تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ابهـام در کیفیت بنزین وارداتی

نخستین بار نیست که مبحث نرمال بنزین یورو ۴ وارداتی مطرح می‌شود.

۱۶ ۱۶ مرداد سال جاری، نیره پیروزبخت، ریاست ارگان نرمال کشور با تاکید بر این که با سختگیری‌ زیادتر واردات بنزین را کنترل می‌کنیم، اظهار کرد: با استخراج دستاورد های تست واردات بنزین متوجه گردیدیم، بنزین وارداتی پخش شده در دو کلانشهر مشکل داشت و بنزین یک کلانشهر بیرون از نرمال بود.

پیروزبخت تاکید کرد: با دقت به مصوبه هیأت وزیران از اول سال کنونی ۱۷ کلانشهر مشمول گردیدند که تا اینجا

چند روز بعد از اظهار ریاست ارگان نرمال کشور عباس کاظمی، مدیرعامل زمان شرکت ملی و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر این که بنزین‌های وارداتی نرمال هست، اظهار کرد: تمام محموله‌های بنزین وارداتی کشور، نرمال هست و در صورت غیراستاندارد بودن، از گمرک ترخیص نشده و اذن ورود به کشور داده نمی‌شود.

کاظمی در مورد مدعای ارائه بنزین غیراستاندارد وارداتی در بعضی شهرها اظهار کرد: در هشت کلانشهر کشور، بنزین یورو ۴ و پاک ارائه می‌شود که البته در بعضی شهرها مثل شیراز و مشهد، قسمتی از احتیاج سوخت با بنزین یورو ۴ و قسمتی نیز از طریق بنزین مرسومی تهیه می‌شود. البته بنزین مرسومی که پخش می‌شود، غیراستاندارد نیست و از تمام استانداردهای ضروری بهره مند هست.

ترفند استانداردسازی

۳۰

فعال قسمت خصوصی در مورد آلودگی موجود در بنزین اهتمام کرد: تانکرها بنزینی که در جایگاه‌ها ارائه می‌شود‌ یا در پالایشگاه‌های درونی تولید می‌شود یا وارداتی هست را از مخازن ذیربط تحویل می‌گیرند و به جایگاه‌ها تحویل می‌دهند. اگر در مواقعی کیفیت و نرمال بنزین ارائه شده در محیط یا شهری مطابق نرمال معیار نبود، نباید به یک مصداق استناد کرد؛ لکن ضروری هست بررسی کیفیت در قسمت مخازن سوخت تولیدی پالایشگاه و بنزین وارداتی صورت پذیرد تا بتوانیم در مورد کیفیت بنزین ارائه شده در جایگاه‌ها بررسی دقیق‌تری برخوردار باشیم.

بنزین نرمال هست

عباس کاظمی، مشاور حال حاضر وزیر نفت در مورد کیفیت و نرمال بنزین به خبرنگار ما اظهار کرد: بنزین وارداتی چه در سابق و چه حالا استانداردهای ضروری را دارد و بعضی اشخاصی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند یا بیکارند یا اطلاع قدر کفایت در این باره ندارند.

کاظمی اضافه کرد: بنزین وارداتی دست کم یورو ۴ هست. به چه سبب از جانب مردم که پول یورو ۴ می‌پردازند،‌ بنزین یورو ۳ بکارگیری کنند؟ صحبت‌های مشاور وزیر نفت و مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش در حالی مطرح می‌شود که نرخ بنزین در تمام جای کشور ثابت هست و بنزین یورو ۴ گرانتر از بنزین‌های مرسومی ارائه نمی‌شود.

کیفیت بنزین وارداتی از نگاه دستگاه‌های نظارتی،‌ یورو ۴ نیست

هفته سابق، سید‌علی ادیانی، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تعریف کیفیت بنزین وارداتی اظهار کرد: در بحث بنزین وارداتی مسئولان ذی‌ربط معتقد می باشند، کیفیت بنزین یورو ۴ هست، ولی بعضی دستگاه‌های نظارتی معتقدند، کیفیت آن یورو ۴ نیست. وی دنبال کرد: بنزینی که در پالایشگاه تهران و اراک تولید می‌شود، یورو ۴ و از کیفیت مطلوبی بهره مند هست که این نوع بنزین در تهران، شهرهای بزرگ و کلانشهرها پخش می‌شود.

تلاش برای خودکفایی و خوداتکایی

ایران، قسمتی از احتیاج بنزین را از مکان واردات تهیه می‌کند، ولی با برنامه ریزی‌های انجام شده، پس از راه اندازی تمام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، نه صرفا واردات بنزین متوقف خواهد گردید، لکن ایران به صادرکننده بنزین مبدل می‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76329

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.