تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۴:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آینده بازار سلول‌های بنیادی در دنیا بازار ۱۷ میلیارد دلاری است/ اگر پیشرفت نکنیم سهمی از این بازار نداریم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شاهین آخوندزاده، قائم مقام و مشاور عالی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: اگر نگاهی به بحث تولید علم در ایران داشته باشیم متوجه می شویم که براساس پایگاه اسکوپوس در طول بیست سال گذشته رشد قابل توجهی در علم ایران احساس می شود علی رغم اینکه در برخی مسائل به خصوص جنگ تحمیلی و تحریم ها می توانست اثر منفی روی این رشد بگذارد علی رغم اینکه تحریم های اقتصادی را داشتیم و این تحریم ها در امور مختلف تاثیر گذاشته بود؛ اما رشد علمی ایران با منابع مالی محدود بر همه دنیا آشکار است.

 

وی افزود: ستاری تاکید زیادی بر بومی سازی دانش داشته و ما توانسته ایم با وجود تحریم ها و همه مشکلات نسبت به کشورهای همسایه در زمینه علم و بومی سازی علم پیشتاز باشیم.

 

قائم مقام و مشاور عالی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: با آنالیز فیلدهای مختلف تولید علم در جهان وضعیت قابل قبول ایران در تولید علم مشخص می شود و در حوزه وزارت بهداشت نیز با وجودی که چیزی حدود ۱۲ درصد از منابع مالی برای پژوهش در کشور است ما در حدود ۴۰ درصد تولید کشور را مدیون بخش پزشکی هستیم.

 

وی تصریح کرد: ایران تقریبا ۳۳۳ هزار مقاله در پایگاه آی اس آی دارد و سهم قابل توجهی از تولید مقالات را در این پایگاه داراست. در رابطه با مقالات حوزه مختلف پزشکی در مقایسه با کشورهای همسایه وضع متوسطی داریم که اقداماتی برای کیفی سازی این مقالات انجام می شود. براساس اسکوپوس رتبه ۱۸ سلول های بنیادی به ایران اختصاص دارد؛ اما در اچ ایندکس ما پایین تر از کشورهای همسایه هستیم؛ اما با برنامه هایی که برای پیشرفت در این حوزه دیده شده می توانیم رتبه بهتری را در سال های آینده از آن خود کنیم.

 

وی ادامه داد: بازاری که برای سلول های بنیادی در دنیا در نظر گرفته شده بازار ۱۷ میلیارد دلاری است که اگر در این حوزه پیشرفت نکنیم احتمالا مشکلات زیادی در آینده برای حضور ما در این بازار به وجود می آید.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: علم را دیوارکشی نکنیم و همان طور که ستاد سلول های بنیادی در معاونت علمی به فعالیت برای پیشرفت در این حوزه می پردازد ستاد سلول های بنیادی وزارت بهداشت نیز در این حوزه فعال است و امیدواریم بتوانیم تعامل خوبی برای کیفی سازی در حوزه سلول های بنیادی داشته باشیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56535

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.