تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آنچه همه در مورد «همه می دانند» می دانند!

ساسان گلفر در روزنامه شرق درج کرد: اعلام اسم هشتمین فیلم بلند اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه هفتاد‌و‌یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن در همه‌ رسانه‌های سینمایی و هنری جهان انعکاس داشت. نکته مشترک در اغلب این خبر ها این است که نویسندگان مقالات و گزارش‌های مربوط به فیلم «همه می‌دانند» چیز زیادی در مورد این فیلم اصغر فرهادی نمی‌دانند که این البته با توجه به سیاست جشنواره فیلم کن و تأکیدش بر دیده‌نشدن فیلم‌ها قبل از حضور در جشنواره طبیعی است و این حساسیت برای فیلم افتتاحیه نیز که گل‌سر‌سبد جشنواره شمرده می‌شود، دوچندان است.

البته روز پنج‌ شنبه یک تریلر دو دقیقه‌ای از این فیلم اسپانیایی‌زبان فیلم‌ساز ایرانی با زیرنویس انگلیسی هم‌زمان با انتشار خبر نمایش آن در افتتاحیه کن منتشر شده است که لحظه‌هایی از فیلم را نشان می‌دهد. نیمه اول تریلر زندگی شاد و عزیمت رؤیایی خانواده‌ای را نشان می‌دهد که دو بازیگر معروف اسپانیایی، پنلوپه کروز و خاویر باردم تشکیل داده‌اند و نیمه‌دوم آن، به لحظه‌های تاریک و دلهره‌آوری در زندگی این دو اشاره دارد که علی الظاهر با ورود ریکاردو دارین، بازیگر آرژانتینی فیلم پیروز اسکار «راز در چشم‌هایشان» (نسخه اصلی) شکل می‌گیرد.

سایت رسمی جشنواره کن چکیده داستان این اثر دلهره‌آور روان‌شناختی را که در بخش مسابقه جشنواره کن ٢٠١٨ حاضر است و به‌کلی در شبه‌جزیره ایبریا در اسپانیا فیلم‌برداری شده، نوشته است. لورا که با شوهر و بچه‌هایش در بوئنوس آیرس آرژانتین زندگی می‌کند، در برگشت به روستای زادگاهش همراه با خانواده در اسپانیا برای یک مراسم خانوادگی با حوادثی ناخواسته روبه‌رو می‌شود که زندگی وی را تا ابد تغییر می‌دهد و پیوندهای خانوادگی و گزینه‌های اخلاقی «مانند همه فیلم‌نامه‌های فرهادی، کذب را به آنان تحمیل می‌کند». این سایت علاوه بر این جوایز خرس طلایی برلین، سزار و اسکار خوب ترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان فرهادی و حضور «گذشته» و «فروشنده» فرهادی در بخش مسابقه دوره‌های سابق کن را یادآوری کرده است.

مراسم افتتاحیه جشنواره کن سال کنونی در تاریخ ٨ مه (١٨ اردیبهشت) با نمایش این فیلم در سالن بزرگ لومیر کاخ جشنواره برگزار می‌شود و سایر فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه کن سال کنونی در تاریخ ١٢ آوریل (٢٣ فروردین) اعلام می‌شود. در این سایت به اسم دیگر عاملان فیلم نیز اشاره شده است، من جمله خوزه لوییس آلکن فیلم‌بردار که در بیشتر آثار پدرو آلمودوبار و کارلوس سائورا همکار آنان بوده است، سونیا‌گرانده، طراح لباس «نیمه‌شب در پاریس» وودی‌آلن و «دیگران» آلخاندرو آمنه‌بار و هایده صفی‌یاری تدوینگر ایرانی که به نوشته این سایت «به مشارکت مثمر ثمر و طولانی با کارگردان پس از چهار فیلمی که با هم داشته‌اند و من جمله دو فیلم پیروز اسکار او ادامه داده است».

ورایتی با اشاره‌ای به چکیده داستان فیلم افتتاحیه جشنواره کن که اصغر فرهادی سازنده‌اش بوده، نوشته است تازه‌ترین پروژه سینمایی سازنده دو فیلم پیروز اسکار «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» نشان می‌دهد او هم‌چنان عنصر داستانی رازهای اضطراب‌آور گذشته زندگی یک زوج را به‌عنوان خصوصیت مشترک آثارش محافظت کرده است. این نشریه سینمایی و صنعت سرگرمی آمریکایی علاوه بر این اشاره کرده است که فیلم هنوز پخش‌کننده‌ای در ایالات متحده ندارد. گفته می‌شود اسکرین دیلی به شهر کوچک توره‌لاگونا محل فیلم‌برداری این فیلم در حومه مادرید اشاره کرده و نوشته است «با آنکه اصغر فرهادی به زبان اسپانیایی گفت وگو نمی‌کند، فیلم تماما به زبان اسپانیایی است».

اسوشیتدپرس نیز به «دوراهی‌های اخلاقی» زنی که پنلوپه کروز نقش وی را بازی می‌کند، در سفری از آرژانتین به اسپانیا و زیر‌و‌رو‌شدن زندگی او اشاره کرده است. این خبرگزاری نیز به دو اسکار خوب ترین فیلم بیگانه اصغر فرهادی و حضور کیت بلنچت در نقش ریاست هیئت‌داوران بخش مسابقه کلیدی جشنواره کن و به مشکلات موخر خاستگاه وی، هالیوود درگیر افشاگری‌ها و رسوایی‌های جنسی پرداخته است. زیادی از رسانه‌های انگلیسی‌زبان من جمله نیویورک تایمز و دیلی میل به نقل خبر اسوشیتدپرس اکتفا کرده‌اند و شبکه خبری سی‌بی‌اس خبرهای مربوط به جنجال‌های دوره سابق موخر در جشنواره کن من جمله ممنوعیت سلفی‌گرفتن روی فرش قرمز و ممنوعیت ورود فیلم‌های شبکه نتفلیکس به بخش مسابقه را نیز به خبر سوشیتدپرس افزوده است.

سن‌فرانسیسکو کرانیکل نوشته که فیلم دلهره‌آور اصغر فرهادی دومین فیلم غیرانگلیسی‌زبان و غیرفرانسه‌زبان پس از «تربیت بد» پدرو آلمادوبار است که در افتتاحیه کن نمایش داده می‌شود. انترتینمنت ویکلی نوشته است که برای اولین‌بار پس از نمایش «گتسبی بزرگ» باز لورمان (استرالیایی) در افتتاحیه کن ٢٠١٣ یک فیلم با کارگردان غیرآمریکایی و غیرفرانسوی بر صدر این جشنواره می‌نشیند. این نشریه به اسم آلکساندر ماله-گای از شرکت ممنتو فیلمز در پاریس و آلوارو لونگوریا از مورنا فیلمز اسپانیا در مقام تهیه‌کنندگان این فیلم اشاره کرده است و فیلم‌های افتتاحیه دوره‌های قبلی مثل «گریس از موناکو» و «کافه سوسایتی».

جشنواره کن با فیلم جدید اصغر فرهادی آغاز می‌شود

هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن با تریلر روان‌شناختی «همه می‌دانند» (Everybody Knows)، تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی پیروز دو پاداش اسکار، آغاز می‌شود.

پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم بازیگران اسپانیایی پیروز اسکار و ریکاردو دارین، بازیگر آرژانتینی در «همه می‌دانند» بازی می‌کنند که در بخش مسابقه جشنواره کن نیز حاضر است.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ورایتی، «همه می‌دانند» پس از «آموزش بد» (٢٠٠۴) به کارگردانی پدرو آلمودوار، دومین فیلم اسپانیایی‌زبان است که در تاریخ برپایی جشنواره کن به‌عنوان فیلم افتتاحیه این رخداد سینمایی انتخاب گردیده است. علاوه بر این برای اولین‌بار در سال‌های موخر، جشنواره کن با فیلمی ساخته فیلم‌سازی غیرفرانسوی یا غیرآمریکایی آغاز خواهد شد.
انتخاب «همه می‌دانند» به‌عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن، واضحا انعکاس دیدگاه تی‌یری فرمو، مدیر جشنواره کن، است که در سال‌های موخر کوشش کرده جشنواره با تازه‌ترین ساخته‌های فیلم‌سازان نویسنده و تحسین‌شده مثل وس اندرسن و آرنو دپلشن با بازی بازیگران جذاب و پرزرق‌وبرق بازنمایی گردد. در چکیده داستان فیلم آمده است: کارولینا (با بازی کروز) برای دیدار با خانواده‌اش از آرژانتین به زادگاهش در دهکده‌ای در اسپانیا بازمی‌گردد.

ادوارد فرناندز، باربارا لنی، الویرا مینگز، ایما کوئستا، روژه کاسا مایور و رامون باره‌آ، از دیگر بازیگران هشتمین فیلم بلند فرهادی می باشند که در توره‌لائونا، شهری کوچک در شمال مادرید، فیلم‌برداری شد. فیلم‌برداری «همه می‌دانند» نوامبر پیش در مادرید تمام شد. خوزه لوئیس آلکاینه، فیلم‌بردار کهنه‌کار که پیشینه مشارکت با آلمودوار و کارلوس سائورا را دارد، مدیر فیلم‌برداری این فیلم است.

مدیریت هنری فیلم برعهده کلارا نوتاری و طراح لباس سونیا گرانده است. هایده صفی‌یاری، تدوینگر و دانیل فونترودونا مدیر صدابرداری «همه می‌دانند» می باشند. علاوه‌‌بر خود فرهادی، الکساندر ماله‌گی از شرکت ممنتو فیلمز در پاریس، آلوارو لونگوریا از شرکت اسپانیایی مورنا فیلم و شرکت ایتالیایی لاکی رد به‌طور مشترک «همه می‌دانند» را تهیه کرده‌اند.

فرهادی قبل از این دو فیلم در بخش مسابقه جشنواره کن داشته است: «گذشته» با بازی بره‌نیس بژو و علی مصفا در ٢٠١٣ که بژو برای آن پاداش خوب ترین بازیگر زن را برد و «فروشنده» در ٢٠١۶ که در آخرین روزها به لیست فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره اضافه شد و سر انجام دو پاداش خوب ترین فیلم‌نامه و بازیگر مرد (شهاب حسینی) را دریافت نمود و در ادامه نیز پیروز پاداش اسکار خوب ترین فیلم خارجی‌زبان شد. « «همه می‌دانند» را ممنتو فیلمز از ٩ می؛ یعنی یک روز پس از مراسم نخستین نمایش جهانی در فرانسه اکران می‌کند. این سومین مشارکت فرهادی و ماله‌گی پس از «گذشته» و «فروشنده» است که ممنتو فیلمز تولید و در فرانسه اکران کرد. فرهادی سال گذشته در جشنواره کن فیلم نداشت، اما در مراسم افتتاحیه روی صحنه رفت و سخنرانی نمود. هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن ٨ تا ١٩ می برگزار می‌شود. کیت بلانشت، بازیگر استرالیایی پیروز دو پاداش اسکار، ریاست داوران این دوره جشنواره کن است.

گفتنی است «همه می‌دانند» از سوی کمپانی «ممنتو پیکچرز» تاحالا به بیشتر از ۲۰ کشور جهان پیش‌فروش شده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94914

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.