تاریخ ارسال : ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیا لایحه جامع نظام انتخابات در دولت بایگانی می گردد!

آیا لایحه جامع نظام انتخابات در دولت بایگانی می‌شود!به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، “روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری ۳ انتخابات رئیس جمهوری، شوراها و میان‌دوره‌ای مجلس را با ۳ قانون متفاوت و با ۳ فرآیند متمایز برگزار کردیم، به به صورتی که هیات‌های اجرائی مستقل و هیات‌های نظارت مکرر و روش‌های اجرا متمایز بودند و همین وضع، کار را برای وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات سخت کرده بود”. ، “روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری ۳ انتخابات رئیس جمهوری، شوراها و میان‌دوره‌ای مجلس را با ۳ قانون متفاوت و با ۳ فرآیند متمایز برگزار کردیم، به به صورتی که هیات‌های اجرائی مستقل و هیات‌های نظارت مکرر و روش‌های اجرا متمایز بودند و همین وضع، کار را برای وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات سخت کرده بود”.

این قسمتی از اظهارنظر وزیر کشور هست تا بر ارزش تهیه لایحه جامع نظام انتخابات صحه بگذارد. قبل از این نیز دست‌اندرکاران این وزاتخانه  تعدد قوانین را ناتوانی بزرگ قانون انتخابات دانسته و بر لزوم اصلاح و تدوین قانونی جامع در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اشکالات قانون انتخابات مستاجران فاطمی را بر آن داشت تا پیش نویس لایحه جامع انتخابات را تهیه و به دولت ارسال ننمایند. پس از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در اواخر مهر ۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، وزارت کشور پیش‌نویس خود را از دولت پس گرفت تا آن را با سیاست‌های کلی انتخابات تطبیق دهد.

این تطبیق حدودا سه ماه طول کشید و پیش نویس تهیه گردیده دو مرتبه برای ارزیابی به دولت ارسال گردید… رهبر معظم انقلاب در این سیاست‌های ۱۸ گانه مورد ها مهمی من جمله شفاف‌سازی مراجع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی، ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی، ارتقاء سطح شناخت و آگاهی و آموزش‌های عمومی و ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آن در فرهنگ عمومی و تعیین قواعد و ضابطه های رقابت سیاسی سالم، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و تندرستی در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج، پاسداری از آزادی و تندرستی انتخابات و حق انتخاب به صورت آزاد اشخاص و صیانت از آراء مردم به‌عنوان حق‌الناس در قانون‌گذاری، نظارت و اجرا و.

ظاهرا  این لایحه در وضعیتی بی برنامه به سر می‌برد و مقام های دولتی اظهاراتی متناقض در مورد وضع این لایحه بر زبان می‌آورند بر همین اساس وزیر کشور گفته که کار ارزیابی این لایحه در کمیسیون دفاعی دولت ادامه داشته و به انتهاء نرسیده اما حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان

گفته هست این لایحه در مراحل ویرایش نهایى قرار دارد و تدوین آن در کمیسیون سیاسى دفاعى دولت به پایان رسیده و در نوبت رسیدگى هست.

از سویی انتظارها برای ارسال این لایحه به مجلس ادامه دارد و علی‌رغم تاکید دولتی‌ها بر وجود عزم جدی برای ارسال لایحه جامع نظام انتخابات به مجلس، هنوز تحرکی امیدوار کننده رویت نمی‌شود.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83834

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.