تاریخ ارسال : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اجلاس آستانه و سناریوهای سه گانه

اجلاس آستانه و سناریوهای سه‌گانهبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه فضای سایبری خبرگزاری میزان، در یادداشت روزنامه پشتیبانی به قلم اصغر زارعی مطالعه می کنید: کارشکنی گروه‌های معارض دولت قانونی سوریه در اجلاس سابق آستانه که حدود ۲ ماه گذشته برگزار گردید، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه را مصمم کرد تا در اجلاس روز جمعه، ضمن اهتمام بر «گفتگو کانون بودن» راه‌حل منازعه سوریه و کوشش برای تقویت آتش‌بس، از همه طرف‌های داخلی و بیگانه مجدانه بخواهند تا از فعالیت‌های کمیته قانون بنیادی پشتیبانی نمایند.

این اطلاعیه ۲۰ ماده‌ای که در رسانه‌های غربی، بازخورد کمرنگی داشت، به بعضی از تغییرات موخر سوریه که به طرز بی‌سابقه‌ای مورد سوءاستفاده حامی های تروریست‌ها قرارگرفته، اشاره و راهکارهای شایسته ای ارائه نموده است که به بعضی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

در بند ۱۶ این اطلاعیه که باید آن را یکی از کلیدی‌ترین مفاد آن شمرده کرد، «از قطعنامه ۲۴۰۱ شورای امنیت سازمان ملل در عکس العمل به وضعیت اسفناک بشردوستانه در سراسر سوریه، به‌ویژه در غوطه شرقی، یرموک، فوعه و کفریا، استان ادلب، شمال استان حماه، رکبان و رقه» استقبال شده است.

این در حالی است که آمریکا، سوریه و متحدانش را در واقعه ی غوطه شرقی، به بمباران غیرنظامیان و عدم مشارکت با نهادهای بین‌المللی برای امدادرسانی به این منطقه متهم کرده و واکنش‌های کم‌نظیری در این مورد نشان داده‌اند. آمریکا و اروپا تاحالا سه بار برای تشکیل جلسه اضطراری در مورد وضعیت غوطه شرقی به شورای امنیت سازمان ملل، درخواست داده‌اند؛ ازاین‌رو بند ۱۶ نشست آستانه را می‌توان، پاتک روسیه، ایران و ترکیه در زمینه خنثی نمودن توطئه‌های غربی – عبری – عربی در این منطقه دانست.

این در حالی است که اظهارنظر مقام های رژیم اسرائیلی از یک‌سو و دستپاچگی آمریکا از سوی دیگر، از عجله آمریکا و متحدانش برای باز نگه‌داشتن مسیر غوطه شرقی به دمشق، با استفاده از بهانه‌های حقوق بشری حکایت دارد.

به‌عنوان نمونه، روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، طی یادداشتی به بررسی عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی «غوطه شرقی» دمشق پرداخته و تصریح نمود که شکست معارضان در این منطقه، منفعت های اسرائیل و آمریکا را تهدید می‌کند. این روزنامه اسرائیلی سقوط غوطه را از دو زاویه بررسی کرده است: «اول اینکه ایران، ارباب دمشق می‌شود و این یعنی تهدید دائمی بر علیه اسرائیل. دوم اینکه آمریکا در مقابل روسیه در سوریه بازنده می‌شود». نکته بسیار مهمی که پرده از چرایی لشکرکشی هزاران تروریست در جنوب سوریه برمی‌دارد، همان است که جروزالم پست در یادداشت خود، متعرض آن و به کاخ سفید یادآور شده است: «آمریکا باید دلواپس این باشد که سقوط غوطه، بر روی درعا و معارضانی که در جنوب سوریه می باشند نیز فشار می‌آورد. این امر نفوذ انگلستان و آمریکا را در جنوب سوریه و علاوه بر این پایگاه التنف که تحت مدیریت ائتلاف آمریکا است، تهدید می‌کند».

سیگنالی که این روزنامه اسرائیلی به پدرخوانده تروریست‌ها ارسال کرد، باعث شد که دیروز هزاران تروریست در جنوب سوریه برای باز کردن جبهه‌ای جدید بر علیه نیروهای مقاومت مستقر گردند. این تحرک قابل‌ملاحظه به این قصد صورت می‌گیرد که چنانچه، غوطه شرقی به‌طور کامل پاک‌سازی و کنترل آن از دست تروریست‌ها خارج شد، خط آتش تازه ای را این بار از جنوب سوریه به سمت دمشق باز کنند تا جایگزین این کانون ازدست‌رفته گردد. از سویی، آمریکا و فرانسه در میدان دیپلماسی و نظامی، در حالی به تروریست‌ها تنفس تصنعی می‌دهند که صراحتاً اعلام کرده‌اند، چنانچه استفاده ارتش سوریه از جنگ افزار ها شیمیایی ثابت گردد، به سوریه حمله خواهند کرد! با توجه به اینکه بر طبق بند ۱۰ اطلاعیه اجلاس آستانه، بر اراده طرف‌های حاضر در این نشست «مبنی بر ادامه مشارکت به‌منظور نابود شدن پایانی داعش، جبهه النصره و همه دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های منسوب به القاعده یـا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی‌شده‌اند و جلوگیری از جابه‌جایی آن‌ها به دیگر کشورها و مناطق» اهتمام شده و با عنایت به اینکه ترکیه برای مقابله با تروریست‌های جبهه النصره در غوطه شرقی، با روسیه مشارکت می‌کند، ۳ سناریو برای روزها و هفته‌های آتی در سوریه محتمل به نظر می‌رسد.

۱٫ هم‌زمان با سیطره کامل نیروهای سوریه و روسیه بر غوطه شرقی، این احتمال وجود دارد که آمریکا و فرانسه، مدعا کنند ظواهر کافی در مورد استفاده سوریه از سلاح‌های شیمیایی در اختیاردارند و بدون ارائه هرگونه سند و مدرک متقن، مأموریت ناتمام تروریست‌ها در غوطه شرقی را به اتمام رسانده و به دمشق حمله نمایند.

۲٫ حمله آمریکا در عکس العمل به اتهامات این‌چنینی، مبحث تازه ای نیست، چراکه پنتاگون در آوریل ۲۰۱۷ به دستاویز انتقام‌گیری از قربانیان منطقه «خان شیخون» در حومه ادلب، پایگاه هوایی الشعیرات را با بیش از ۵۹ موشک کروز هدف قرار داد؛ اما مبحث جدید این است که هرگونه حمله احتمالی موشکی کاخ سفید، این بار، جایگاه ها با اهمیت پایتخت سوریه را هدف قرار می‌دهد.» 3. میدان‌داری تحرکات دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل، با «نیکی هیلی»، نماینده دایم این کشور بود و دور از ذهن نیست که صف‌آرایی جدید تروریست‌ها در جنوب سوریه و حمله قریب‌الوقوع آن‌ها از جبهه جنوبی، با روی کار آمدن «مایک پمپئو»، مربوط بوده و این پیام را برای متحدان سوریه بهمراه داشته باشد که «یا به طرح تجزیه سوریه تن دهید و یا آماده مقابله مستقیم نظامی باشید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92096

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.