تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارائه دوا های گیاهی در فروشگاه های تندرستی شدنی نیست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، همایون هاشمی  در عکس العمل به سخنان مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت مبنی بر راه اندازی فروشگاه های تندرستی به جای داروخانه های طبیعی، اضافه کرد: طرح احداث داروخانه های گیاهی طی سال های موخر در دستور کار وزارت بهداشت جای گرفت و حتی آیین نامه آن ابلاغ گردید و مسئولین وزارت بهداشت نیز در پی عرضه مجوز بودند اما در حال حاضر مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت مطرح می نماید که به سبب توجیه نبودن داروسازان و علی رغم ابلاغ آیین نامه با کمی تغییر و اصلاح در سال ۹۷ فروشگاه های تندرستی جایگزین داروخانه های طبیعی می گردند.

وی دنبال کرد: در حالی که فروشگاه های تندرستی هیچ ربطی به وزارت بهداشت ندارد و در حقیقت این فروشگاه ها به منزله سوپرمارکتی هست که بعضی از فرآورده ها تندرستی کانون را عرضه می کنند و حتی ایجاد آن نیازی به عرضه مجوز از سوی وزارت بهداشت ندارد.

هاشمی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت طبق برنامه ششم توسعه باید نسبت به ادغام طب سنتی در نظام تندرستی اقدام کند، تصریح نمود: مقام معظم رهبری به طور مستمر در مورد طب سنتی و گسترش استفاده از گیاهان دارویی در سیاست های ابلاغی تندرستی سفارش های بسیاری کرده هست.

وی یادآور گردید: وزارت بهداشت در قانون برنامه پنجم توسعه نیز مکلف به بسترسازی توسعه و استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی شده و از طرفی در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی که توسط شورای عالی فرهنگی مصوب شده، ۱۱ راهبرد و ۴۸ اقدام ملی برای توسعه طب سنتی، گیاهان دارویی و فراورده های طبیعی مدنظر داشته شده هست در نتیجه وزارت بهداشت باید نسبت به توسعه و گسترش طب ایرانی-اسلامی اقدام و آن را در نظام تندرستی ادغام کند.

هاشمی احداث داروخانه های گیاهی را در کاهش تخلف های عطاری ها، جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی و سروسامان دادن به وضع نامطلوب طب سنتی و  موثر دانست و اظهار کرد: احداث فروشگاه های تندرستی در شان وزارت بهداشت نیست و باید داروخانه های گیاهی را احداث کند؛ وزارت بهداشت توان دارد قسمتی از فضای داروخانه ها را به عرضه دوا های گیاهی اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: عرضه و عرضه دوا های گیاهی در فروشگاه های تندرستی امکان پذیر نیست و هیچ محلی از اعراب ندارد لکن احتیاج هست برای فروش دوا داروخانه ایجاد و ایجاد گردد زیرا این چرخه تماما تخصصی هست.

عضو کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس، اضافه کرد: خوب تر هست مسئول فنی جایگاه ها عرضه دوا های گیاهی داروساز باشد و احتیاج هست وزارت بهداشت در جایگزینی داروخانه های گیاهی و طبیعی با فروشگاه های تندرستی تجدید نظر کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92290

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.