تاریخ ارسال : ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۲۲:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیین تیر ماه “سیزده شو” به مناسبت روز مازندران برگزار شد

شلمچه نیوز از مازندران- راضیه عنایتی؛ ، در این مراسم همچنین نکوداشتی از استاد حجت ا.. حیدری سوادکوهی  رییس فرهنگ مینو دشت در سال ۵٣ سوادکوهی که بیش از نیم قرن تلاش در پیرامون زبان و ادبیات تبری پرداخته اند انجام شد.

در ادامه این مراسم  از دو کتاب تخصصی قائمشهر با عنوان آثار باستانی به نویسندگی,پژوهشگر جهانی مهدی خلیلی و کتاب سوادکوه میراث دار کهن  به نویسندگی احمد باوند  رونمایی شد.

در این مراسم معرفی کتاب بازیهای بومی مازندران و مجله ندای مازندران انجام شد و با حضورمحمدی  فرماندار قائمشهر, مدیر کل ارشاد استان, عشریه رئیس ارشاد شهرستان ساری, بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و  پیشکسوتان عرصه ادبیات مازندران خشرو, محمد علی سرایداری(گویا),رحمت ا… حسن پور و … انجام شد.

IMG_۲۰۱۵۱۱۰۳_۲۲۲۴۵۳

در ادامه این مراسم محمدی فرماندار قائمشهر با ذکر اینکه عزت و توانایی زیادی در  مردم مازندران وقایمشهر وجود دارد افزود:  امیدواریم سالن همایشی در شان مردم قائمشهر بسازیم, وی از همت والای کسانی که به بزرگداشت این ایین کهن پرداختند تشکر کرد.

محمدی  همچنین  چهلمین روز  ازدست رفتگان فاجعه منا را تسلیت گفت. جاودانی مدیر کل ارشاد مازندران نیز با بیان اینکه امسال برگزاری روز مازندران را به تشکلهای غیر دولتی واگذار کردیم افزود: اختتامیه این مراسم در ساری انجام خواهد شد.

جاودانی گفت: برنامه های روز مازندران در شهرستانهای ساری, قائمشهر, نور, نوشهر و مرزن آباد انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: بازسازی ورود, علویان به مازندران توسط گروه هنرهای نمایشی مرزن اباد, به ریاست ستاد امام جمعه مرزن اباد انجام خواهد شد که بخش اصلی برنامه های روز مازندران را در بر میگیرد.

وی همچنین از تکمیل پروژه ی سینمای قائمشهر تا پایان سالجاری خبر داد و افزود: ظرف چند ماه آینده در محل مجتمع فرهنگی حر نگارخانه ای در این شهرستان راه اندازی خواهد شد.

علوی رئیس ارشاد شهرستان قائمشهر  روز مازندران را نمادی از قدمت استان دانست و با تاکید بر اینکه گویش و زبان مازندران باید به نسل های بعد نیز انتقال یابد، از چهره های برتر و پیشکسوتان عرصه ادبیات و زبان مازندرانی سپاسگزاری کزد.

اسلامی رییس شورای سیاست گزاری روز مازندران، اساس شعرهای کچکه سوت، مثنوی، غزل مازنی و نیمایی را حیدری خواند و افزود: زبان مازنی با ٢٠٠٠ لهجه و گویش از زبانهای غنی در ایران بشمار میرود.

محمد علی کاظمی سراینده منظومه “چکل” عنوان کرد: اولین شعر مازندرانی را از استاد حیدری شنیده است. محمود جوادی یکی از اساتید حوزه ادبیات با بررسی ترانه های طبری در کتاب نیک  گفت: حیدری موج تازه ای از ادبیات را برای جوانان این دیار ایجاد کرد. وی گفت: بعد از نیما در مازندران حجت الله حیدری سوادکوهی تحولی در عرصه شعر ایجاد کرد.

معروفترین شعر وی  شعر “سفره جم نکن نور یار سر ناهار انه” و به بررسی اشعار حجت ا.. حیدری سوادکوهی پرداخت.

در ادامه این مراسم نعمتی نویسنده کتاب بازی های بومی مازندران با رفتن پای برهنه به روی سن از طاهره خاله  حافظ اشعار کهن مازندران و فرزند اولین هژیر خوان های مازندران محمد علی شعر خوان ا ز مادران این دیار و سرزمین قدردانی کرد.

IMG_۲۰۱۵۱۱۰۳_۱۹۵۶۱۰

در ادامه مراسم حسن پور و تنی چند از شعرا به شعرخوانی با زبان مازندرانی و گروه سید جمال محمدی به اجرای موسیقی و گروه نمایش ها به اجرای نمایش پرداختند. حیدری خود در این مراسم با تقدیر از جاودانی او را مردی فرهنگ دوست نامید. وی مشوق اصلی خود را فرزندان و همسر خود دانست.

در انتهای مراسم تجلیلی از دکتر جاودانی و استاد اسلامی با سکه بهار آزادی و انجمن خوشنویسان و رنجبر از  انجمن شعر، همچنین استاد جلالی، گروه حافظ خوانی  آوای غزل طبرستان از طرف این انجمن هدیه ای تقدیم کردند.

در ادامه قبادیان ازانجمن فرهنگی ورزشی زیراب حسن نژاد و انجمن سوادکوه، بهروز رستگار، شروین کاظمی، جابر خانعلی، رحمت ا.. حسن پور، علی حسن نژاد، محمود  … مهران نوری، عیسی کیانی حاجی، مراد نعمتی کاویانپور از غرب مازندران تجلیلی از ایشان بعمل آوردند.

همچنین به نمایندگی از کمال علیپور و حسینی نماینده مردم در مجلس تابلو و  تقدیر نامه ای  به این ادیب سرشناس تقدیم گردید.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=4979

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.