تاریخ ارسال : ۲۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آنچه کشتی ساری را نسبت به شهرهای مازندران متمایز می کند

ساری اولین شهری در مازندران است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صاحب مدال المپیک توسط عسگری محمدیان بود و این شهر تنها شهری در ایران بود که بعد از انقلاب در کشور مدال آور بود.

به گزارش شلمچه نیوز، در این تحلیل آمده است که بعد از پیروزی انقلاب ساروی ها اولین شهری بودن که برای مازندران و ایران صاحب مدال طلا ، نقره و برنز جهان شدند و اولین مازندرانی هایی که صاحب مدال سوپر قهرمانی کشتی جهان توسط عسگری محمدیان و مجید ترکان به دست آمد .

 

ساروی ها در المپیک پکن تنها شهری بودند که کشتی کشورمان را بعد از المپیک صاحب مدال برنز توسط سید مراد محمدی شدند و بعد از انقلاب این شهر تنها شهری در کشور بود که دو مدال نقره المپیک برای مازندران و ایران به دست آوردند .

 

 

ساروی ها برای اولین بار در طول تاریخ کشتی مازندران صاحب جایگاه سرمربی تیم ملی بزرگسالان توسط مجید ترکان در مسابقات جهانی روسیه شدند و تنها شهری در مازندران بودند که در شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد عسگری محمدیان را داشتند .

 

این گزارش می افزاید ساری تنها شهری در مازندران است که مدیر تیم ملی همچون مجید ترکان داشته و این شهر سید مراد محمدی را نیز به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان در اختیار داشته که در بین شهرهای استان متمایز است .

 

 

ساروی ها تنها شهری در مازندران است که در دو دوره المپیک اسماعیل دنگسرکی و حسین کریمی را به عنوان مربی تیم ملی کشتی آزاد داشتند ؛ این شهر تنها شهری در استان است که در مازندران رئیس کمیته داوران کشتی ایران داشته و حبیب اله الطافی مصداقی بر این مدعاست.

 

ساری تنها شهری است در مازندران که بیشترین مربیان تیم ملی را داشته و ترکان، محمدیان، کریمی ، محمدی، میرعمادیان، دنگسرکی، فریدون گلی، مظفرفولادی، سید محمد شجری و علی دومیرکلایی سابقه این مسئولیت را داشته اند .

 

این گزارش حاکیست ساری تنها شهری در مازندران است که بیشترین داور بین المللی کشتی را داشته و الطافی، بابازاده، اولادزاد، ربیع پور، افشار، احمدی، عقیقی، محمد نژاد و احمدی از افتخارات داوری کشتی ساری به شمار می روند .

 

مرکز مازندران تنها شهری در مازندران است که سابقه میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی را دارد و این شهر سابقه میزبانی چندین دوره مسابقات جام بین المللی ۲۲ بهمن را داشته است و حتی سابقه میزبانی مسابقات قهرمانی کشتی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان ایران را داشته است .

 

 

ساری تنها شهری در استان است که در رژیم گذشته میزبان قهرمانی کشتی آزاد و فرنگی کشور است ؛ میزبانی این شهر در مسابقات کشتی ساحلی ایران با قهرمانی تیم استقلال ساری به پایان رسید و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صاحب بازوبند پهلوانی کشتی کشور توسط شاهرخ صداقتی زاده شده است.

 

جالب است بدانیم که ساری تنها شهری در مازندران است که در هیئت رئیسه فدراسیون نماینده داشته و مرحوم سلیم بهرامی، مهندس احمد حسین زادگان، اصغر ثمربخش و مرحوم محمد شعبانی از این نظر کشتی ساری را دارای کارنامه کرده اند.

 

اولین مازندرانی که سرپرست تیم ملی کشتی آزاد ایران معرفی شد مرحوم محمد شعبانی از ساری بود و اولین مربیان مازندرانی که سابقه مربیگری در سایر کشورها را داشته عسگری محمدیان، مجید ترکان، محمد حسین دباغی و سید مراد محمدی از ساری هستند.

 

 

 

این گزارش آماری تصریح می کند که در رژیم گذشته اولین تیمی که از مازندران در لیگ کشتی کشور حضور داشت برق از ساری بود و اولین مربی تیم ملی کشتی کارگران ایران مرحوم سید محمد شجری و اولین کشتی گیر مازندرانی که برای تیم ملی کشتی کارگری مدال آور حمید رضا معتقدی از ساری بوده است .

 

در گزارش فوق آمده است اولین مازندرانی هایی که در مسابقات کشتی ارتش های جهان مدال آور بودند محمد حسین دباغی، محمدعلی یعقوب زاده، قربان سعادت زاده از ساری بوده اند و اولین مدال آور مسابقات کشتی بین المللی فرنگی مازندران قربان سعادت زاده بوده است .

 

 

اولین کشتی گیر فرنگی کار مازندرانی که در مسابقات جهانی شرکت کرد عسگری محمدیان از ساری بوده که دوبند تیم ملی را بر تن داشت ؛ در سویی دیگر اولین مربی تیم ملی کشتی فرنگی از مازندران حسن وقایعی از ساری بوده و ساری تنها شهری در مازندران است که بیشترین روسای هیأت استان را توسط دکتر حقانی، مرحوم شعبانی، دکتر یوسف نژاد، نقی کلانتری و اصغر ثمربخش داشته اند و ساروی ها تنها شهری در مازندران بودند که توانستند صاحب خانه کشتی شوند که البته این مکان ورزشی هم اکنون در اختیار هیأت کشتی مازندران قرار دارد!

 

خاطر نشان می شود ساری تنها شهری در مازندران بوده که توسط ستارگان نماینده استان و کشورمان در  مسابقات قهرمانی کشتی باشگاههای جهان بوده و نقی کلانتری از ساری تنها مدیر در امور کشتی بوده که مسئولیت هیأت کشتی تهران را بر عهده داشته است .

 

 

آمار  می گوید اولین کشتی گیر طول تاریخ کشتی مازندران که لقب جهان پهلوان را به خود اختصاص داد مرحوم سید رسول حسینی از ساری بوده و اولین مازندرانی که در مسابقات بین المللی، کشوری و جهانی جدول نویس مسابقات کشتی بود جعفر مختاری از ساری بوده است و حتی مرحوم شعبانی از ساری اولین رئیس هیأت کشتی مازندران بوده است .

 

جالب است بدانیم ساروی ها در قهرمانی کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۸۵ توسط مجید ترکان صاحب مدال نقره شدند و شهری همچون جویبار بعد از ۱۷ سال در مسابقات جهانی ۲۰۰۲ توسط مهدی حاجی زاده آنهم در تهران توانستند صاحب مدال جهانی شوند .

 

به هر سو آمار کشتی در مازندران نشان می دهد که جایگاه رفیع ساری در این رشته به قدری محرز و مشهود است که هیچ احدی نمی تواند منکر آقایی کشتی این شهرستان در مازندران و حتی کشورمان شود از این رو ما در این گزارش با بیان آمار دقیق و یادآوری افتخارآفرینی های کشتی مرکز استان ، حقانیت این شهر پرافتخار کشتی خیر را به رشته تحریر در آوردیم.

 

شعبان وفایی نژاد – کارشناس کشتی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56373

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.