تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

آیین پهلوانی و سنت های زورخانه ای در یک کتاب تعریف گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، خسرو آقایاری نویسنده و محقق فرهنگ عامه جدیدترین کتاب خود را با عنوان «آیین پهلوانی و سنت های زورخانه ای» و با مبحث واکاوی و تعریف سنت ورزش پهلوانی در ایران منتشر نمود.

آقایاری در جدیدترین مکتوب خود که با عنوان «آیین پهلوانی و سنت های زورخانه ای» منتشر گردیده هست به سراغ فصل مشترک میان تمامی باورها و عقاید پهلوانی در ایران رفته و به مرور زمان آنان پرداخته هست.

این کتاب با مقدمه ای طولانی از نویسنده آغاز می شود که در آن به تفصیل در مورد سابقه ورزش در جهان و ایران گفت وگو شده هست و در کنار آن در مورد چگونگی پیوند آیین های پهلوانی و سنت جوانمردی و عیاری با ورزش در ایران حرف به میان آمده و فلسفه این امر بازگو می شود.

نویسنده در ادامه به ارزیابی سابقه سنت های پهلوانی در افسانه های کهن از شهریاران کیانی پرداخته و از دل آن با بیننده به جستجوی ریشه شکل گیری محلی برای ورزش که امروزه از آن به «زورخانه» تعبیر می شود می پردازد و در سنت کهن و باستانی ایران در پی ریشه های شکل گیری این مکان می پردازد.

بخش دیگری از این کتاب که در حقیقت بیشترین ظرفیت از کار را به خود اختصاص می دهد به تعریف بخش های متفاوت زورخانه به عنوان نماد پهلوانی و ورزش سنتی ایرانی می پردازد و در این میان از گود مقدس ورزش، مقام های و شیوه ورود به این مکان و پس از ان معرفی وسیله و لوازم ورزش سنتی ایرانی در زورخانه می پردازد.

کتاب در بخش دیگری از متن خود به معرفی کشتی و کشتی گیری سنتی در ایران پرداخته هست و ضمن معرفی شیوه برپایی آن در آیین و سنت ورزش پهلوانی، به معرفی اصطلاحات و سنت های کشتی پهلوانی و فنون کشتی پرداخته شده هست و در پی آن در مورد انواع شیوه برپایی کشتی های سنتی پهلوانی در ایران و منطقه های متفاوت آن شرح داده هست.

معرفی آیین های عیاری و جشن ها و روش های برپایی جشن های زورخانه ای نیز از دیگر بخش های این کتاب محسوب می شود.

انتشارات کتاب نیستان اثر پژوهشی و فاخر «آیین پهلوانی و سنت های زورخانه ای» را با نرخ ۵۷ هزار تومان و در ۶۲۰ صفحه منتشر نموده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84892

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.