تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

احتیاط به جای مـرگ در کوله کوهنوردی

رفتن به کوه اگرچه زیاد خوب و جالب هست ولی در صورت بی‌احتیاطی می‌تواند اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای را رقم بزند و خاطره‌ای نامطلوب به جا بگذارد. گم شدن یا دستخوش شدن در کوهستان من جمله اتفاقاتی هست که در این ایام به دفعات اتفاق می‌افتد. همه ساله با آغاز فصل زمستان اتفاقات کوهستان نیز افزایش پیدا می‌کند که متاسفانه در برخی مورد ها نیز ختم به خیر نمی‌شود. روز جمعه سابق هم شاهد دو سانحه در بلندای شمال تهران بودیم که یکی از اتفاقات جان کوهنوردی را گرفت. البته این توصیه‌ها برای همه اشخاصی هست که به کوهستان سفر می‌کنند، حال سفرهای یکروزه باشد یا چند روزه.

احتیاط را همراه ببرید

به طور مستمر احتیاط را در کوله‌پشتی خود جای دهید. در کوه از پرتاب کردن و غلطاندن سنگ پرهیز کنید. اکثر از توان فیزیکی یا توان فنی خود و بقیه برنامه‌ریزی نکنید و به طور مستمر توان ضعیف‌ترین فرد را در نظر بگیرید. اصول بنیادی حمل بار، قسمتی از مطمئنی در کوهستان هست. اکثر از توان فیزیکی خود بار همراه نبرید.

آماده‌باش گروه امداد و رهایی کوهستان

گروه‌های امداد و رهایی مخصوص کوهستان ارگان آتش‌نشانی تهران که از اسفند ۱۳۸۴ با احساس احتیاج مسئولان ارگان راه‌اندازی شده در ایستگاه ۶۴ ولنجک و ایستگاه ۷۴ شهران ساکن هست، تا هم حالا به صدها سانحه متفاوت در کوهستان اعزام شده و هزاران نفر را از مخاطره فوت رهایی داده اند و حتی برخی از این عملیات چند روز به طول انجامیده هست.

این گروه‌ها همواره با ابزارها و امکانات شایسته مهیا خدمت‌رسانی به هموطنان و کوهنوردان گرامی می باشند و روزهای پنجشنبه و جمعه هفتگی که حضور اشخاص در بلندای زیادتر می‌شود بصورت شبانه‌روزی در ایستگاه ۵ توچال ساکن شده تا پاسخگوی سریع‌تر و خوب تر نیازهای هموطنان گرامی باشند.

آ

مسیر را شناسایی کنید

به طور مستمر در مسیرهای مشخص و تائید‌شده سیر کنید و از رفت و آمد در مسیرهای ناشناخته و بیراهه بپرهیزید. دوستان و نزدیکان خود را توسط انتخاب شده برای کوه‌پیمایی آگاه کنید تا درصورت دیرکرد در برگشت، بقیه مکان و طریق سیر شما را بدانند و درصورت دگرگونی در طریق، آنها را توسط تازه آگاه کنید. در کوه شتابزدگی نکنید، پیش از تاریک شدن هوا کوه را واگذاشتن کرده و پایین بیایید و همواره وقت مازاد برای اتفاقات پیش‌بینی نشده در کوه درنظر بگیرید. کروکی یا نقشه طریق را به همراه برخوردار باشید.

در مواقع گم شدن چه کنیم؟

اگر گم گردیدید در پایین آمدن از کوه شتابزدگی نکنید و با مشورت و اندیشه، خوب ترین راه را پیدا کنید و درصورت نیافتن راه شایسته، بلافاصله مراتب را به سیستم ۱۲۵ آتش‌نشانی یا اکیپ‌های امدادی اطلاع دهید. مکان اظهار شده خود به آتش‌نشانی را دگرگونی ندهید و درصورت دگرگونی، بلافاصله مکان تازه را به آنها اطلاع دهید.

چون این کار موجب تخلیه شارژ تلفن همراه شما شده و درصورت احتیاج نمی‌توانید از آن بکارگیری مفید کنید. همواره بصورت گروهی و با هم سیر کنید و از سیر پراکنده اجتناب کنید.

هر چیزی که پیدا کردید در جای خود بگذارید. چون هر کدام از آنها می‌تواند نشانه‌ای برای گروه‌های دیگر باشد.

در وقت سانحه با تماس‌های بی‌مورد، تلفن همراه خود را مشغول نکنید تا نجاتگران بتوانند با شما در رابطه باشند.

برای شرطها سخت مهیا باشید

بی‌اعتنایی به خطرهای کوهستان یک نوع جان باختن برای هیچ هست. هرگاه به کوه می‌روید خود را برای بدترین شرطها مجهز کردن کنید. روی یال‌های برفگیر و دره‌های بهمن‌ریز سیر نکنید.

جلال ملکی

سخنگوی ارگان آتش‌نشانی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76326

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.