تاریخ ارسال : ۰۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اختیار قانونی ترامپ برای اقدام نظامی لغو می‌شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» در گزارشی از رای گیری غیر منتظره روز گذشته (پنجشنبه) کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا با هدف لغو اختیار قانونی رئیس جمهور آمریکا در صدور مجوز عملیات نظامی خبر داد.

این اختیار قانونی را سه رئیس جمهور سابق و فعلی آمریکا داشته و دارند و بر اساس آن، مجوز اقدام نظامی در افغانستان، عراق و سوریه و سایر نقاط بحرانی امروزه در جهان را صادر کردند. این مجوز سه روز بعد از وقوع حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا و با عنوان قانون «AUMF» تحت ریاست «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق این  کشور به تصویب رسید.

بر اساس این اصلاحیه به تصویب رسیده، مجوز فعلی استفاده از قدرت نظامی که در اختیار رئیس جمهور آمریکا قرار داد، ۲۴۰ روز بعد از تصویب این طرح لغو خواهد شد.

 قانون AUMF که هنوز هم اجرایی است، به رئیس جمهور آمریکا این اجازه را می دهد تا از تمام نیروهای لازم و مناسب خود علیه سایر کشورها، نهادها و افرادی که از نظر رئیس جمهور آمریکا به برنامه ریزی، تائید، ارتکاب و همراهی در انجام حملات تروریستی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا پرداخته اند، استفاده کند.

بر این اساس، بوش و «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا و در حال حاضر ترامپ از این قانون برای صدور مجوز عملیات نظامی در عراق، حمله به داعش در کشورهای جهان و انجام ماموریت های مبارزه با  تروریسم استفاده کرده اند.

بر اساس سرویس تحقیقاتی کنگره آمریکا،‌ این قانون تقریبا ۴۰ بار اقدام نظامی در ۱۴ کشور جهان را توجیه کرده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55005

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.