تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیا دولت به دنبال افزایش نرخ دلار است؟/ تیرخلاص دلار ۴٠٠٠ تومانی بر #وعده‌_های_پوچ پسابرجامی/ سرپرست اسبق وزارت اقتصاد: افزایش نرخ ارز نشان از این دارد که کار برجام تمام شده است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سرویس اقتصادی پایگاه ۵٩٨، گرانی های اخیر نرخ ارز و دلار را می توان تیر خلاصی بر وعده های پوچ و بدون پشتوانه پسابرجامی دولت یازدهم دانست. روزگاری ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی پس از توافق ژنو از کاهش تدریجی نرخ دلار سخن گفت و عده ای از مردم نیز  پس از توافق هسته ای رویای دلار هزارتومانی را در سر می پروراندند تا اینکه با دیدن دلار ۴٠٠٠ تومانی رویای خود را نقش بر آب دیدند!

درست چند روز پس از ابراز تاسف رئیس جمهور برای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد ناگهان دلار افسار پاره کرد و تابلوی صرافی ها هر لحظه قیمت جدیدی را به نمایش می گذاشتند. اتفاقی که موجب واکنشهای فراوانی در کشور شد.
دلایل مختلفی از سوی کارشناسان اقتصادی در خصوص افزایش قیمت ناگهانی دلار بیان شده که از جمله آن می توان به مواردی همچون عدم همکاری بانک های خارجی با ایران، ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا، عدم کنترل دلالی و واسطه گری توسط دولت، اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی، نزدیک شدن به ژانویه و سال جدید میلادی، عدم اجرای تعهدات طرف های غربی در برجام و … اشاره نمود.
اما در چند روز اخیر فرضیه ای شکل گرفته است که از دست داشتن دولت در افزایش قیمت دلار حکایت دارد. برخی معتقدند دولت برای پرداخت حقوق کارمندان و یارانه ها با کسرس بودجه شدیدی مواجه است و برای جبران این موضوع دست به دامان افزایش نرخ ارز شده است.
علی ای حال سانتریفیوژها از کار ایستاندند تا به قول دولتمردان چرخ اقتصاد بچرخد اما اکنون و پس از گذشت ١٨ ماه از برجام نه تنها وضع اقتصادی کشور بهبود پیدانکرده است بلکه دولت نیز به دلیل تکیه بر این موضوع و امید بستن به توافق هسته ای حال با کسری بودجه شدیدی رو به رو شده و خبری از بهبود شرایط اقتصادی و به تبع آن کاهش نرخ ارز نمی باشد تا بیش از پیش مشخص شود که وعده های داده شده توخالی و پوچ بوده اند.
حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه ۵٩٨ در خصوص افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر اظهار داشت: افزایش نر/خ ارز و دلار در بازار به معنای این است که کار برجام تمام شده است زیرا در پسا برجام انتظار صحبت از ارتباط مستقیم ما با سیستم بانکی جهانی و تسهیل مبادلات و به تبع آن کاهش قیمت دلار بود اما ما مشاهده می کنیم که این موضوعات عملیاتی نشد و افزایش نرخ ارز نیز حکایت از اجرایی نشدن برجام دارد. 
وی افزود: بنابراین برجام نوشته ای بر روی کاغذ که اثری بر اقتصاد کشور نداشت و در عوض با توجه به انتظاراتی که دولت در مردم با برجام ایجاد کرده بود موجب تشدید رکود شد فلذا از برجام دیگر انتظاری نمی رود و دولت باید سیاست های اقتصادی اقتصادی خود در داخل کشور را اصلاح نماید.
صمصامی در خصوص نقش دولت در افزایش نرخ دلار بیان داشت: یکی از منابع اصلی درآمدهای دولت ها نرخ ارز می باشد زیرا بیش از ۵٠ درصد درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت است و معادل ریالی آن توسط بانک مرکزی به دولت داده می شود بنابراین نرخ ارز در درآمدهای دولت بسیار مهم است و به همین دلیل یکی از مبانی مهم نرخ ارز وضعیت بودجه دولت می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی ادامه داد: از طرفی دولت در تامین منابع جاری خود با مشکل مواجه شده است و ما میبینیم که حقوق کارمندان خود را با تاخیر پرداخت می کند و با توجه کسری بودجه موجود می توان گفت که دولت خود خواستار افزایش نرخ دلار است.
وی در خصوص اینکه افزایش نرخ ارز تا چه زمانی ادامه خواهد شد گفت: این روند افزایشی بستگی به دولت دارد زیرا صحبت از یکسان سازی نرخ ارز می شود از طرفی نرخ مدنظر دولت برای یکسان سازی ، تقریبا نرخ بازار است و با توجه به کسری بودجه موجود در دولت می توان گفت که روند افزایشی نرخ دلار با شدت کمتری تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: البته باید مدنظر داشت که اگر روند افزایشی نرخ دلار موجب تحریک بازار و نقدینگی شود اوضاع خطرناکی به وجود خواهد آمد و موجب می شود روند افزایشی نرخ دلار از دست دولت خارج شده و افزایش قیمت شدیدی در نرخ دلار به وجود آید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=32150

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.