تاریخ ارسال : ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ابطال پول‌های نامناسب در درازمدت تاثیرات مثبت دارد

ابطال پول‌های نامناسب در درازمدت تاثیرات مثبت داردبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی در جلسه استجوابیه مجلس سنا فرخوانده شده بود، گفت که بانک مرکزی ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون افغانی پول نامناسب را جمع آوری کرده و پس از این کسی نمی تواند بانکنوت‌ها را نامناسب و یاهم آن را در بازار عرضه کند.

آقای صدیق افزود که دشمنان هویت ملی افغانستان برای کم‌اهمیت و کم‌ارزش جلوه دادن پول افغانی به گونه عمدی بانکنوت‌ها را نامناسب می‌ساختند.

پول‌های کاغذی که بر آنها نوشته یا نقاشی شده باشد، مهر زده شده یا دارای سوراخ‌‌های مسلسل باشد، ماده‌ی چسپناک داشته و رنگ‌ ظاهری آن تغییر کرده باشد شامل پول‌های نامناسب است که در حال حاضر قابل معامه در بازار نیست.

بانک مرکزی تا آخر ماه اسد سال جاری برای مردم فرصت داده بود تا مردم پول‌های نامناسب را با مراجعه به بانک‌ها تعویض کنند.

شماری از اعضای مجلس سنا از این تصمیم بانک مرکزی انتقاد کرده می‌گویند که ابطال پول های نامناسب در کشور باعث کاهش اهمیت ارز افغانی شده و مشکلات زیادی برای مردم خلق کرده است.

به گفته سناتوران، در حال حاضر میلیون‌ها افغانی پول نامناسب در نزد مردم باقی مانده است و از این بابت مردم سخت صدمه اقتصادی دیده اند.

بااین حال، رئیس بانک مرکزی می گوید که که این بانک ۹ برای تعویض این نوع پول‌ها مهلت داده بود و دیگر نمی‌تواند این زمان را تمدید کند.

این در حالیست که رئیس مجلس سنا به این تصمیم بانک مرکزی مخالفت کرده و گفته بود که این تصمیم بانک مرکزی به ضرر ارز افغانی تمام شده و مبارزه چندساله برای چلند پول افغانی به جای کلدار پاکستانی و تومان ایران در برخی مناطق از کشور را زیر سوال برده است.

فضل‌هادی مسلمیار گفته بود که هویت و اهمیت پول افغانی پس از باطل شدن پول‌های نامناسب کاهش یافته است.

اما بانک مرکزی افغانستان می گوید که وضعیت بد اقتصادی کشور و عدم توازن در واردات و صادرات از دیگر عوامل کاهش ارزش افغانی به شمار می رود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=65942

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.