدود خیز تازهی از محصلان را بعنوان نیروی کار وارد بازار کرد، بدین ترتیب از انجایی که طبق گزارشهای یونسکو تا پیش از نبرد اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ میلادی بی سوادی در عراق ریشه کن شده بود، در آستانه سال ۲۰۰۳ میلادی و هجوم نظامی آمریکا و غرب به این کشور به ۲۰ درصد افزایش می یابد.

پیش از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی به دست آمریکایی ها و غرب هدف گیری نظام تعلیم این کشور و دگرگونی کتب درسی به صورت معلوم بعنوان یکی از اولویت های سیاست خارجی آمریکا در عراق مطرح بوده و دنبال می شده، مبحثی که روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در شماره ۱۶ آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی خود نیز به آن اشاره می کند.

این نشریه آمریکایی با انتشار گزارشی قسمتی از تلاش های دولت وقت آمریکا در این زمینه را افشا می کند. در قسمتی از این گزارش چنین مطالعه می کنیم: در قسمتی از این گزارش چنین مطالعه می کنیم: دولت وقت آمریکا پیش از هجوم نظامی به عراق و اشغال این کشور، بسته ای ایده ای به «آژانس آمریکایی رشد و توسعه بین المللی» جهت بازبینی در نظام تعلیم و پرورش عراق عرضه داده هست که ارزش پولی آن به ۶۵ میلیون دلار می رسد تا علاوه بر تهیه هزینه پولی اعمال تحولات مد دیدگاه، هزینه چاپ و انتشار کتاب های تربیتی تازه و لوازم التحریر را نیز در برگیرد.

در ادامه «هاری ادواردز»، سخنگوی آژانس آمریکایی رشد و توسعه بین المللی از طرحهای این آژانس سخن می زند: در ادامه «هاری ادواردز»، سخنگوی آژانس آمریکایی رشد و توسعه بین المللی از طرحهای این آژانس سخن می زند: طرح هایی به دولت آمریکا عرضه دادیم که چاپ کتاب های درسی تازه و برپایی مرحله های تعلیمی توجیهی برای آموزگاران و اساتید عراقی را در برمی گیرد، مشابه آن چیزی که در افغانستان پیاده سازی گردید.

هاری ادواردز در ادامه تاکید می کند که سخنگوی آژانس آمریکایی رشد و توسعه بین المللی بر این باور هست، لازم هست پایه های دموکراسی در عراق چه در میان کودکان و چه در میان بزرگ سالان در تمام سطوح بنیان نهاده گردد.

طبق گزارش نشریه واشنگتن پست، آژانس رشد و توسعه بین المللی آمریکا در زمینه ماموریت محوله به این آژانس و بعد از اشغال عراق از طریق آمریکا و متحدانش، باشگاهی به اسم «پروژه آینده عراق» در وزارت خارجه آمریکا دایر می کند که اعضای آن را کارشناسان، فرهیختگان و پژوهشگران عراقی در برمی گرفت، یکی از با اهمیت ترین طرحهای تدوین شده در این باشگاه «چشم انداز طرحهای آمریکا برای عراق بعد از صدام حسین» بود.

ماموریت کمیته تعلیم و پرورش این باشگاه، تهیه و تدوین طرح ها و عرضه پیشنهادهایی یی برای دگرگونی کتب درسی تاریخ، دینی و تربیت ملی در عراق با مساعدت و مشارکت موسسات و سازمان های آمریکایی و غربی فعال در این زمینه بود.

در ادامه سیاست دگرگونی نظام تعلیم و پرورش در عراق، دولت آمریکا قراردادی ۶۲ میلیون دلاری با یکی از شرکت های این کشور به اسم «کرافت اینترناسیونال» برای دگرگونی نظام تعلیم و پرورش عراق در دو مقطع اوائلی و متوسطه منعقد می کند.

به باعث این قرارداد شرکت آمریکایی کرافت اینترناسیونال وادار به برپایی مرحله های تعلیمی برای آموزگاران عراقی می گردد که با شرایط و دگرگونی و تحولات جاری در این کشور بویژه سرنگونی رژیم بعث همخوانی و مطابقت دارا باشد.

بدین ترتیب، تحولات وسیع در کتب درسی مقطع ها متفاوت تحصیلی عراق شروع گردید و بسیاری از آموزه های درسی این کتاب ها و ارزشهای دینی و اسلامی نهفته در آنان حذف گردیدند تا جای آنان را آموزه های تازهی بگیرد که نه تنها با فرهنگ و آداب و تربیت دینی و باورهای اعتقادی جامعه عراق سنخیت نداشت، لکن تحولاتی تماما هدفمند و از قبل برنامه ریزی شده بود.

اهداف سیاست هایی آمریکا از دگرگونی نظام تعلیمی عراق

اهداف سیاست هایی آمریکا از دگرگونی نظام تعلیمی عراق را میتوان در ۴ هدف کلیدی ملاحظه کرد:

یک: بازبینی در تشریح «دشمن»

آ آمریکا در این مورد کوشش کرد، تشریح تازهی از دشمن را جایگزین تشریح گذشته در کتاب های درسی عراق کند.

دو: بازبینی در هویت عراقی

بازبینی در هویت عراقی بظاهر با هدف حذف آموزه هایی که الهام قسمت افراط گرایی و طایفه گرایی و مذهب گرایی و تقویت کننده این تمایلات و گرایش ها در کتب درسی بودند، انجام گردید، در حالی هدف حقیقی این تحولات، جدا کردن عراق بعنوان عضوی از امت عربی و اسلامی بود.

در این راستا، بعنوان نمونه شاهد بودیم، در درس «۴۵» کتاب روخوانی و فارسی پایه اول اوائلی عبارت «ظافر، رزمنده ای هست که از عراق بزرگ دفاع می کند» به طور کامل حذف شده هست.

سه: جلوگیری از شکل گیری روحیه شهید شدن طلبی

بعنوان نمونه در درس (۹) کتاب روخوانی و فارسی پایه دوم اوائلی با عنوان «ما نقاشی می کنیم» عبارت «من سربازی را نقاشی می کنم که از میهن دفاع می کند» تماما حذف شده هست.

علاوه بر این در درس (۱۳) با عنوان «همه کار می کنیم» عبارت «برادرم حازم رزمنده هست، او از میهن در مقابل دشمنان دفاع می کند» تماما حذف شده هست.

چهار: حذف بعضی ارزشهای اسلامی، اجتماعی و اخلاقی

حذف و از بین بردن بعضی ارزشهای اسلامی، اجتماعی و اخلاقی مثل عشق به میهن، همسایه دوستی، ارزش دوست، تاثیر دوست بر زندگانی و یا مقوله هایی چون مشارکت، رهبری و الگوسازی از کتاب های درسی مقطع ها متفاوت تحصیلی عراق به طور کامل حذف شده و یا دگرگونی کردند.

تغییر محتوای کتب درسی عراق به این مورد ها محدود نشد، لکن ادامه می یابد تا مورد ها دیگری را هم در برگیرد، که قسمتی از آنان عبارت بودند، از:

– . . . . . . عشق نثار تو ای شهید» از قصیده «شهید»، درس ۳۴ کتاب روخوانی و فارسی دوم پایه ابتدایی

– حذف عبارت اعتقادی و ایدئولوژیک «ایمان به خدا و ملائکه اش و کتاب هایش و پیامبرانش و روز آخرت و سرنوشت» از درس ۵ کتاب تربیت اسلامی پایه ششم ابتدایی

– حذف سوره مبارکه ال عمران از کتب درسی پایه ششم متوسطه که از نبرد «احد» در صدر اسلام سخن می زند و یادآور می گردد، چه طور برتری اولیه مسلمین به شکست مبدل گردید و چه طور لازم هست از شکست ها درس گرفت

– حذف سوره مبارکه انعام از کتب درسی پایه پنجم متوسطه که از روزی حلال و حرام سخن می گوید

– حذف سوره مبارکه الرحمن از کتب درسی پایه سوم اوائلی که در آن از آفرینش آسمان و قرار دادن میزان به مفهومی عدل و داد در آن سخن گفته شده است

– حذف سوره مبارکه فلق و تمام مضامین و مفاهیم برگرفته از این سوره از کتب درسی پایه سوم اوائلی چون در آیه مبارکه «من شرور ما خلق ومن شرور النفاثات فی العقد» از یهودیان سخن گفته شده و این چیزی نیست که مورد خوشایند آمریکایی ها باشد

– تلفیق و ادغام دو کتاب تربیت اسلامی و قرآن کریم پایه های اول و دوم و سوم و چهارم مقطع اوائلی در یک کتاب و حذف تمام آیاتی که قبل تر دانش آموز وادار به محافظت آنان بود

آ عشق نثار تو ای شهید» از قصیده «شهید»، درس ۳۴ کتاب روخوانی و فارسی دوم پایه اوائلی آمریکایی ها در اجرای طرح دگرگونی نظام تعلیمی و کتب درسی عراق به این حد بسنده نکردند، لکن یکی از با اهمیت ترین راهبردهای آنان بعد از اشغال عراق روی کار آوردن دولتی منسوب در این کشور بود تا مجری طرحهای آنان باشد و چون در این راه موفقیتی به دست نیاوردند، کوشش خود را روی به کار گماشتن وزرا و مشاوران منسوب در دولتهای بعد از اشغال بویژه وزارت تعلیم و پرورش و وزارت تعلیم عراق معطوف کردند، اشخاصی که علاوه بر وابستگی خارجی، به داشتن گرایشات طایفه ای و دینی نیز مشهور بودند و حضور در این مناصب مجال مطلوبی برای آنان بود تا هم اغراض خود و هم اغراض مد دیدگاه آمریکایی ها را پیاده کنند.

بدین ترتیب، روند دگرگونی کتب درسی و نظام تعلیمی در عراق طی سال های بعد از اشغال هم ادامه می یابد تا در کنار پدیده ناامنی که بسیاری از خانواده های عراقی را واداشته بود، از ادامه تحصیل فرزندان خود از ترس ربوده شدن و به کشتن نیل امتناع کنند، ضربات جبران ناپذیری به نسل های آینده عراق که آینده ساز این کشور محسوب می گردند، وارد آید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79147

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.