تاریخ ارسال : ۰۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۲۱:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ادعای رهبر حزب جمهوری خواه خلق: کودتای تابستان گذشته ترکیه کنترل شده بود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، وی روز جمعه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر.تورک با بیان این که دولت ترکیه از نتایج کودتای نافرجام سال گذشته به نفع خود استفاده کرده است، گفت: هنوز هم تاکید می کنم که این کودتا یک کودتای کنترل شده بود و زمانی که از کودتای کنترل شده سخن می گویم، منظورم کودتایی است که جلوی آن گرفته نشده است.

 

وی بیان کرد: بعد از ۱۵ جولای به حکومت اعلام کردیم که راهکارهای خود برای جلوگیری از کودتا را به پارلمان ارائه کنید، اما آنها اقدامی نکردند.

 

وی با اشاره به اعتصاب غذای ۲ معلم ترکیه ای که به ارتباط با گروه گولن متهم شده اند، اظهار کرد: آنها چه ارتباطی با گولن دارند؟ می توانم صدها مثال دیگر بیاورم و معتقدم که سیاستمداران نمی توانند مجرمان را مشخص کنند ولی متاسفانه تعیین مجرم بودن یا نبودن افراد به سیاستمداران واگذار شده و در پی آن، دادستانی هم فوراً کیفرخواست را صادر می کند و قاضی نیز فوراً حکم می دهد.

 

قلیچدار اوغلو بیان کرد: من سه کودتا را تجربه کرده ام و یک وضعیت مشابه با آن دوران در دوران کنونی وجود ندارد.

 

وی خواستار تحقیق و بررسی در خصوص کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه شد و گفت: دولت ترکیه در حال تحقیق و بررسی نبوده و تلاش می کند تا بر روی آن سرپوش بگذارد به طوری که ۲ فرد مطلع از کودتا برای پاسخگیی به کمیسیون تحقیق و بررسی مجلس نیامدند.

 

این دومین بار است که کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ را یک کودتای کنترل شده اعلام می کند.

 

دولت ترکیه تدابیر سختی برای برخورد با کودتاگران سال گذشته و حامیان آنها و نیز افراد مرتبط با گروه گولن اتخاذ کرده و تا کنون علاوه بر اعلام چهار بار حالت فوق العاده در کشور که همچنان ادامه دارد و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر را در این خصوص از کار برکنار کرده است.

 

وزیر دادگستری ترکیه ماه گذشته تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

 

دولت ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

 

در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

 

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه با کیفرخواست ۲۵۸۱ صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه ۲۲۱ متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55094

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.