تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۵:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اخطار های با اهمیت برای چشم؛ فاصله از موبایل ۳۳ سانتیمتر

هشدار‌های با اهمیت برای چشم؛ فاصله از موبایل ۳۳ سانتیمتر به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛انواع و اقسام تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی داشته و در همین چند سال اخیر، استفاده از گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی بسیار رایج شدن یافته هست و تمام مرز‌های سابق را درنوردیده هست. اکنون کمتر کودکی را می‌توان یافت که با تلفن همراه هوشمند ناآشنا باشد یا نداند چه طور باید از کامپیوتر استفاده نمود.

با این وجود استفاده از این وسایل، همیشه مفید نیست و باید‌ها و نباید‌هایی دارد. چشم که یکی از مهم‌ترین اعضای بدن هست و بدون آن نمی‌توان به سادگی از این ابزار‌های جدید استفاده نمود، امکان دارد در اثر استفاده بی رویه دچار آسیب‌های جدی گردد. دکتر علی صادقی طاری، متخصص چشم و عضو هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی معتقد هست که اشخاص، به ویژه کودکان برای استفاده از ابزار‌هایی مثل موبایل و کامپیوتر خوب تر هست فاصله منطقی را با آن‌ها حفظ نمایند.

به طور کلی اشخاص به طور با نظم در چه بازه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کنند؟

  هر نوزاد احتیاج دارد تا شش ماهگی دو بار معاینه چشمی داشته باشد؛ یکی در اوایل ولادت و دیگری در شش ماهگی تا اگر عارضه‌ای وجود دارد، تشخیص داده و معالجه گردد؛ پس از ان در دو سالگی و پس از آن چهار سالگی این معاینه انجام می‌شود تا مشکلات چشم تشخیص داده گردد. پس از چهار سالگی هم یک بار پیش از دوران مدرسه و پس از آن در دوران سنین مدرسه، معایناتی هست که اغلب در مدرسه ها انجام می‌شود. البته این مساله در مورد نوزادان با شرایط خاص نیست.

نوزادانی که نارس می باشند، احتیاج دارند که پنج هفته پس از ولادت نیز معاینه گردند تا طبق تشخیص پزشک معالج، معاینه‌های دوره‌ای و درمان‌های لازم صورت پذیرد. اگر کودکی تا سن جوانی مشکل و آسیب چشمی نداشته باشد، در سن جوانی احتیاج به معاینات چشمی هر ساله ندارد. با این وجود در سن ۴۰ سالگی به بعد احتیاج هست که اشخاص معاینات منظمی را انجام دهند، زیرا بیماری‌هایی مثل پیرچشمی پس از این سن بروز پیدا می‌کند.

چه عارضه‌های چشمی در دوران کودکی شایع هست؟

  یکی از بیشترین و مهم‌ترین عارضه‌ها در میان کودکان، عیوب انکساری چشم هست که با معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داده می‌شود یا کودکان نشانه‌هایی را در فاصله‌های متفاوت پیدا می‌کنند و والدین به همین علل به چشم پزشک مراجعه می‌کنند. با تشخیص پزشک این عیوب انکساری معالجه می‌شود. معاینه عارضه‌های انکساری در کودکان از اهمیت زیادی بهره مند هست، زیرا اگر اصلاح نشود باعث تنبلی چشم در کودکان می‌شود؛ در نتیجه اگر این مشکل نهفته باشد و در دوران کودکی اصلاح نشود، در دوران نوجوانی قابل اصلاح نیست.

علاوه بر این امکان دارد که نوزادی آب مروارید مادرزادی داشته باشد که در معاینات تشخیص داده می‌شود و باید معالجه گردد. یکی دیگر از بیماری‌های شایع در نوزادان، مریضی انسداد مجرای اشکی هست که تا چهار ماهگی تشخیص داده می‌شود. حتی امکان دارد پدر و مادر علایم این حالت را مثل ریزش اشک غیرمعمول نگاه کنند و برای معالجه به چشم پزشک مراجعه کنند.

بیماری‌های شایع چشم در دوران بزرگسالی چه مواردی می باشند؟ چه نکته هایی را در این زمینه سفارش می‌کنید؟

– – اشخاص از سن ۴۰ سالگی احتیاج به انجام معاینات دور‌های با نظم دارند، زیرا بعضی بیماری‌های چشمی مثل پیری چشم به خودی خود به وجود می‌آیند. علاوه بر این افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت یا قند می باشند، باید از همان زمان که مریضی شان تشخیص داده شده، به چشم پزشک مراجعه کنند و معاینات دوره‌ای را طبق تجویز پزش معالج خود انجام دهند. در سنین بالا امکان دارد بعضی بیماری‌ها نهفته باشد، به همین سبب ضروری هست که در این سنین فشار چشم توسط چشم پزشک کنترل گردد.

یکی از مریضی ها، آب سیاه هست که مریضی نهفته و مزمن شمرده می‌شود، زیرا هیچکدام از علائمش معلوم نیست و فرد متوجه آن نمی‌شود؛ در نتیجه اشخاص در سنین بالا باید معاینات را با نظم انجام دهند. افرادی که در پیشینه خانوادگی خود، مریض مبتلا به آب سیاه دارند باید از همان دوران جوانی تحت نظر چشم پزشک، معاینات دور‌های با نظم را انجام دهند.

آیا امروزه تغذیه در تندرستی چشم موثر هست؟ شما چه مواد غذایی را برای کودکان سفارش می‌کنید؟

  امروزه با توجه به تغییر شکل الگوی غذایی مردم، کلا در علم پزشکی فست فود‌ها به سبب کالری بالا سفارش نمی‌شوند، زیرا باعث بروز چاقی شده و در سنین بالا منتج به بروز بیماری‌های مزمن من جمله دیابت می‌شوند. با این وجود در بیماری‌های چشمی، طبق معمول تغذیه چندان تاثیر ندارد.

در گذشته بعضی بیماری‌های چشمی در اثر کم بودن ویتامین‌های آ. بروز پیدا می‌کردند، اما امروزه این بیماری‌ها بسیار نادر می باشند و حتی آنقدر وجود ندارند که در دانشگاه‌ها مورد ها آن به دستیاران چشم پزشکی و رزیدنت‌ها نشان داده گردد تا تعلیم دریافت کنند؛ در نتیجه می‌توان اظهار کرد: الگوی غذای کنونی به ویژه برای کودکان، کم بودن ویتامین مشهودی که منتج به مریضی چشمی گردد، نخواهد داشت. با این وجود بنده به والدین سفارش می‌کنم به کودکان خود آب هویج بدهند.

بعضی از مردم فکر می‌کنند فشار خون باعث افزایش فشار چشم می‌شود. نظر شما در این مورد چیست؟

  نظر شما در این مورد چیست؟ بیمارانی که فشار خون دارند، ضایعات ته چشمی دارند و بخشی از بیمارانی مثل دیابتی‌ها می باشند که باید معاینات دور‌های را انجام دهند، ولی این که بگوییم افرادی که دارای فشار خون بالا می باشند، قطعا دچار آب سیاه می‌شوند، لزوما به این شکل نیست. نمی‌توانید بگویید هر مریضی که فشار خون بالایی دارد لزوما آب سیاه دارد. پرفشاری خون به ته چشم آسیب می‌زند و فشار خون باید کنترل گردد.

در این گروه بیمارانی می باشند که در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی بیماری‌های انکساری دارند که کشف نشده و مریض مراجعه نکرده هست. اغلب مریض ها در این گروه قرار می‌گیرند.

امروزه با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل گوشی‌های موبایل یا کامپیوتر و لپ تاپ بسیار افزایش یافته هست. با توجه به این که زیادی از چشم پزشکان سفارش می‌کنند که استفاده از این وسایل باید محدود گردد، سفارش شما چیست؟

  با توجه به این که زیادی از چشم پزشکان سفارش می‌کنند که استفاده از این وسایل باید محدود گردد، سفارش شما چیست؟ استفاده از موبایل یا کامپیوتر یا … یکی از مسائلی هست که امروزه بشدت در جامعه با آن سروکار داریم. در علم چشم پزشکی سفارش می‌شود که از این اقلام به طور مداوم استفاده نشود. شما نمی‌توانید بدون حساب و کتاب از کامپیوتر استفاده کنید، زیرا مانیتور کامپیوتر‌ها یا موبایل‌ها عارضه‌های چشمی شما نمی‌توانید بدون حساب و کتاب از کامپیوتر استفاده کنید، زیرا مانیتور کامپیوتر‌ها یا را در پی دارد. ساده‌ترین آسیب آن‌ها نزدیک بینی هست. در سنین بالا امکان دارد منتج به خشکی چشم گردد. اگر فردی ضعفی در عضلات چشمی داشته باشد، اگر به طور متناوت و با دور و نزدیک کردن از این اقلام استفاده نماید با مشکل مواجه نخواهد گردید.

اما اگر به طور مداوم از نزدیک از آن‌ها استفاده نماید، آسیب نهفته به طور درد، سوزش، اشک یا قرمزی چشم و سردرد بروز می‌کند. این مساله برای کودکان بسیار با اهمیت هست و توجه به آن و ممانعت از آن سفارش می‌شود و مرز خاصی برای آن‌ها وجود دارد که والدین باید طبق جدول، میزان فاصله کودکان خود را از مانیتور موبایل یا کامپیوتر و تلویزیون رعایت کنند.

فاصله نرمال با صفحات این وسایل چقدر هست؟

متوسط فاصله نرمال با این صفحات دست کم ۳۳ سانتی متر هست.

امروزه استفاده از عینک‌های آفتابی بسیار رایج هست. اشخاص برای استفاده از عینک آفتابی چه نکته هایی را باید رعایت کنند؟

اشخاص برای استفاده از عینک آفتابی چه نکته هایی را باید رعایت کنند؟از عینک آفتابی می‌توان در روز‌های بشدت آفتابی که اشعه‌های خورشید آسیب رسان هست، همین گونه روز‌های برفی شدید و … البته هیچ گاه نمی‌توان سفارش کرد که همه مردم از عینک آفتابی استفاده کنند، زیرا بعضی از بیماری‌های چشمی در برابر نور آفتاب عکس العمل بیشتر از حد نشان می‌دهند. اگر فردی می‌خواهد از عینک آفتابی استفاده نماید، باید شیشه عینک آفتابی نسبت به اشعه ماوراء بنفش حاجب باشد.

اگر عینکی چنین خاصیتی نداشته باشد، امکان دارد به چشم آسیب برسد، زیرا تنها محیط را تاریک می‌کند. وقتی که محیط تاریک می‌شود مردمک چشم گشاد شده و اشعه ماورای بنفش خورشید به چشم آسیب می‌رساند. طبق معمول روی دسته عینک‌ها اطلاعات مد نظر درج می‌شود. با این وجود اگر عینکی تقلبی باشد نمی‌توان این مساله را تشخیص داد؛ در نتیجه باید استفاده کنندگان حواس شان به این نکته باشد.  امروز با پدید‌های به اسم شوینده‌های چشم مواجه هستیم، در حالی که این مواد شیمیایی هیچ جایی در چشم پزشکی ندارند.

سفارش آخر شما در مورد نگهدارى از سلامتی چشم به خوانندگان چیست؟

  خوب ترین ماده شستشو برای چشم آب تمیز هست. امکان دارد در بعضی مورد ها پزشک بعضی اشک‌های تصنعی را تجویز کند؛ در نتیجه هیچ ماده شیمیایی برای شستشوی چشم سفارش نمی‌شود. آرایش پاک کن‌ها نیز اگر در لبه مژه‌ها استفاده گردند، امکان دارد برای چشم آسیب رسان باشند. علاوه بر این در بعضی مورد ها ما از مواد شیمیایی که در صنعت های به کار می‌روند، در منزل استفاده می‌کنیم که اگر چشم در فراروی آن‌ها قرار بگیرد امکان دارد آسیب‌های جدی به چشم وارد گردد.

خوب ترین راه حل در مورد ها آسیب رسیدن به چشم با این مواد باز نگه داشتن چشم در زیر آب تمیز هست. این معالجه اولیه بسیار کاربردی‌تر از درمان‌های دیگر هست. خانم‌ها بدانند هیچ ماده شیمیایی بی اثر نیست و باید در استفاده آن‌ها احتیاط کنند.
مرجع:ماهنامه همشهری تندرستی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94893

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.