تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۰۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ابهام در دلیل مسمومیت اهالی سپیدان/عامل ویروسی یا نشت فاضلاب!

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، در حالی که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دلیل مسمومیت عده ای از اهالی شهرستان سپیدان را نشت فاضلاب عنوان نموده است، اما یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس، از احتمال وجود عامل ویروسی به عنوان دلیل مسمومیت این اشخاص خبر می دهد.

علاء الدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس، در مورد آمار دقیق کسانی که در سپیدان به علل نامعلومی مسموم شده اند، گفته است که تعداد ۴۸۹ نفر که توسط معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام گردیده مورد تایید است.

وی با بیان این مطلب که عده ای از ساکنان این منطقه با نشانه ها مسمومیت همانند اعم از تهوع، اسهال و استفراغ به جایگاه ها درمانی مراجعه کرده اند و تمام آنان نیز به طور سرپایی معالجه شده و مرخص شده اند، در مورد دلیل این اتفاق، عنوان داشته که نشستی با حضور مسئولین امور آب استان و معاون سیاسی استاندار به منظور  ارزیابی علل واقع شدن این اتفاق برگزار گردید تا ضمن دستیابی به علل ایجاد این عارضه برای برطرف آن نیز چاره اندیشی شود.

خادم در عین حال به این مبحث اشاره کرده که تاحالا آزمایشات مختلفی بر روی آب این منطقه صورت گرفته، اما هنوز دلیلی که مربوط با این مشکل باشد، رویت نشده است.

در همین حال، عبدالرسول همتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، می گوید: از ۱۶ فروردین باخبر گردیدیم عده ای از ساکنان سپیدان با نشانه ها واحد به بیمارستان و جایگاه ها درمانی  مراجعه کرده اند که در کمال خوشبختی مراجعه کنندگان بستری نشده و به طور سرپایی معالجه شده اند.

وی ضمن تاکید بر این مبحث که سفارش های بهداشتی را به شهروندان و ساکنان سپیدان اعلام نمودیم و از شهروندان خواستیم به بهداشت فردی و خود مراقبتی توجه ویِژه نشان داده و نکات تعلیم داده شده را رعایت کنند، از تشکیل جلسه خارق العاده برای رسیدگی این مبحث در شهرستان خبر داده و اضافه می کند: جلسه خارق العاده شورای تندرستی و امنیت غذایی استان با حضور معاون سیاسی امنیتی استان فارس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و سایر نهادهای مربوط در محل فرمانداری سپیدان برگزار گردید و در انتهاء جلسه سه تصمیم برای برطرف کردن مبحث به طور کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای بهبود آب شرب سپیدان گرفته گردید.

همتی در مورد دلیل شیوع این مریضی، می گوید: در چند دیروز نمونه گیری از مریض ها و آب شرب منطقه انجام گردید و بنابراین این آزمایشات آلوده بودن آب شرب دلیل شناخته گردید، اما هنوز به طور حتمی نمی شود اظهار نظر کرد، ولی به احتمال قوی دلیل شیوع مریضی آلوده شدن آب شرب سپیدان است. زیرا، قسمتی از آب شرب سپیدان از چشمه تامین می شود که در مجاورت آن اقامتگاه تفریحی ساخته و به احتمال زیاد آلوده شدن آب از آن ناحیه انجام شده است. میتوان اظهار کرد که آلودگی انسانی و نشت فاضلاب به آب شهر دلیل مریضی باشد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که احمد همتی سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، در مورد علل مسمومیت اهالی سپیدان، می گوید: این اتفاق توان دارد به دنبال یک عامل ویروسی ایجاد شده باشد، چون که علائمی که گزارش شده گویای این مطلب است.

وی در مورد اظهارنظر بعضی مبنی بر اینکه ممکن است ویروس از راه هوا جابه جا شده و این نشانه ها را ایجاد نموده باشد، اضافه می کند: مریضی ویروسی توان دارد از طریق هوا نیز قابل جابه جایی باشد، چون که عمدتا این نوع مریضی ها از راه تنفس یا دست های آلوده توان دارد جابه جا شود و نشانه ها آن نیز بستگی به نوع ویروس فرق دارد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس، به این نکته اشاره می کند که اگر عدم عرضه توضیحات لازم برای دلیل این نوع مسمومیت در این منطقه استمرار پیدا کند، مطمئنا کمیسیون بهداشت مجلس از مسئولین ذی ربط در منطقه قصد دارد تا در این ارتباط گزارشی به مجلس عرضه دهند، به ویژه اینکه در سال گذشته نیز این مشکل وجود داشته و سال کنونی نیز دیگربار تکرار شده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95209

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.