تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارتش پهپادی ایران، تهدیدی برای اسرائیل هست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «هاآرتص» » چاپ فلسطین اشغالی در گزارشی تحت عنوان «ارتش پهپادی ایران» به ارزیابی توان هواپیماهای بدون سرنشین ایران و تهدیدی که توان دارند با مستقر شدن در سوریه، برای رژیم اسرائیلی داشته باشند، پرداخت.

در اوائل این یادداشت با اشاره به حمله موخر رژیم اسرائیلی به پایگاه هوایی T4 در سوریه پرداخته و مدعی گردید: «این حمله تمایل ایران را برای ایجاد شبکه ای از پهپادها در سوریه نمایان کرد. این پروژه توان دارد قدرت جمهوری اسلامی در تألیف اطلاعات و زمینه سازی برای حمله های احتمالی (به رژیم صهیونیستی) را توسعه دهد».

هاآرتص با بیان اینکه ایران در دهه ۱۹۸۰ تولید و ساخت پهپاد را شروع نمود، مدعی شد: «در سال های موخر و پس از ملحق شدن به دوئل سوریه برای محافظت دولت اسد، این پهپادها در آسمان های سوریه و عراق رویت شده اند. اسرائیل معتقد هست هنوز دست برتر در قدرت پهپادی را دارد اما مدل های ایرانی نیز تهدیداتی (علیه اسرائیل) دارند».

یک مقام نظامی ارشد سابق رژیم اسرائیلی می گوید: «حتی اگر آنان فناوری برتر را نداشته باشند، پهپادهای آنان توان دارد مفید باشد و کاری را که قصد دارند، انجام دهد».

این روزنامه ضمن ادعای اینکه ایران در سال های موخر به نیروهای تحت حمایتش در سوریه و عراق من جمله حزب الله، پهپاد صادر نموده هست، درج کرد: «یکی از آنان پهپاد حماسه با ۴۱۴ کیلوگرم وزن و قدرت حمل شناساگر و موشک هست.

عملیات پهپاد شاهد۱۲۹

 

هاآرتص با بیان اینکه ایران توان دارد از یک سیستم پهپادی برای مقاصد تهاجمی استفاده کند، اضافه کرد: «حضور مدت زمان طولانی ایران در سوریه توان دارد ایران را قادر سازد تا تهدید بر علیه اسرائیل را افزایش دهد و جابه جایی جنگ افزار و نیرو به سوریه و لبنان را تقویت نماید…ایران قصد دارد جبهه واحدی از جنوب لبنان تا بلندی های جولان بر علیه اسرائیل ایجاد کند. پروژه پهپادی توان دارد یکی از ابزارهای دستیابی به این هدف باشد».

در ادامه این یادداشت با تکرار ادعای کوشش ایران برای ساخت کارخانه تولید جنگ افزار های نقطه زن در سوریه ولبنان، آمده هست: «که از نظر اسرائیل خط قرمز هست…حمله به پایگاه هوایی T4 با هدف ممانعت از رسیدن اقلامی که توان دارد پیروزی هوایی اسرائیل را تهدید کند، انجام شد».

هاآرتص با اشاره به اعمال تحریم ها بر علیه پروژه پهپادی ایران و وادار شدن این کشور برای تهیه اجزای سازنده مثل موتور از طریق راه های غیرمستقیم، درج کرد: «این امر نرخ تمام شده را چند برابر کرد. پس ایران تدریجا ساخت موتور را خودش شروع نمود…

این روزنامه علاوه بر این با اشاره به تلاش های ایران برای مهندسی معکوس پهپادهای غربی، دنبال کرد: «شش سال پیش از شاهد-۱۲۹ پرده برداری گردید… پهپادی که از روی مدل انگلیسی به اسم WK-450 ساخته گردید. آن پهپاد نیز بر پایه مدل اسرائیلی هرمس۴۵۰ هست… هفت سال پیش نیز پهپادی ملقب به هیولای قندهار (RQ-170) در شرق ایران ساقط گردید… ایران دو مدل از روی آن ساخت، یکی با موتور جت که شبیه نسخه کلیدی بود و دیگری با موتور متمایز و اندازه کوچکتر».

هاآرتص در انتهاء با اشاره به پیشرفت صنعت هواپیماهای بدون سرنشین ایران، توضیح داد: «ایران حالا کوشش می نماید پهپادهایش را بالا بردن داده و موتور جت روی آنان انتصاب کند، مسلئه ای که آنان را فوری تر و بی صداتر می کند».


جدولی که هاآرتص از پهپادهای ایران منتشر نمود

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95649

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.