تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آینده ائتلاف با اصولگرایان برای انتخابات مجلس

روزنامه آرمان: در انتخابات مجلس دهم بین دو جریان سیاسی ائتلاف انجام شد. ائتلافی که تنها تا پشت در های مجلس دوام آورد و در تصمیم گیری های با اهمیت مجلس مشخص گردید که چندان محکم نبوده هست.    البته ائتلاف سیاسی در نظام های پارلمانی به طور مستمر وجود دارد و احزاب بنا بر لزوم های سیاسی با یکدیگر ائتلاف می کنند اما در هیچ انتخاباتی دو جریان متضاد سیاسی پیش از تعیین نتیجه انتخابات ائتلاف نکرده اند. ائتلاف دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرایان معتدل در انتخابات مجلس دهم و برای به حاشیه راندن جریان تندروی اصولگرا بود و البته دستاورد درخشانی داشت. حالا برای انتخابات مجلس آینده دو مرتبه مبحث ائتلاف طرح شده هست. دیروز ریاست فراکسیون امید در صحبت با «جماران» در عکس العمل به انتقادها نسبت به ترکیب ائتلافی فهرست امید و جدایی تعدادی از این فراکسیون، گفت: ما از هرگونه نقد کارکرد استقبال می نماییم و مطمئنا تلاش خواهیم نمود که برنامه ها و حرکات خود را با توجه به انتقادهای مشفقانه اصلاح کنیم. ما به طور مستمر بر هویت اصلاح طلبانه خود تاکید داریم، اما شرایط زمانی را هم در نظر گرفته ایم.
ائتلاف برای منفعت های ملی

محمدرضا عارف در مورد ائتلاف گفت: با محافظت هویت و ترجیح منفعت های ملی بر منفعت های جناحی و گفتمانی باید تصمیم گیری کنیم. به همین خاطر، در انتخابات مجلس در سال ۹۴، ائتلافی عمل کردیم اما در انتخابات شوراها که سال جاری برگزار گردید مستقل و تماما اصلاح طلبانه وارد رقابت گردیدیم.

اصولگرایان قبول نکردند

ریاست شورای عالی اصلاحات تاکید کرد: مکررا بحث ائتلاف با اصولگرایان را مطرح نمودیم. شرایط کشور در دهه ۹۰ ایجاب می کرد که ائتلاف کنیم. حتی پیشنهاد ائتلاف محدود با اصولگرایان را در انتخابات ۹۴ مطرح نمودیم که آنان قبول نکردند. در مورد ائتلاف باید با توجه به شرایط زمانی تصمیم گیری کنیم. در صورت شکل گیری ائتلاف، باید قسمت و مسیولیت شکل دهندگان ائتلاف با صراحت اعلام گردد و مردم در جریان امر قرار گیرند. عارف دنبال کرد: بحث گفت وگوی ملی که از مهرماه سال گذشته توسط فراکسیون امید مطرح گردید، در حقیقت به شکلی رویکرد ائتلافی، ملی و ارزشی هست.

مجال انتخاب

یک فعال سیاسی در عکس العمل به سخنان محمدرضا عارف به «آرمان» گفت: در ائتلاف با اصولگرایان باید پارامتر های متفاوت را در نظر گرفت. علی محمد نمازی گفت: به نظر می آید تعداد بیشتری از چهره های شاخص اصلاح طلب در انتخابات مجلس آینده مورد تایید قرار دریافت کنند. این عضو حزب کارگزاران سازندگی دنبال کرد: به عبارت دیگر ائتلاف با اصولگرایان تحت تاثیر نوع برخورد نهاد های نظارتی قرار دارد. در دوره های قبل نیز عمده دلیل حضور اصولگرایان در فهرست اصلاح طلبان این بود که اصلاح طلبان کاندیدایی در اختیار نداشتند. وی تاکید کرد: البته در دوره های قبل ائتلافی وجود نداشت و سران احزاب اصلاح طلب و اصولگرا با یکدیگر مصاحبه نکردند، لکن شورای عالی اصلاحات تصمیم گرفت بعضی اصولگرایان معتدل را که به موضع های اصلاح طلبان نزدیک هستند، در فهرست خود قرار دهد؛ اقدامی که البته نتیجه مطلوبی تا به این لحظه نداشته هست زیرا تاحالا چنین سازوکاری در انتخابات پاسخ نداده و باید با همکاری با نهاد ها تلاش کرد که تعداد بیشتری از اصلاح طلبان مورد تایید قرار گیرند. به عقیده من در صورت عدم تایید نامزدهای جریان اصلاحات شرکت نکردن خوب تر از چنین ائتلافی هست.

عهدشکنی

دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات در ارتباط با آینده ائتلاف در انتخابات مجلس گفت: تشکیل فراکسیون امید در عکس العمل به ناپایداری ائتلاف به اصولگرایان بود. در حقیقت آن ائتلافی که در مجلس گذشته در سال ۹۴ انجام شد، ائتلافی ناپایدار بود و به محض ورود نمایندگان به مجلس شکست خورد و دیگر موجودیت پیدا نکرد. تشکیل فراکسیون امید در برابر عهدشکنی اصولگرایان بود. در نتیجه در ارتباط با ائتلاف برای اصلاح طلبان تجربه خوبی به وجود نیامده هست. در انتخابات شوراها ائتلاف موضوعیت نداشت و در انتخابات ریاست جمهوری نیز حالت خاصی وجود داشت که ائتلاف بین اصلاح طلبان و جریان مقابل مفهوم نداشت. با چنین پیش فرض هایی بعید هست در انتخابات مجلس آینده ائتلافی انجام گیرد، زیرا در همان سال۹۲ نیز تنها چند اصولگرا در فهرست اصلاح طلبان جای گرفتند و ائتلافی بین این دو جریان سیاسی وجود نداشت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85365

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.