تاریخ ارسال : ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۵:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ابهت پوشالی رسانه های آمریکا برملا شد

 

امین فرد استاد دانشگاه: تیم تبلیغاتی ترامپ، او را یک ابرقهرمان هالیوودی آمریکا جلوه داد. کسی که شجاع صادق و مقتدر است و گویی قرار است منجی آمریکا باشد. منجی کشوری که ورشکسته شده و مردم آن به شدت ناراضی بوده و از نظام حاکم خسته شده‌اند.

به گزارش شلمچه نیوز، در جریان انتخابات اخیر آمریکا رسانه‌های مسلط و جریان اصلی  این کشور به طور سازمان یافته در خدمت هیلاری کلینتون بودند، اما این تیم تبلیغاتی دونالد ترامپ بود که با شناخت کامل از واقعیت جامعه آمریکا، نارضایتی مردم از نظام حاکم این کشور و نقاط ضعف رقیب؛ با تکنیک‌ها و ترفندهای تبلیغاتی و استفاده وسیع از شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیسبوک و توئیتر توانست آرای خاموش و خاکستری را بدست آورد.

۱۳۹۵۰۸۲۴۰۰۰۲۸۷_photoa

 احمد امین فرد، استاد دانشگاه و پژوهشگر رسانه، به تحلیل و بررسی تاثیر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر انتخابات آمریکا پرداخت که متن کامل آن بدین شرح است:

تیم تبلیغاتی ترامپ ندای فقرا و جنبش ۹۹% را به خوبی شنید

امین فرد در ابتدا با تشریح فضای اجتماعی و واقعیت جامعه آمریکا گفت:‌ اوضاع داخلی آمریکا در حال حاضر بیانگر نارضایتی مردم از نظام حاکم است، که در واقع تداوم جنبش ۹۹ درصدی است و این نارضایتی خودش را در بیداری آرای خاموش مردم فقیر و فرودست آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی ترامپ نشان داد؛

وی افزود: سفیدپوست‌های دانشگاه نرفته و حاشیه نشین‌ها، آمریکایی‌هایی هستند که آرای خاموش آنها در نظرسنجی‌ها و بررسی‌ها دیده نشد و در واقع دونالد ترامپ توانست این عده را به جمهوری خواهان سنتی که به او رای میدادند اضافه کند و البته قسمتی از این قشر نیز از حامیان برنی سندرز بودند که پس از انتخاب کلینتون در انتخابات درون حزبی، ترامپ آرای این افراد را نیز به سبد رای خود اضافه کرد.

پژوهشگر حوزه رسانه اظهار داشت:‌ ترامپ از فضای ناامنی بین‌المللی که به واسطه حضور گروه‌های تروریستی از جمله داعش به وجود آمده و تهدیدهای خرد و کلانی که علیه کشورهای مختلف به خصوص در اروپا و آمریکا اتفاق افتاده به خوبی استفاده کرد و اعلام می‌کند که داعش را از بین خواهد برد و مقصر اصلی ایجاد داعش هم کلینتون است.

وی خاطرنشان کرد: در اینجا تیم تبلیغاتی ترامپ از تکنیک نفی و اثبات در روش‌های اقناعی به خوبی استفاده کرده است. از طرف دیگر ترامپ با تکیه بر اینکه یک سرمایه‌دار خود ساخته است به مردم آمریکا اعلام می‌کند که برای آنها فرصت‌های شغلی ایجاد خواهد کرد و بیکاری را کاهش خواهد داد. در واقع تیم تبلیغاتی دونالد ترامپ ندای فقرا و جنبش ۹۹% را به خوبی شنید و روی آن کار کرد.

آراء خاموش در نظرسنجی‌ها دیده نشد

این استاد دانشگاه گفت:‌ ترامپ خودش را غیر خودی جلوه داده و سعی کرده نشان دهد که جزئی از نظام حاکمیت بر ایالات متحده نیست. ترامپ اعلام کرد دموکرات‌ها که ۸ سال بر آمریکا حکومت کرده و نشان دادند که در حوزه اقتصادی، امنیتی و سیاسی ضعیف عمل کرده و عملا ناکارآمدی آن‌ها اثبات شده است پس به وی رای دهند.

وی تصریح کرد: تیم تبلیغاتی ترامپ در واقع توانست نقاط ضعف رقیب را شناسایی کرده و از آنها استفاده بهینه کند.

امین فرد در خصوص نظرسنجی‌های انجام شده در این انتخابات گفت: نکته جالبی که در مورد انتخابات آمریکا وجود داشت عدم اعتماد به نظرسنجی‌ها است. نظرسنجی‌ها مدام کلینتون را ۴ تا ۷ درصد بالاتر از ترامپ نشان می‌دادند. اما آیا واقعا اینطور بوده است؟

وی اظهار داشت: یکی از استراتژی‌های خوب ترامپ عدم توجه به نظرسنجی‌ها بود و آگاهی به اینکه آراء خاموش در نظرسنجی‌ها دیده نمی‌شود. استراتژی دیگر تیم تبلیغاتی ترامپ مظلوم نمایی بود و اینکه رسانه‌ها و رئیس جمهور وقت آمریکا از کلینتون حمایت تمام عیار کرده و تمام رسانه‌ها در خدمت کلینتون هستند و ترامپ خودش را خارج از نظام حاکم تعریف می‌کند.

استفاده ترامپ از تکنیک نفی و اثبات در اقناع مخاطب

این پژوهشگر رسانه با اشاره به تکنیک‌های تبلیغ و اقناع مخاطب گفت: یکی از رفتار‌های ترامپ که همه را غافلگیر کرد استفاده از تکنیک نفی و اثبات در هفته پایانی رقابت‌های انتخاباتی بود.

وی افزود: همسر ترامپ در هفته آخر در یکی از جلسات انتخاباتی سخنرانی کرده و متنی را در حضور حامیانش میخواند و رسانه‌ها به شدت به ترامپ و همسرش به دلیل این متن ضعیف حمله می‌کنند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: ترامپ در سخنرانی بعدی خود اعلام می‌کند که این دقیقا یکی از متن‌های میشل اوباما همسر رئیس جمهور فعلی آمریکا بوده است! و به این وسیله به مردم نشان داد که اهمیتی ندارد که او چه بگوید چون رسانه‌ها در اختیار کلینتون هستند حمایت همه جانبه از او خواهند کرد و مدام وی را تخریب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بازی آخر ترامپ ترور نافرجام بود؛ در یکی از جلسات انتخاباتی شخصی با اسلحه به ترامپ حمله میکند و قصد ترور او را داشته که محافظان ترامپ آن فرد تروریست را دستگیر کرده و تحویل مقامات امنیتی میدهند.

امین فرد گفت: اینکه این ترور ساختگی بوده یا یک بازی انتخاباتی خیلی مشخص نیست، اما تیم تبلیغاتی ترامپ با استفاده از این اتفاق به مردم نشان داد که نظام حاکم یک فرد غیر خودی را برنتافته و حتی قصد ترور او را داشته است و مردم را اقناع می‌کند که می‌خواسته‌اند او را حذف فیزیکی کنند.

هزینه‌های تبلیغاتی کلینتون ۲۵ برابر ترامپ بوده

وی در خصوص هزینه‌های تبلیغاتی کلینتون و ترامپ گفت: هزینه‌های تبلیغاتی کلینتون ۲۵ برابر ترامپ بوده است. ترامپ مدام اعلام می‌کند که هزینه‌های تبلیغاتی را از سرمایه شخصی خودش تامین می‌کند اما (همانطور که در تمام رسانه‌ها منتشر شد)، قسمت عظیمی از بودجه بنیاد کلینتون توسط عربستان سعودی تامین می‌شود و کلینتون مجبور خواهد بود که از نظام حاکم بر عربستان سعودی و دیگر کشورهای حامی او، حمایت کند.

امین فرد با بیان اینکه در اینجا بازهم ترامپ بر غیرخودی بودن و مستقل بودن خود تاکید می‌کند گفت: ترامپ ناکارآمدی دموکرات‌ها در مورد داعش را نشانه می‌رود که دولت اوباما از طرف عربستان حمایت مالی می‌شود و قطعا مجبور خواهد بود که منافع آنها را در مورد داعش تامین کند و اراده لازم را برای نابودی داعش به همین دلیل ندارد.

شبکه‌های اجتماعی هزینه‌های تبلیغاتی ترامپ را به شدت کاهش داد

این استاد علوم ارتباطات با توجه به تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر این انتخابات گفت: تیم تبلیغاتی ترامپ با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر هزینه‌ها را به شدت کاهش داده و از طرفی مطالب را بدون واسطه منتشر کرد.

وی افزود: زمانی که با مطبوعات و شبکه‌های خبری مصاحبه‌ای صورت میگیرد، امکان جابجایی و حذف برخی مطالب (دروازه بانی)وجود دارد، اما تیم ترامپ بدون واسطه و با انتشار در صفحه شخصی او مطالب را عینا به مخاطبان انتقال داد. نکته بعدی تاکید بر موضوع تمایز بود.

تیم تبلیغاتی ترامپ، او را منجی کشوری ورشکسته نشان داد

وی افزود: تیم تبلیغاتی ترامپ، او را یک ابرقهرمان هالیوودی آمریکا جلوه داد. کسی که شجاع صادق و مقتدر است و گویی قرار است منجی آمریکا باشد. منجی کشوری که ورشکسته شده و مردم آن به شدت ناراضی بوده و از نظام حاکم خسته شده‌اند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: آن‌ها ترامپ را شخصی نشان دادند که در حال جنگ با همه است، با دموکرات‌ها می‌جنگد حتی با هم حزبی‌های جمهوری خواه خودش و با نظام حاکم می‌جنگد. او یک ابر قهرمان است که توجه‌اش به قشرهای فقیر جامعه است و تاکید بر این مسئله که روزنامه‌ها و رسانه‌ها همگی از کلینتون حمایت می‌کنند و ترامپ کسی است که مستقل بوده و می‌تواند با این سیستم مقابله کند.

امین فرد گفت: تیم تبلیغاتی ترامپ روس تبار بودند، و وی بارها مورد انتقاد قرار گرفت که از روس‌ها و شخص پوتین حمایت می‌شود. که البته این موضوع از طرف دولت روسیه و شخص پوتین به شدت تکذیب شده است.

شبکه‌های اجتماعی نظام و رسانه‌های حاکم بر آمریکا را به چالش کشید

وی افزود: کستلز نظریه پرداز مشهور در حوزه ارتباطات مفهومی با عنوان جوامع شبکه‌ای را مطرح می‌کنند. در این نظریه شبکه‌های اجتماعی یک قدرت محسوب می‌شود و معمولا قدرتی است که نظام و رسانه‌های حاکم را به چالش می‌کشد.

این پژوهشگر حوزه رسانه اظهار داشت: با توجه به این نظریه و واقعیتی که در فضای اجتماعی آمریکا وجود دارد، نظام حاکم ناکارآمد بوده و رسانه‌های رسمی و معتبر واقعیت‌ها را از نظر مردم نشان نمی‌دهند و تنها مواردی را منتشر می‌کنند که طبقه حاکم به دنبال آن است.

وی تصریح کرد: این مسئله باعث می‌شود که مردم بیشتر به سمت شبکه‌های اجتماعی اقبال نشان دهند. البته این مسئله می‌تواند مورد سو استفاده هم قرار بگیرد و افرادی این مسئله را تشدید کنند.

امین فرد با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی هم فرصت است و هم تهدید گفت: در صورتی که رسانه‌های رسمی مطالب را به طور کامل منتشر نکنند و نقاط ضعف و قوت را در کنار هم پوشش ندهند مردم به سمت شبکه‌های اجتماعی پیش خواهند رفت.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر در مورد آمریکا این است که مطالب ترامپ در صفحه شخصی و رسمی خودش در فیسبوک و توییتر منتشر می‌شد و خودش هم اعلام می‌کرد که مطالب و حرف‌های او را از این صفحات پیگیری کنند و این نوعی رسمیت و قابلیت استناد را نیز فراهم می‌کرد. در جهان امروز جایگاه رسانه‌های سنتی به مرور تضعیف شده و بایستی بپذیریم که رسانه‌های جدید می‌توانند موفق‌تر نیز عمل کنند.

رسانه‌های جریان اصلی با حمایت از طبقه حاکم، اثر خود را از دست داده‌اند

امین فرد در خصوص رسانه‌های جریان اصلی آمریکا گفت: زمانی که تمام رسانه‌ها یک سویه از کلینتون حمایت می‌کنند به مرور اثر خود را از دست می‌دهند، یعنی مخاطبان آمریکایی احساس می‌کنند که این رسانه‌ها بلندگوی یک عده مشخص و طبقه سرمایه دار حاکم است و بنابراین می‌توان گفت که اثر خود را از دست داده‌اند و این اشتباه بزرگ رسانه‌های حامی دموکرات‌ها بود.

وی افزود: نکته جالب آن است که ترامپ و تیم تبلیغاتی‌اش به هیچ عنوان از شخصیت‌ها استفاده نکردند. چرا که بسیاری از شخصیت‌ها حتی از حزب جمهوری خواه مخالف ترامپ بودند و این موضوع به نفع وی تمام شد چرا که فضای اجتماعی مخالف نظام حاکم بر آمریکاست.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اما اینکه ترامپ می‌تواند نظر مردم را جلب کند و خواسته‌های آن‌ها را محقق کند مشخص نیست و باید در آینده دید اما در این که او و تیم تبلیغاتی‌اش به درستی فضای جامعه آمریکا را شناخته است، نباید شک کرد.

امین فرد گفت: می‌توانیم به صراحت بگوییم پیروزی ترامپ پیروزی واقعیت آمریکا در مقابل واقعیت بر ساخته رسانه‌های آمریکا بود. واقعیت آمریکا جنبش ۹۹ درصد و مردم فقیر و ناراضی از نظام حاکم سرمایه‌داری است.

نگاه برخی رسانه‌های داخلی به سمت رسانه‌های غربی بود

وی در خصوص پوشش خبری رسانه‌های داخلی کشورمان در جریان انتخابات آمریکا گفت: برخی رسانه‌های داخل کشور مخصوصا مطبوعات متاسفانه بیشتر به سمت نگاه رسانه‌های غربی و آمریکایی بوده است، همان رسانه‌هایی که از کلینتون حمایت کرده و بر طبل رای آوردن کلینتون می‌کوبیدند که به نظر من این ضعف کارشناسی رسانه‌های ما را نشان می‌دهد که همان صحبت‌ها را فقط بازنشر کرده‌اند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30185

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.