تاریخ ارسال : ۰۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۵:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیت‌الله یکتائی دارفانی را وداع گفت

آیت‌الله العظمی هیبت‌الله یکتائی، امام جمعه اسبق شهرستان خلخال دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت.

آیت‌الله یکتائی دارفانی را وداع گفت

به گزارش تسنیم از اردبیل، آیت‌الله العظمی هیبت‌الله یکتائی، امام جمعه اسبق شهرستان خلخال که خدمات بسیار ارزشمندی به جامعه اسلام و به ویژه شهرستان خلخال ارائه داده بود، سرانجام در سن ۹۳ سالگی دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت.

این عالم بزرگ خدمات بزرگی به مردم منطقه ارائه داد به طوری که می‌توان گفت فضای معنوی و انقلابی خلخال مرهون فداکاری‌ها و ایثار و زحمات شبانه‌روزی آیت‌الله یکتایی بوده که تربیت جوانان انقلابی و خدوم برای نظام مقدس جمهوری اسلامی، تربیت طلاب فاضل و انقلابی، تأسیس مدرسه دینیه جعفریه، تاسیس کتابخانه جعفریه و تجدید بنای مسجد قائمیه نمونه‌هایی از آثار وجودی وی است.

آیت‌الله یکتایی در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در روستای کرین از توابع شهرستان خلخال در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشود؛ پدر وی آیت‌الله حاج شیخ عبدالخالق یکتایی، عالمی متعهد، زاهدی متعبد، اسوه تقوا و فضیلت بود.

این عالم برجسته تحصیلاتش را در حوزه علمیه زنجان شروع کرده و از محضر علما وبزرگان به ویژه آیت‌الله آخوند ملاقربانعلی، آیت‌الله شیخ فیاض‌الدین و آیت‌الله میرزا عبدالرحیم فقاهتی بهره‌های فراوان برده و به مدارج عالیه علم و تقوا نائل گردید و به حق یکی از سربازان مخلص حضرت بقیه‌الله الاعظم بود.

آیت‌الله یکتایی در پرهیزکاری و احتیاط از شبهات حتی از صرف وجوه شرعیه و بی‌اعتنایی به دنیا و اشتغال به عبادات و ادعیه و قرآن کم نظیر بود و با زندگی ساده و محقر پیوسته در تبیین معارف اسلام و مذهب اهل بیت عصمت(ع) و ترویج احکام شریعت و تبلیغ بر علیه حکام جور و انحرافات نظام منحوس سلطنتی زمان خود به نحو احسن انجام وظیفه کرده و در تعلیم و تربیت مومنین قولا و عملا فعالیت می‌کرد.

این عالم ربانی که امین و نماینده بسیاری از مراجع بزرگ تقلید قم، نجف و مشهد بود قبل و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، چون پدری دلسوز و مهربان، نیروهای انقلابی و دلسوزان به دین مبین اسلام را هدایت و راهنمایی می‌کرد و شمع وجود وی چراغ روشنی بخشی برای تبیین خط انقلاب و امام بود، تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب و در تاریخ ۲۷ محرم ۱۴۰۰ هجری قمری از سوی امام خمینی(ره) به امامت جمعه خلخال منصوب شد که در مجلس خبرگان اول نیز از سوی مردم مسلمان آذربایجان شرقی به نمایندگی انتخاب شدند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=25654

برچسب ها:
,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.