تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اراده جدی مسئولین استان شهر قم برای بالا بردن فرهنگ شهروندی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهر قم، ، جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" با هدف بالا بردن و توسعه فرهنگ ترافیکی و شهروندی از سوی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قم و با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی و جمعی از هنرمندان قمی و تهرانی از ۵ دی‌ماه در سطح شهر و مدرسه ها شهر قم در حال اجراست.

موضوعات ترافیکی، امنیت، حقوق شهروندی، هوای پاک و محیط زیست از مهم‌ترین مباحثی هست که در این جشنواره نمایشی به آن‌ها پرداخته می‌شود تا بتوانند در این زمینه، فرهنگ‌سازی کرده و آن‌ها را نهادینه کنند.

برای آشنایی زیادتر با جزئیات این اقدام فرهنگی و معرفی آن‌ها، به گفت‌وگو با کورش زارعی به‌عنوان دبیر هنری جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" پرداخته‌ایم.

تسنیم: چه‌شد که به فکر اجرای این نمایش در شهر قم افتادید؟

من به‌عنوان یک شهروند قمی که به اندازه یک ربع‌قرن در این شهر مقدس زندگی کرده‌ام، طی این سال‌ها شاهد حوادث و رخدادهای وحشتناکی بوده‌ام.

اگر به سطح شهر بروید و نگاهی به خیابان‌ها داشته باشید، متوجه می‌شوید که بعضی‌ها به چراغ قرمز و خط عابر پیاده توجهی ندارند، از طرف دیگر عابران پیاده هم توجهی به سبز و قرمز بودن چراغ راهنمایی ندارند.

معضل دیگری که نه تنها در شهر قم که در کل کشور با آن روبه‌رو هستیم، کاروان‌های عروسی هست، در کمال تأسف حوادث تلخ زیادی در این کاروان‌ها رخ می‌دهد و نمونه آن را حدود ۸ سال پیش به چشم خود نگاه کردم که ماشین عروس با عابری پیاده برخورد نموده و علت شده بود که آن تازه داماد شب اول زندگی خود را در بازداشت‌گاه سپری کند.

همه این عوامل دست به دست هم داد تا ما به فکر فرهنگ‌سازی در این زمینه بیفتیم و با توجه به تجربه موفقی که از اجرای سه ماهه این جشنواره در تهران داشتیم، بنده و دوستان ما در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قم احساس کردیم که این نمایش را در شهر قم نیز اجرا کنیم.

تسنیم: کم‌رنگ شدن حضور شما در سینما و تلویزیون هم به‌همین خاطر هست؟

مکررا شده که مردم جلوی بنده را گرفته و گله داشتند که به چه سبب دیگر در سینما و تئاتر کار نمی‌کنم، واقعیت این هست که من دوست دارم به بالا بردن فرهنگ عمومی شهروندان، در راستای فرهنگ ترافیکی پرداخت کنم و از طرف دیگر بنده به عنوان یک هنرمند قمی وظیفه خود دانستم که تجربه موفق تهران را با ترکیبی از هنرمندان تهرانی و قمی، در شهر مقدس شهر قم نیز به اجرا درآوریم.

تسنیم: هدف و دغدغه کلیدی از اجرای این جشنواره نمایشی چیست؟ در دو هفته‌ای که در حال اجراست، چه بازخوردی داشته هست؟

هدف از اجرای جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" در شهر قم این هست که شاید بتوانیم قدری بر این فرهنگ ترافیکی اثرگذار باشیم و مطمئنا هم بی‌اثر نبوده هست، چون که بازخورد اجرا در دو هفته گذشته بسیار خوب بوده هست.

نمایش‌ها کوتاه و پیام‌ها به نحو آنی و سرعتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان پیام خود را به مخاطب های جابه جا کند، در این جشنواره نمایشی، اگر شهروندی از خط عابر پیاده گذر کند، بازیگران ما مقررات را به آن‌ها گوشزد می‌کنند، مردم هم به آن‌ها توجه می‌کنند و به عقب برمی‌گردند.

تسنیم: موفقیت در این کار به چه چیزی بستگی دارد؟

این جشنواره نمایشی نباید در همین‌جا متوقف گردد و باید دست کم یک تا دو سال آن را به نحو مستمر ادامه دهیم تا فرهنگ ترافیکی به‌خوبی در میان شهروندان نهادینه گردد، همان‌طور که مستحضرید، تا چند سال پیش، اندک‌ افرادی کمربند امنیت می‌بستند اما با فرهنگ‌سازی خوبی که انجام گردید، امروز کمتر کسی را می‌بینیم که کمربند امنیت نبسته باشد.

به نظر بنده، اصلاح ساختاری فرهنگی، یکی از واجبات شهر مقدس شهر قم هست، چون در کمال تأسف فرهنگ ترافیکی در شهر قم رعایت نمی‌شود و این، معضلی برای مردم شده هست، روزانه جوانانی به علت این حوادث و رعایت نکردن فرهنگ ترافیکی، جان خود را از دست می‌دهند.

اگر این اجراهای آموزشی در درازمدت استمرار داشته باشد، مطمئنا تأثیرخودش را خواهد گذاشت، مردم با دیدن جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" و محتوای آن، از بازیگران تشکر و قدردانی می‌کنند، این تشکر به‌ خاطر کار بزرگ فرهنگ‌سازی و آموزش‌هایی هست که در راستای ترافیک و فرهنگ ترافیکی داده می‌شود.

تسنیم: نکات آموزشی هم در اجراهای خیابانی گنجانده شده هست؟

تمامی نمایش‌های اجرا شده در این جشنواره، نمایش‌های آموزشی هست و اهتمام می‌شود که در اجراها به مخاطب های تعلیم داده گردد که به‌عنوان مثال، خودروها و موتورسواران باید پشت خط عابر پیاده بایستند و عابران هم هنگامی که چراغ قرمز هست از روی خط کشی گذر کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی نیز در سال‌های موخر کلاس‌هایی آموزشی برای کسانی که خودروی آن‌ها توقیف و یا گواهی‌نامه آن‌ها باطل شده هست، برگزار می‌کند، اما از آن جهت که شرکت در این کلاس‌ها از روی اجبار هست، شاید تأثیرگذاری لازم را نداشته باشد.

از دیگر معضلات کلان‌شهر شهر قم، معضلات آلودگی هواست که ژانر دیگر این جشنواره نمایشی، حضور ۴۰ دوچرخه سوار با لباس‌های جذاب و یک‌شکل در سطح شهر هست و با پخش بروشور، به مردم و شهروندان، فواید دوچرخه سواری را تبلیغ می‌کنند.

تسنیم: هدف از اجرای نمایش در مدرسه ها چیست؟

ژانر دیگری را در مدرسه ها در حال اجرا داریم که هنرمندان ما در مبحث "نریختن زباله" برای کودکان و نوجوانان فرهنگ‌سازی می‌کنند.

به‌طور کلی اگر فرزندان از یک‌سو و خانواده و اقشار متفاوت جامعه از طرف دیگر، تعلیم داده شوند، زیادی از مشکلات و معضلات شهروندی و محیط زیستی حل می‌شود.

یک نکته با اهمیت این هست که ما باید به سمت شهروندان برویم و به آن‌ها تعلیم دهیم، در نمایش‌های جذاب خیابانی، چون ما به سمت مردم می‌رویم و اجباری در کار نیست، اثرگذاری خیلی خوبی بر مخاطب های می‌گذارد و علت بروز رخدادهای شگرفی در این زمینه می‌شود.

تسنیم: مطلبی که به‌عنوان نوعی انتقاد مطرح می‌شود، این هست که به چه سبب آنقدر دیر این کار شروع گردید؟

بله این حرف و انتقاد تماما درست و به‌جاست، این کار باید سال‌ها پیش انجام می‌شد تا امروز شاهد ثمره آن باشیم، در کمال تأسف در سال‌های گذشته، مسئولین فرهنگی و هنری استان چنین نگاه بازی نسبت به مسائل فرهنگی و شهروندی نداشتند.

در کمال خوشبختی مدیریت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قم در این دوره پشتیبانی بی‌نظیری از این جشنواره نمایشی کرده هست، آقای رفیعی از این نظر که پیشینه کار فرهنگی دارد، به‌این نتیجه دست یافته هست که این کار صورت پذیرد و در مدیریت جدید این سازمان، این رویکرد نهادینه شده هست.

ما باید دست کم ۵ سال پیش این فعالیت را شروع می‌کردیم که تاکنون موضوعات شهروندی به نحو کامل فرهنگ‌سازی شده باشد، اما با توجه به این مثال سرشناس که "ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است"، این رویکرد جدید سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قم را ارج می‌نهیم.

بنده نه به‌عنوان دبیر هنری این جشنواره نمایشی، لکن به‌عنوان یک هنرمند ملی قمی، قدردان دوستان در این سازمان هستم، مساله مهم‌تر این هست که این سازمان در حال برداشتن قدم‌های خوب تر و مهم‌تری در عرصه فرهنگ و فرهنگ‌سازی هست.

تسنیم: نمونه‌ای از کارهای این سازمان را اظهار کنید.

در کمال خوشبختی ۲۱ دی‌ماه از ۵ انیمیشن کوتاه با موضوعات فرهنگ شهروندی و ترافیکی پرده برداری گردید که واقعا از کیفیت بسیار بالایی بهره مند می باشند و حتی استعداد پخش از شبکه سراسری رسانه ملی دارند.

تسنیم: جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" به‌موضوعات دیگر هم خواهد پرداخت؟

مرحله نخست این جشنواره نمایشی تا ۵ بهمن ادامه دارد، مرحله دوم جشنواره نمایشی "شهر خوب شهروند خوب" سریعا پس از ایام سوگواری فاطمیه(س) و باتوجه به‌نزدیک شدن به روز درختکاری و سال جدید، شروع خواهد گردید.

در مرحله دوم، افزون بر محافظت روند فرهنگ ترافیکی، به‌مسائل و معضلات مبتلابه شهروندی در میان مردم هم خواهیم پرداخت، از طرف دیگر با توجه به زائرپذیر بودن شهر مقدس شهر قم، زوار و مسافران سراسر کشور نیز از مخاطب های مرحله دوم این جشنواره می باشند.

تسنیم: با تشکر از هنگامی که در اختیار بنده قرار دادید، در انتهاء بفرمایید به نظر شما تا چندسال دیگر نتیجه این کارهای را می بینیم؟

کارهای فرهنگی زودبازده نیستند و به یک پروسه زمانی احتیاج دارند، باید مدت زمان زیادی در مورد این مسائل به شیوه‌های متفاوت کار کرد تا بتوان در یک پروسه زمانی ۲ تا ۵ ساله، مبحث مد نظر فرهنگ‌سازی گردد، به همین سبب هست که فعالین فرهنگی با مشارکت هنرمندان دغدغه‌مند به کف خیابان‌ها آمده‌اند تا سریع‌تر به نتیجه برسیم و اهتمام می‌کنم که اگر به‌جای اینکه مردم به سمت هنرمندان بیایند، هنرمندان به سمت مردم بروند و فعالیت‌ها نیز مردمی باشد، مطمئنا تلاش‌های ما زودبازده خواهد گردید و نتیجه کار خود را در آینده نه‌چندان دور، می بینیم.

گفت‌وگو از احمدرضا عابدی‌پور


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83582

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.