تاریخ ارسال : ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اجرای سند ۲۰۳۰ با وجود مقاومت و توجیهات اعضای دولت بالاخره متوقف شد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از پایگاه ۵۹۸، پس از چند ماه کش و قوس، ظاهراً سند ۲۰۳۰ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستور کار دولت خارج شده است. بنا بر اخبار منتشر شده در جلسه روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی، همه اعضا به اتفاق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دیگر اسناد بالادستی را محور اصلی برنامه‌ریزی‌های آموزشی اعلام و سند ۲۰۳۰ را «از دستور خارج» کردند. مقاومت و توجیهات اعضای دولت در چند ماه گذشته راجع به ۲۰۳۰ حواشی زیادی به همراه داشت؛ از علمای حوزه‌های علمیه گرفته تا مسئولان رده‌های مختلف و صفحات فضای مجازی، همه به انتقاد از این سند پرداختند، اما دولت زیر بار کنار زدن ۲۰۳۰ نمی‌رفت و حتی در اوج انتقادها سخنگوی دولت از اجرای این سند حمایت کرد، اما در نهایت استدلال‌های رهبر انقلاب و روشنگری‌های صورت گرفته دولت را وادار به عقب‌نشینی کرد. البته باید منتظر ماند و دید دولت تا چه میزان به مصوبه شورای عالی پایبند بوده و لوازم و جوانب ۲۰۳۰ را از سیستم آموزشی کشورمان برخواهد چید.   سند تهیه شده در یونسکو، ارگان سازمان ملل متحد، برنامه‌های آموزشی کشورمان را تحت الشعاع قرار می‌داد. با وجود قانون اساسی، سند تحول بنیادین، سیاست‌های کلی آموزش و پرورش ابلاغ شده توسط رهبر انقلاب و سایر قوانین لازم الاجرای دیگر، دولت یازدهم به طور پنهانی اقدام به امضا و اجرای سندی کرد که مشهور به سند آموزشی ۲۰۳۰ شد. سند ۲۰۳۰ یونسکو در سال ۲۰۱۵ میلادی با عنوان و پوشش سواد و افزایش کیفیت آموزش(سبک زندگی غربی)، با ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه در سازمان ملل به تصویب رسید و کشورهای عضو ملزم به رعایت آن شدند. البته رئیس‌جمهور هم گفته است که هر سندی مغایر با سند تحول آموزش و پرورش باشد بلا اثر خواهد بود. این اسناد با اهدافی خاص به تصویب رسیده و سازمان یونسکو مسئول اجرا و پیگیری اجرای آن در کشورهای عضو شده است. اگرچه این سند دارای بخش‌هایی از جمله برخورداری همگان از سیستم نظام آموزشی است اما در بخش‌هایی دارای برنامه‌هایی است که با فرهنگ و رفتار ایرانیان دارای مغایرت بسیاری است. موضوعاتی که به راحتی می‌تواند پروژه نفوذ را اجرایی و با ایجاد تعارض در جامعه مشکلات بسیاری را برای مردم و نظام ایجاد کند.  در موضوع آموزشی این سند آورده شده است که همگان باید ۹ سال حداقل تحصیل کرده و نابرابری آموزشی برداشته شود.  همچنین آموزش‌ها باید دو زبانه یا چند زبانه باشد. موضوعاتی که اگرچه در نگاه سطحی مناسب به نظر می‌رسند اما دارای تعارضات بسیاری با فرهنگ کشور ما هستند. علاوه بر این موارد در این سند به موضوعات دیگری مانند اشتغال و توسعه مهارت‌ها، آموزش‌های اجتماعی، شهروندی و آموزش عالی اشاره شده است مواردی که در جزئیات با روح حاکم بر نظام آموزشی کشور ما منافات جدی دارد.
 تصویب و اجرای پنهانیبراساس سند ۲۰۳۰ کشورهای عضو ملزم به رعایت و اجرای دقیق ۱۷ سر فصل اعلام شده هستند و این سازمان بر حسن اجرای آن نظارت می‌کند. در کشور ما نیز مسئولان اجرایی در اواخر آذرماه گذشته سند ۲۰۳۰ را امضا و خود را ملزم به اجرای این سند کردند. براین اساس ایران هم با امضای این سند متعهد شده بود که اهداف میان مدت و بلند مدت آموزشی خود را براساس همین سند تنظیم و اجرا کند.  تصویب این سند از سوی مسئولان کشور بدون سر و صدا انجام شده و اجرای آن در دستور کار قرار گرفت؛ موضوعی که بارها در ماه‌های گذشته اعتراض جسته و گریخته‌ای به آن وارد شد. نانوشته نباید گذاشت که مطابق قانون اساسی کشورمان این سند بایستی پیش از امضای نهایی توسط دولت به تصویب مجلس می‌رسیده است، که دولت از این اقدام خودداری کرده و هیچ یک از نهادهای رسمی کشور را در امضای ۲۰۳۰ دخیل نکرده و به طور یکجانبه اقدام به امضا و اجرای آن کرد.  آش اجرای پنهانی این سند به قدری شور شد که وزیر علوم پس از افشای موارد شرم آور ۲۰۳۰ قسم یاد کرد سند را امضا نکرده است ! وزیر آموزش و پرورش هم از زیر بار پذیرفتن موارد خجالت آور ۲۰۳۰ شانه خالی کرد و منکر امضای آن شد. همه این موارد در حالی بود که تصویر ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری به نهادهای ذی مسئول دولتی برای اجرای سند ۲۰۳۰ دست به دست در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید، یعنی هیئت دولت سند ۲۰۳۰ را پس از پذیرش در یونسکو، به تصویب خود هم رسانده بود و آن را برای اجرا به نهادهای دولتی ابلاغ کرده بود.
 موضع صریح رهبر انقلاببا بالا گرفتن انتقادات نسبت به این سند و اصرار دولت به اجرای این سند خفت بار، رهبر انقلاب با سخنانی صریح به این موضوع ورود کردند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار معلمان و فرهنگیان به مناسبت هفته معلم پذیرش و اجرای سند ۲۰۳۰ در کشورمان را اقدامی اشتباه توصیف کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد که برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.
ایشان با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.  رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفتند: این شورا باید مراقبت می‌کرد و نباید اجازه می‌داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.  با وجود این صحبت‌های صریح، دولت اما همچنان بر نظر اولی خود مبنی بر بی اشکال بودن ۲۰۳۰ پافشاری می‌کرد تا اینکه رهبر انقلاب مجدد و در دیدار دانشجویان نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.  رهبر انقلاب فرمودند: برخی می‌گویند ما در این خصوص تحفظ داده‌ایم و گفته‌ایم فلان بخش آن را قبول نداریم، در حالی‌که حتی اگر هیچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشی نباید در بیرون از کشور نوشته شود، حال آنکه موارد خلاف اسلام نیز در آن سند وجود دارد و برداشت افرادی که خیال می‌کنند، ما در این موضوع گزارش‌های درستی نگرفته‌ایم، برداشت درستی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اینجا ایران و جمهوری اسلامی است و این ملت، ملت بزرگی است، چرا باید چند نفر در یونسکو یا سازمان ملل، نظام آموزشی ما را بنویسند؟
 اقدام دیرهنگام شورای عالی انقلاب فرهنگیرهبر انقلاب بارها بر عملکرد منفعلانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خرده گرفته‌اند. راجع به سند ۲۰۳۰ هم ایشان از شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد جدی کردند. اگرچه دیر ولی این شورا بالاخره دیروز اقدام به حذف سند ۲۰۳۰ از نظام آموزشی کشور کرد.  در همین زمینه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه دیروز مصوب شد که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دستور کار مسئولان آموزشی کشور قرار بگیرد.  مهدی گلشنی درباره جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به خبرگزاری تسنیم گفت: قرار شد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دستور کار مسئولان آموزشی کشور قرار بگیرد و اعضا وارد بحث تفصیلی درباره سند ۲۰۳۰ نشدند.  محمدمهدی زاهدی دیگر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در درباره جزئیات جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بررسی سند ۲۰۳۰ در دستور کار دیروز شورا قرار گرفت.  وی افزود جمع‌بندی نهایی جلسه این شد که ملاک حرکت نظام آموزشی کشور، سند تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور باشد.  زاهدی در پاسخ به این سؤال که یعنی دیگر سند ۲۰۳۰ اجرایی نخواهد شد، گفت: وقتی ملاک حرکت، اسناد بالادستی آموزشی کشور قرار بگیرد، به این معنی است که چیزی به نام سند ۲۰۳۰ اجرایی نخواهد شد.  جمشید جعفرپور، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به جلسه عصر دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: پس از صحبت‌هایی که در جلسه گذشته درباره سند ۲۰۳۰ انجام شده بود، تعدادی از اعضا در این‌ باره به اظهارنظر پرداختند.  وی ادامه داد: با توجه به مواضع رهبر انقلاب، اعضای شورا به اتفاق و با مجموع آرا تصویب کردند که مبنای کارهای آموزشی در کشور سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد.  عزت‌الله ضرغامی از دیگر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این رابطه در کانال تلگرامی خود نوشته است: همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به اتفاق به از دستور خارج شدن ۲۰۳۰ رأی مثبت داده‌اند. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دیگر اسناد بالادستی محور اصلی برنامه‌ریزی‌های ملی خواهد بود. قوت استدلال رهبری در این موضوع فوق العاده بود.
منبع: روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=53244

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.