تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

احتمال فیلتردائم یا موقت تلگرام

صراط: دبیر شورای عالی فضای سایبری تاکید کرد: اگر مشکلات تلگرام ادامه یابد، امکان دارد در ماه‌های آینده این شبکه مجازی به صورت موقت یا دائم فیلتر گردد. وی علاوه بر این درخصوص این که شورای عالی فضای سایبری می خواهد تلگرام را در سال آینده فیلتر کند، تصریح نمود: اگر شورا به این نظریه و فاز برسد که مشکلات تلگرام ادامه دارد، امکان دارد در ماه‌های آینده در سال ۹۷ این شبکه مجازی به صورت موقت یا دائم فیلتر گردد.فیروزآبادی‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عرضه گزارشی به مجلس درخصوص فضای سایبری، اظهار کرد: گزارشی از ابعاد توسعه فضای سایبری در داخل و خارج و خلأهای موجود در کشور بویژه در حوزه قانون گذاری و مقررات عرضه دادیم.وی با بیان این که با توسعه فضای سایبری در کشور شاهد پدید آمدن تجارت الکترونیک، تعیین هویت در فضای سایبری و نحوه مالکیت فکری و نرم‌افزاری در این فضا هستیم، اضافه کرد: در این جلسه علاوه بر این درخصوص آینده مشارکت شورای عالی فضای سایبری و مجلس نیز گفت وگو گردید.

وی تصریح نمود: بحث بستن تلگرام از یکی دو سال قبل مطرح است و هر از گاهی نیز مطرح می گردد.

در حوادث امنیتی موخر در کشور نیز برای مدت محدودی این پیام رسان فیلتر گردید.

وی اضافه کرد:در شورای عالی فضای سایبری به صورت خاص در این باره تصمیم گیری نشده است ولی با توجه به همین رعایت نشدن قوانین کشور و وجود این کانال ها که دائم دعوت به خرابکاری، تجمع و اغتشاش می کنند، به هر حال هر لحظه امکان دارد در مورد این مبحث در شورا دو مرتبه بحث گردد.

لازم به ذکر است آخرین جلسه مجلس در سال ۹۷، تماما غیرعلنی بود؛ آن هم با مبحث وضع فضای سایبری و پیام رسان‎ها در کشور. فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای سایبری و معاونان وی با حضور در این جلسه، گزارشی درخصوص آخرین وضع فضای سایبری در کشور به نمایندگان عرضه کردند.به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرآنلاین،آن گونه که از روایت‏‎های نمایندگان از این جلسه برمی‎آید، گرچه مبحث جلسه فیلترینگ تلگرام نبوده است، اما نمایندگان در مورد آن چه در فضای این پیام رسان می‎گذرد، نگرانی‎هایی را بیان کردند. بعضی نیز در برابر، فیلترینگ تلگرام را صحیح ندانستند و تصریح کردند که فعالیت شبکه های مجازی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است.

فیلترینگ تلگرام ،مبحث جلسه غیر علنی مجلس نبود
نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس در مورد جلسه غیرعلنی دیروزگفت: تاحالا هیچ تصمیم حتمی برای فیلترینگ تلگرام گرفته نشده است.

نایب ریاست فراکسیون مستقلین مجلس نیز با بیان این که فیلترینگ مبحث جلسه غیرعلنی مجلس نبوده است، تاکید کرد که دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نخواهد گردید.ایمن‌آبادی اضافه کرد: بحثی که عموما مطرح گردید این بود که آیا فضای سایبری را آزاد کردیم یا رها کردیم؟ آن چه کارشناسان فضای سایبری اهتمام کردند به ما اثبات کنند این بود که ما رهاسازی کردیم و من فکر می‌کنم این بخش از حرف‌شان درست است.از نظر تعداد قوانین در فضای سایبری، ‌آمریکا حدود ۱۷۰ قانون دارد و ما پنج قانون داریم. ما پنج قانون داریم که یکی از آنان ذی ربط به فضای سایبری است و بسیار ناقص است.

رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس نیز اظهار کرد که فیلترینگ تلگرام به شکلی ایجاد انحصار در فضای رسانه‌ای است و قاعدتا فعالیت شبکه های مجازی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است.رحیمی امنیت و سرعت تبادل اطلاعات را دو رکن با اهمیت در فضای سایبری بیان و بیان کرد: شبکه های ایرانی در هر دو مورد فاصله قابل ملاحظه ای دارندو نظرسنجی ها نشان می دهد اعتماد اعضاء ایرانی به شبکه های ایرانی تقویت نشده است.

نامه نمایندگان مجلس برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی
محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس نیزگفت: در این جلسه گزارش وضع فضای سایبری کشور توسط دکتر فیروزآبادی به نمایندگان عرضه گردید.وی اظهار کرد: بر این اساس ریاست مجلس درجلسه پیشنهاد داد، کمیسیونی مخصوص در مجلس برای رسیدگی به مسائل فضای سایبری تشکیل گردد و این مساله چنین کشش و اقتضایی هم دارد.عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز اظهار کرد:نمایندگان با بسته شدن فضای سایبری مخالف اند اما خواستار ایجاد پیام رسان بومی و ایرانی می باشند.

گوگل همه روزه یک میلیارد تومان از ایران بابت تبلیغات در فضای سایبری درآمد اکتساب می‌کند
حجت‌الاسلام ‌آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس نیزگفت: دبیر شورای عالی فضای سایبری با بیان این که گوگل همه روزه یک میلیارد تومان از ایران بابت تبلیغات در فضای سایبری درآمد اکتساب می‌کند بیان کرد که فضای سایبری در برابر فضای واقعی نیست و در حقیقت در پی بسط و گسترش آن است.

جهانگیری: تصمیم‌گیری در مورد فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای سایبری انجام می گردد
در همین حال اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهور نیز در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جواب به پرسشی در مورد شایعات طرح شده مبنی بر اعمال محدودیت‌های جدید در فضای سایبری و احتمال فیلترینگ تلگرام اظهار کرد: تصمیم‌گیری در مورد فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای سایبری انجام می گردد و من خبر دقیقی از این مبحث ندارم اما می دانم که رئیس‌جمهوری تاکنون روی این مبحث جدی می باشند و اعتقاد دارند که نباید محدودیتی در راستای فضای سایبری به وجود بیاید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92524

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.