تاریخ ارسال : ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اجرای طرح پزشک خانواده در ۱۰۰ درصد روستاهای گلستان

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالرضا فاضل در مراسم تجلیل از خیران سلامت استان گلستان گفت: فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از مدیران و کارکنان آغاز می‌شود و به شهروندان منتقل خواهد شدوی ادامه داد: آماری که پنج سال اخیر بررسی شد ۳۰ تا ۴۰ درصد بیماران قلبی و عروقی با پیشگیری و توجه به تست فشار خون و قند خون کاهش یافته است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان گلستان تاکید کرد: انسان سالم محور توسعه پایدار خواهد بود و مشارکت و همراهی مردم در راستای توسعه سلامت امری بسیار مهم و اساسی است که نقش رسانه‌ها در این بین مهم و موثر است.

 

فاضل بیان کرد: در بازدیدی که با معاونان در آموزش و پرورش داشتیم دیدیم که معلمان و دانش‌آموزان اطلاع کافی از حوزه سلامت و بهداشت ندارند و این موضوع به طور مستقیم به مجموعه علوم پزشکی و خدمات درمانی باز می‌گردد.

 

وی گفت: چالش‌های زیادی در حوزه بهداشت و درمان داریم و از سوی دیگر انتظارات نیز از ما بیشتر است که از سوی دیگر ما نیز از مردم و مسئولان انتظار داریم همکاری‌ها با حوزه سلامت بیشتر شود تا جامعه سالم‌تری داشته باشیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان گلستان تصریح کرد: افسردگی جزء اختلالات روانی بسیار شایع است که طی ۱۰ سال گذشته در دنیا شاهد افزایش دو برابری بیماران افسرده در دنیا هستیم.

 

فاضل گفت: افسردگی منشاء ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌تواند باشد که بار بیماری افسردگی در دنیا رو به افزایش است و اگر امروز از نظر زیربنایی کار موثری انجام ندهیم در آینده شاهد اتفاقات بدی در کشور خواهیم بود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان گلستان خاطرنشان کرد: افسردگی درمان‌های مختلفی دارد که حتی با گفت و گو می‌توان درجات مختلف افسردگی را برطرف کرد که باید با هم گفت‌وگو کنیم و به سلامت روان خود همانند سلامت جسم توجه ویژه داشته باشیم.

 

وی ابراز کرد: جمعیت استان حدود ۲ میلیون نفر است که ۸۵۰ هزار نفر در شهر و در مناطق حاشیه شهر حدود ۷۰ هزار نفر زندگی می‌کنند که خوشبختانه با طرح پزشک خانواده جمعیت روستایی به صورت ۱۰۰ درصد در استان تحت پوشش قرار گرفت.

 

وی اضافه کرد: در شروع سال ۱۳۹۶ در شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر به صورت ۱۰۰ درصد تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفت.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان گلستان تصریح کرد: تعداد ۳۲ مرکز خدمات جامع سلامت و ۷۲ پایگاه سلامت ضمیمه و غیرضمیمه در مناطق شهری بالای ۲۰ هزار نفر ایجاد شده است.

 

فاضل بیان کرد: در طول سه سال گذشته ۱۱ پایگاه سلامت در حاشیه شهرها ایجاد شده و ۲۷ پایگاه سلامت به بخش خصوصی واگذار شده است.

 

وی افزود: ۱۰۰ درصد شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در استان دارای پزشک خانواده هستند و ۱۳۶ مرکز در استان طرح پزشک خانواده را در استان اجرا می‌کنند.

 

فاضل گفت: از ابتدای خردادماه سیستم ارجاع در استان آغاز به کار خواهد کرد و سعی ما بر این است که این سیستم در مراکز درمانی خصوصی نیز اجرایی شود تا روند درمانی بیمار بهتر انجام شود.

 

وی گفت: با ۱۲ بیمارستان برای خدمات رادیولوژی قرارداد منعقد شده تا بیماران در این مراکز از خدمات بیمه روستایی هم استفاده کنند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان گلستان تصریح کرد: سه پروژه ساخت خانه بهداشت با مشارکت خیران سلامت در حال اجرا است و یک مرکز در گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

 

فاضل گفت: امیدوارم امسال بتوانیم اقدامات بهتری برای ارائه خدمات سلامت، بهداشت و درمان انجام دهیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=47532

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.