تاریخ ارسال : ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۲۱:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

احمدی نژاد با خبرنگار مرکز سیمای فارس گفتگو کرد

احمدی نژاد در حاشیه بازدید از تخت جمشید به پرسش های خبرنگار صدا و سیما پاسخ داد.

به گزارش شلمچه نیوز، دکتر احمدی نژاد در این گفتگو، گفت: تاریخ حافظه یک ملت است. هیچ انسانی بدون حافظه نمی تواند زندگی کند. حافظه هویت می آورد و هویت است که می گوید کجا باید بروید و چکار باید بکنید و یا چطور زندگی بکنید.

رییس جمهور سابق کشورمان درباره پارسه افزود: تخت جمشید از یک طرف افتخار یک ملت است که هزاران سال پیش اینگونه زندگی می کردند یا توانسته اند چنین معماری و بنایی را برپا بکنند. این استعداد و توانایی در این ملت هست. در واقع شناخت گذشته و شناخت تاریخ می تواند راه آینده را در مقابل ما روشن کند. تخت جمشید بنایی است که می شود گفت عصاره توانایی های جهانی ست. حالا داخلش که بروید بحث خیلی زیاد است. ۲۵۰۰ سال قبل اولا چگونه ساخته شده است، با بهره کشی و استثمار و له کردن انسان ها ساخته شده یا با قواعد انسانی؟ نشانه ها و اسنادی که داریم نشان می دهد که به کسی ظلم نشده است. حقوق کارگران پرداخت شده و کارگران بیمه بودند و شخصیت و احترام داشتند.

وی همچنین تاکید کرد: در معماری بنا مفاهیمی وجود دارد. مفاهیم انسانی بلندی دارد. ارتباطاتی که درون مجموعه برقرار است، سلسله مراتبی که هست، چه کسانی از کجا باید بیایند، چگونه بیایند، چطور به آنها احترام گذاشته شود.

دکتر احمدی نژاد ادامه داد: ۲۸ ملت یا ۳۲ ملت و یا ۴۲ ملت زیر یک پرچم بودند، آن هم پرچم ایران. آنها همه محترم بودند و جایگاه ویژه ای داشتند. فرصت تعامل و همفکری داشتند. فرصت مشارکت و اظهارنظر داشتند. در واقع یک نوع مشارکت در اداره یک حکومت بسیار گسترده وجود داشته است. به تعبیری که دوست راهنمای ما بکار بردند شاید بخشی از تخت جمشید اولین سازمان ملل و اولین مکانی بوده که رهبران و شخصیت های دنیا می آمدند و با یکدیگر مشورت می کردند. این به لحاظ معماری و محتوایی. به لحاظ مهندسی هم ویژگی های آن منحصر به فرد است. یعنی یک مهندسی کامل، خاکشناسی، هواشناسی، آبشناسی، سنگ شناسی، باروری، سازه و مهندسی ساختمان. این ها همه دیده شده است. یعنی به بالاترین سطح ممکن در چند هزار سال قبل. بیش از ۲۰ متر ارتفاع یک ستون، آن هم ستونی که از سنگ است. این چگونه می ایستد، چگونه ارتباطاتش برقرار می شود؟ بعد سقف روی آن می آید. بالاخره زلزله هست، باد و خاک هست، برف و باران و تحولات آب و هوایی هست، این چگونه دوام می آورد و روی هم می ایستد. بعد خود این وزن سنگین هر تکه اش یک مفهوم انسانی، یک نقش و نگار. به لحاظ زیبایی شناسی در اوج زیبایی است. این بنا را باید بطور کامل در ذهن تصور کرد در آن زمان گذشته.

رییس جمهور سابق کشورمان همچنین گفت: این تکه هایی که باقی مانده، بالاخره آب و باد خورده و غارت شده. متعدد حمله کردند و غارت کردند و بردند و گاهی پنهانی برده شده است. علی رغم همه ضرباتی که وارد شده است، همین باقی مانده چقدر زیباست.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: البته اینکه ما افتخار میکنیم که چنین سابقه تاریخی داریم و ملتی هستیم که چنین استعدادهایی در درونمان هست به معنای فخرفروشی به دیگران یا خودبرتربینی نیست. انسان ها همه یک خانواده هستند، یک خانواده بزرگ. هر دستاورد بزرگی در هر برهه ای از تاریخ و در هر نقطه ای از جهان بدست بیاید مال همه انسانها و ملت هاست. ما خدا رو شکر می کنیم که در کشورمان ایران در طی ادوار مختلف، در طول چندین هزار سال، همیشه آثار، آثار انسانی ست، آثار معنوی و ارزشمند است. آثاری است که قابل عرضه به دیگران نیز هست. کاشف روابط انسانی است نه روابط سلطه گرانه و تحمیل و استثمار و تحقیر و نابود کردن انسان ها.

رییس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه ایران یک موزه بزرگ است گفت: شما شهری را پیدا نمی کنید که آثار تاریخی در آن وجود نداشته باشد اما مشخص است که در بین همه این ها تخت جمشید یگانه است. گسترده ترین و جامع ترین اثر فرهنگی که از چند هزار سال قبل در ایران مانده تخت جمشید است. باورم این است که هنوز بخش هایی از تخت جمشید ناشناخته مانده است که باید شناخته شود. با چند ساعت و یک نصفه روز نمی شود زوایای پنهان تخت جمشید را دریافت کرد. باید چند روز پیوسته وقت گذاشت تا با این مقدار که شناخته شده آشنا شد.

دکتر احمدی نژاد همچنین در پاسخ به عملکرد دولت قبل برای توسعه گردشگری گفت: در دوره قبل در حوزه گردشگری و حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی سرمایه گذاری بسیار گسترده ای صورت گرفت. هم شناسایی هم محافظت و هم ثبت، کارهای بسیار خوبی انجام شد. در حفاظت از تخت جمشید و بعد هم توسعه گردشگری و زیرساخت ها خیلی کار شد. شاید معادل قبل از خودش تخت هتل درست شد برای استقبال از گردشگران که اگر آمار را نگاه کنید روندی صعودی طی شد که امیدوارم همین طور ادامه پیدا کند و این موقعیت فراهم شود که همه مردم دنیا در عمرشان بتوانند ایران و خصوصا تخت جمشید را ببینند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=39903

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.