تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اخطار های با اهمیت برای چشم؛ فاصله از موبایل ۳۳ سانتیمتر

چشم که یکی از مهمترین اعضای بدن هست و بدون آن نمی شود به سادگی از این ابزارهای جدید بهره برد، امکان دارد در اثر استفاده بی رویه دچار آسیب های جدی شود. دکتر علی صادقی طاری، متخصص چشم و عضو هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی معتقد هست که اشخاص، به ویژه کودکان برای استفاده از ابزارهایی مثل موبایل و کامپیوتر خوب تر هست فاصله منطقی را با آنان حفظ نمایند.

هشدارهای با اهمیت برای چشم؛ فاصله از موبایل 33 سانتیمتر

به طور کلی اشخاص به طور با نظم در چه بازه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کنند؟

– – هر نوزاد احتیاج دارد تا شش ماهگی دو بار معاینه چشمی داشته باشد؛ یکی در اوایل ولادت و دیگری در شش ماهگی تا اگر آسیب ای وجود دارد، تشخیص داده و معالجه شود؛ پس از ان در دو سالگی و پس از آن چهار سالگی این معاینه انجام می شود تا مشکلات چشم تشخیص داده شود. پس از چهار سالگی هم یک بار پیش از دوران مدرسه و پس از آن در دوران سنین مدرسه، معایناتی هست که اغلب در مدرسه ها انجام می شود.

نوزادانی که نارس می باشند، احتیاج دارند که پنج هفته پس از ولادت نیز معاینه گردند تا طبق تشخیص پزشک معالج، معاینه های دوره ای و معالجه های لازم صورت پذیرد. اگر کودکی تا سن جوانی مشکل و آسیب چشمی نداشته باشد، در سن جوانی احتیاج به معاینات چشمی هر ساله ندارد. با این وجود در سن ۴۰ سالگی به بعد احتیاج هست که اشخاص معاینات منظمی را انجام دهند زیرا مریضی هایی مثل پیرچشمی پس از این سن بروز پیدا می نماید.

چه آسیب های چشمی در دوران کودکی شایع هست؟

– – یکی از بیشترین و مهمترین آسیب ها در میان کودکان، عیوب انکساری چشم هست که با معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود یا کودکان نشانه هایی را در فاصله های متفاوت پیدا می نمایند و والدین به همین علل به چشم پزشک مراجعه می کنند. با تشخیص پزشک این عیوب انکساری معالجه می شود. معاینه آسیب های انکساری در کودکان از اهمیت زیادی بهره مند هست زیرا اگر اصلاح نشود باعث تنبلی چشم در کودکان می شود.

در نتیجه اگر این مشکل نهفته باشد و در دوران کودکی اصلاح نشود، در دوران نوجوانی قابل اصلاح نیست. علاوه بر این امکان دارد که نوزادی آب مروارید مادرزادی داشته باشد که در معاینات تشخیص داده می شود و باید معالجه شود. یکی دیگر از مریضی های شایع در نوزادان، مریضی انسداد مجرای اشکی هست که تا چهار ماهگی تشخیص داده می شود. حتی امکان دارد پدر و مادر علایم این حالت را مثل ریزش اشک غیرمعمول نگاه کنند و برای معالجه به چشم پزشک مراجعه کنند.

مریضی های شایع چشم در دوران بزرگسالی چه مواردی می باشند؟ چه نکته هایی را در این زمینه سفارش می کنید؟

– – افراد از سن ۴۰ سالگی احتیاج به انجام معاینات دورهای با نظم دارند زیرا بعضی مریضی های چشمی مثل پیری چشم به خودی خود به وجود می آیند. علاوه بر این افرادی که مبتلا به مریضی هایی مثل دیابت یا قند می باشند، باید از همان زمان که مریضی شان تشخیص داده شده، به چشم پزشک مراجعه کنند و معاینات دوره ای را طبق تجویز پزش معالج خود انجام دهند. در سنین بالا امکان دارد بعضی مریضی ها نهفته باشد، به همین سبب ضروری هست که در این سنین فشار چشم توسط چشم پزشک کنترل شود.

یکی از مریضی ها، آب سیاه هست که مریضی نهفته و مزمن محسوب می گردد زیرا هیچکدام از علائمش معلوم نیست و فرد متوجه آن نمی شود. در نتیجه اشخاص در سنین بالا باید معاینات را با نظم انجام دهند. افرادی که در پیشینه خانوادگی خود، مریض مبتلا به آب سیاه دارند باید از همان دوران جوانی تحت نظر چشم پزشک، معاینات دورهای با نظم را انجام دهند.

آیا امروزه تغذیه در تندرستی چشم موثر هست؟ شما چه مواد غذایی را برای کودکان سفارش می کنید؟

– – امروزه با توجه به تغییر شکل الگوی غذایی مردم، کلا در علم پزشکی فست فودها به سبب کالری بالا سفارش نمی گردند زیرا باعث بروز چاقی شده و در سنین بالا منتج به بروز مریضی های مزمن من جمله دیابت می گردند. با این وجود در مریضی های چشمی، طبق معمول تغذیه چندان تاثیر ندارد. در گذشته بعضی مریضی های چشمی در اثر کم بودن ویتامین های آ و ب بروز پیدا می کردند اما امروزه این مریضی ها بسیار نادر می باشند و حتی آنقدر وجود ندارند که در دانشگاه ها مورد ها آن به دستیاران چشم پزشکی و رزیدنت ها نشان داده شود تا تعلیم دریافت کنند. در نتیجه میتوان اظهار کرد الگوی غذای کنونی به ویژه برای کودکان، کم بودن ویتامین مشهودی که منتج به مریضی چشمی شود، نخواهد داشت. با این وجود بنده به والدین سفارش می کنم به کودکان خود آب هویج بدهند.

بعضی از مردم می اندیشند فشار خون باعث افزایش فشار چشم می شود. نظر شما در این مورد چیست؟

– نظر شما در این مورد چیست؟- بیمارانی که فشار خون دارند، ضایعات ته چشمی دارند و بخشی از بیمارانی مثل دیابتی ها می باشند که باید معاینات دورهای را انجام دهند ولی این که بگوییم افرادی که دارای فشار خون بالا می باشند، قطعا دچار آب سیاه می گردند، لزوما به این شکل نیست. توان ندارید بگویید هر مریضی که فشار خون بالایی دارد لزوما آب سیاه دارد. پرفشاری خون به ته چشم آسیب می زند و فشار خون باید کنترل شود. در این گروه بیمارانی می باشند که در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی مریضی های انکساری دارند که کشف نشده و مریض مراجعه نکرده هست.

هشدارهای با اهمیت برای چشم؛ فاصله از موبایل 33 سانتیمتر

امروزه با استفاده از تکنولوژی هایی مثل تلفن همراه های موبایل یا کامپیوتر و لپ تاپ بسیار افزایش یافته هست. با توجه به این که زیادی از چشم پزشکان سفارش می کنند که استفاده از این وسایل باید محدود شود، سفارش شما چیست؟

–  با توجه به این که زیادی از چشم پزشکان سفارش می کنند که استفاده از این وسایل باید محدود شود، سفارش شما چیست؟- استفاده از موبایل یا کامپیوتر یا … در علم چشم پزشکی سفارش می شود که از این اقلام به طور مداوم استفاده نشود. شما توان ندارید بدون حساب و کتاب از کامپیوتر استفاده کنید زیرا مانیتور کامپیوترها یا موبایل ها آسیب های چشمی را در پی دارد. در سنین بالا امکان دارد منتج به خشکی چشم شود. اگر فردی ضعفی در عضلات چشمی داشته باشد، اگر به طور متناوت و با دور و نزدیک کردن از این اقلام استفاده نماید با مشکل مواجه نخواهد گردید

اگر فردی ضعفی در عضلات چشمی داشته باشد، اگر به طور متناوت و با دور و نزدیک کردن از این اقلام استفاده نماید با مشکل مواجه نخواهد شداما اگر به طور مداوم از نزدیک از آنان استفاده نماید، آسیب نهفته به طور درد، سوزش، اشک یا قرمزی چشم و سردرد بروز می کند. این مساله برای کودکان بسیار با اهمیت هست و توجه به آن و ممانعت از آن سفارش می شود و مرز خاصی برای آنان وجود دارد که والدین باید طبق جدول، میزان فاصله کودکان خود را از مانیتور موبایل یا کامپیوتر و تلویزیون رعایت کنند.

فاصله نرمال با صفحات این وسایل چقدر هست؟

سفارش آخر

امروزه استفاده از عینک های آفتابی بسیار رایج هست. اشخاص برای استفاده از عینک آفتابی چه نکته هایی را باید رعایت کنند؟

– اشخاص برای استفاده از عینک آفتابی چه نکته هایی را باید رعایت کنند؟- از عینک آفتابی میتوان در روزهای بشدت آفتابی که اشعه های خورشید آسیب رسان هست، همین گونه روزهای برفی شدید و … البته هیچ گاه نمی شود سفارش کرد که همه مردم از عینک آفتابی استفاده نمایند زیرا بعضی از مریضی های چشمی در برابر نور آفتاب عکس العمل بیشتر از حد نشان می دهند. اگر فردی قصد دارد از عینک آفتابی استفاده نماید، باید شیشه عینک آفتابی نسبت به اشعه ماوراء بنفش حاجب باشد. اگر عینکی چنین خاصیتی نداشته باشد، امکان دارد به چشم آسیب برسد زیرا تنها محیط را تاریک می کند. وقتی که محیط تاریک می شود مردمک چشم گشاد شده و اشعه ماورای بنفش خورشید به چشم آسیب می رساند. با این وجود اگر عینکی تقلبی باشد نمی شود این مساله را تشخیص داد. – امروز با پدیدهای به اسم شوینده های چشم مواجه هستیم، در حالی که این مواد شیمیایی هیچ جایی در چشم پزشکی ندارند.

سفارش آخر شما در مورد نگهدارى از سلامتی چشم به خوانندگان چیست؟

– خوب ترین ماده شستشو برای چشم آب تمیز هست. امکان دارد در بعضی مورد ها پزشک بعضی اشک های تصنعی را تجویز کند. در نتیجه هیچ ماده شیمیایی برای شستشوی چشم سفارش نمی شود. آرایش پاک کن ها نیز اگر در لبه مژه ها استفاده گردند، امکان دارد برای چشم آسیب رسان باشند. علاوه بر این در بعضی مورد ها ما از مواد شیمیایی که در صنعت های به کار می روند، در منزل استفاده می نماییم که اگر چشم در فراروی آنان قرار بگیرد امکان دارد آسیب های جدی به چشم وارد شود. خوب ترین راه حل در مورد ها آسیب رسیدن به چشم با این مواد باز نگه داشتن چشم در زیر آب تمیز هست. این معالجه اولیه بسیار کاربردی تر از معالجه های دیگر هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94763

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.