تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آنچه باید درباره اهدای جسد بدانید

  امین رادمنش، ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و معالجه خبرگزاری فارس، در ارتباط با اهدای جسد در کشور گفت: از زمان فراخوان این مبحث که از سال پیش شروع شد، ۴۰۰ نفر با پزشکی قانونی ارتباط و فرم‌های ذی ربط را جهت اهدای جسد تکمیل کردند و در این میان ۲۴۰ نفر درخواست و وصیت خودرا به طور محضری ثبت نیز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: طی سازگاری سازمان پزشکی قانونی کشور با دفاتر سندهای رسمی در تهران، شیراز، اصفهان و مشهد وصیت محضری اهدای جسد به طور رایگان انجام می‌گیرد.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه اجساد اهداشده به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل داده می‌شود، گفت:‌ پیشتر این مساله متولی خاصی نداشت و دانشگاه‌ها به طور موردی برای دریافت جسد اقدام می‌کردند و این مساله برای آنان بسیار مشکل بود.

*دانشگاه‌ها کم بودن جسد دارند

وی گفت:‌ دانشگاه‌ها در سراسر کشور هر ساله حدود ۵۰۰ جسد احتیاج دارند که در حال حاضر کل دانشگاه‌های کشور هر ساله ۲۰ تا ۳۰ جسد هم ندارند.

 

*اهدای دو تساوی جسد توسط مردان

وی بیان داشت: از ۲۴۰ مورد فردی که جسد خود را سال گذشته اهدا کرده بودند، یک نفر از آنان متوفی که جسد آن به یکی از دانشگاه‌ها انتقال یافت که این شخص خانمی ۷۴ ساله بود.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور در جواب به اینکه آیا پزشکی قانونی احتیاج به واردات جسد دارد یا خیر، گفت: برنامه‌هایی در این زمینه داشته‌ایم و چند شرکت نیز در این راستا اعلام آمادگی کرده و ما به آنان نیز گفته‌ایم که هر کمکی که احتیاج دارا باشید و معیت ما را خواهید داشت و کارهای لازم را انجام می‌دهیم.

*ترجیح استفاده از جسد غیرمسلمان هست

رادمنش با اشاره به اینکه ترجیح ما استفاده از جسد غیرمسلمان هست، گفت: تاحالا واردات جسد به کشور پژوهشگر نشده هست و کوشش می‌کنیم گام‌های تاثیرگذار در این زمینه برداشته گردد.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور ضمن تشکر از هم‌وطنان بابت اهدای جسد و روحیه ایثارگری آنان گفت:‌ وقتی که فراخوان توسط پزشکی قانونی اعلام شد، پزشکی قانونی با موجی از تلفن‌ها برای اهدای جسد همراه و حتی در نوروز سال کنونی نیز تماس‌هایی در این خصوص داشتیم.

*بیماری مانع از اهدای جسد نیست

وی گفت: اجسادی که به دانشگاه‌ها عرضه می‌شود ۳ تا ۶ ماه فیکس و ضدعفونی شده تا عوارضی بهمراه نداشته باشد، ولی باید توجه داشت که از زمان مرگ تا اهدای جسد نباید زمان بسیاری گذشته باشد و جسد دچار فساد و جراحات جدی نشده باشد، علاوه بر این جسد بعضی از اشخاص در تصادفات به سبب جراحت عمیق، قابل استفاده نیست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95134

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.