تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آنتی بیوتیک مانند نقل و نبات

مثالش هم استفاده بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران هست که رکوردهای جهانی را جابه‌جا کرده و مسبب آسیب ها جسمی تازه شده هست.

مدتی قبل وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت نادرست استفاده آنتی‌ بیوتیک در ایران، هشدار داد:۲۰ درصد از استفاده آنتی‌ بیوتیک‌ها در جایگاه ها بهداشتی و معالجهی و ۸۰ درصد در قسمت سرپایی یا بصورت خود معالجهی از طریق مردم استفاده می گردد، اما کارشناسان معتقد هستند ۵۰ درصد این مصرف‌ها، غیرضروری هست. ضروری هست قبول کنیم که شرایط کشور از دیدگاه استفاده آنتی‌ بیوتیک شایسته نیست و استفاده آن روبه فزونی هست و این زنگ خطری هست که ضروری هست برای آن چاره‌اندیشی کرد.

۳ ۷

راه‌حل آشفتگی آنتی‌ بیوتیک

این‌که حتی برای ساده‌ترین بیماری‌ها نیز به دنبال استفاده خودسرانه آنتی‌بیوتیک هستیم، مشکل فرهنگی هست که منحصرا با آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی حل می‌شود.

علاوه بر این به گفته دکتر علیرضا زالی، ریاست گذشته ارگان نظام دکتری، کشور ما در رده دوم استفاده خودسرانه دوا در قاره آسیا و رده دوازدهم جهان قرار دارد و بالاترین استفاده خودسرانه دوا نیز مرتبط به حوزه استفاده خودسرانه داروهای آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای استروئیدی می‌شود.

با دقت به رده بالای ایران در استفاده خودسرانه دوا که قسمت ارزشمندی از آن به استفاده داروهای آنتی‌بیوتیک تعلق دارد، دکتر محمود الیاسی، عضو مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با جام‌جم، تاکید دارد: یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل استفاده بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در کشور، اعمال جدی نظام ارجاع و برنامه دکتر خانواده هست.

به گفته الیاسی، هنگامی منحصرا در صورت صلاحدید دکتر خانواده، آنتی‌بیوتیک تجویز گردد و مریض ها نتوانند به نحو خودسرانه، دوای آنتی‌بیوتیک استفاده کنند، خود به خود استفاده آنتی‌بیوتیک در کشور کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این به باور او، با فرهنگسازی در بین مریض ها و اطلاع‌بخشی به آنها درخصوص مضرات استفاده بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها، قسمت فراوانی از آمار استفاده آنتی‌بیوتیک در کشور کاهش پیدا می‌کند.

پول‌هایی که دور ریخته می‌شود

استفاده خودسرانه آنتی‌بیوتیک، آسیب ها جسمی جدی به دنبال دارد. کسی که به نحو مداوم، دوای آنتی‌بیوتیک را خودسرانه استفاده می‌کند و به طور مثال به محض سرماخوردگی، بلافاصله چند کپسول «آموکسی سیلین» را به خیال خودش برای پیشگیری از عفونت استفاده می‌کند، این مریض در صورت بروز عفونتی حاد در بدن، مبتلا پایداری دارویی خواهد شد؛ یعنی مکانیسم بدنش به نوعی عمل می کند که دیگر به اغلب داروهای آنتی‌بیوتیک رایج، پاسخ نمی‌دهد چون بدن به استفاده آنتی‌ بیوتیک‌ها عادت کرده هست. به خصوص هنگامی بیماری مبتلا عفونت بیمارستانی می گردد، همین پایداری دارویی در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند حتی به فوت مریض هم منتج گردد.

یعنی از انجایی که محتمل هست کسی با تجویز یک آنتی‌بیوتیک آسان از یک عفونت بیمارستانی خلاص گردد، اما در عین حال محتمل هست فرد دیگری که بدنش دارای پایداری دارویی هست، با استفاده قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها نیز عفونت بیمارستانی‌اش مرتفع نشود.

از سوی دیگر، مشکلات گوارشی و بروز عفونت‌های تازه هم از دیگر آسیب ها استفاده بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌هاست.

یعنی علاوه بر این که مریض ضروری هست نسبت به استفاده خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها حساس باشد، همین جنس حساسیت ضروری هست در بین پزشکان ایجاد گردد تا حتی در صورت درخواست مریض هم دکتر از تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک اجتناب کنند.

هیچ آمار دقیقی از میزان استفاده آنتی‌بیوتیک در کشور وجود ندارد، اما به طور مستمر با فرارسیدن فصل سرما، شاهد افزایش استفاده آنتی‌بیوتیک برای مبارزه با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستیم، از انجایی که به گفته متخصص ها، استفاده آنتی‌بیوتیک هیچ تاثیری در ترقی سرماخوردگی ندارد و منحصرا بر میزان مقاومت‌های دارویی بدن اضافه می کند.

امین جلالوند – جامعه


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77383

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.