تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارتقاء سطح مبادلات اقتصادی ایران و الجزایر به ۳۰ میلیون دلار

عبدالمنعم الاحریز( Abdelmoun’aam Ahriz) ،در اظهار کرد وگو با ایسنا درباره زمان برپایی سومین کمیسیون مشترک عالی ایران و الجزایر و عزیمت نخست وزیر این کشور به تهران برای شرکت در این کمیسیون، تصریح نمود: سازگاری های برپایی این کمیسیون در کشور الجزایر از سوی دفتر نخست وزیر  و در ایران از سوی دفتر معاون اول رییس جمهور انجام می گردد و تاحالا هیچ تاریخی برای برپایی این کمیسیون در تهران مشخص نشده است ولی رایزنی ها بین دو دولت از طریق کانال های دیپلماتیک برای تعیین تاریخ مناسب برای برپایی این کمیسیون در حال انجام است.

مبادلات تجاری بین ایران و الجزایر به شکلی مثبت و سازنده در حال رشد است

این دیپلمات الجزایری که ازمارس ۲۰۱۵ ماموریت خود در تهران را شروع نموده است ،درباره سطح کنونی مبادلات تجاری بین ایران و الجزایر، تاکید کرد: به علل عینی، مبادلات تجاری بین دو کشور به شکلی مثبت و سازنده در حال رشد است اگر چه هنوز توقع ها ما را برآورده نمی کند.

وی با بیان این که «در حال حاضر سطح مبادلات بین دو کشور فراتر از مبلغ ۳۰ میلیون دلار آمریکا است و فعالین اقتصادی دو کشور درصدد افزایش این رقم هستند»، درباره تاثیر برجام بر افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور نیز تصریح نمود: برجام در ژوئیه ۲۰۱۵ به تصویب رسید و شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه ۲۲۳۱ به اتفاق آراء به آن رای داد.

امور بانکی یکی از موانع افزایش سطح مبادلات تجاری بین تهران و الجزیره است

البته بنظرم با توجه به استمرار بعضی موانع بخصوص در راستای امور بانکی که البته مسئولین دو ایرانی و الجزایری در کوشش برای حل آن می باشند اندکی زود است که بخواهیم تاثیر این توافق را بر تبادلات بازرگانی دو کشور مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی با بیان این که «برجام مورد پشتیبانی دولت الجزایر و بر اجرای آن تاکید می کند»، اضافه کرد: با توجه به اتفاق نظر دو کشور در رابطه با برجام ، این مسئله موجب هم افزایی و پویایی فعالین ایرانی و الجزایری برای پیشرفت مبادلات تجاری دو کشور شده است.

عزیمت ظریف به الجزایر ،سنت مشاوره و تبادل نظر سیاسی مداوم موجود بین دو کشور را زنده نگه داشت

این دیپلمات الجزایری در تهران درباره دستاوردهای عزیمت سال گذشته وزیر امور خارجه به الجزایر و اینک ه آیا به دنبال این عزیمت قرار است هیاتی دیپلماتیک از این کشور به ایران عزیمت کند؟ اضافه کرد: عزیمت آقای ظریف به الجزایر در ماه ژوئن ۲۰۱۷ سنت مشاوره و تبادل نظر سیاسی مداوم موجود بین دو دولت را که خارج از چارچوب کنفرانس های بین المللی صورت می پذیرد را زنده نگه داشت.

سفیر الجزایر در تهران با تاکید بر این که «ایران و الجزایر ارتباطات بسیار خوبی در راستای سیاسی دارند و این ارتباطات بر پایه اعتماد، احترام متقابل و پشتیبانی دولتمردان دو کشور است»، اضافه کرد: مقام های ایرانی و الجزایری هر دو به طور مستمر درصدد و خواهان گسترش ارتباطات فیمابین بوده و می باشند.

عبدالمنعم الاحریز با بیان این که «کشورهای ایران و الجزایر نقطه نظرات مانندی درباره زیادی مسائل بین المللی و منطقه ای مثل امتناع از سیاسی سازی حقوق بشر، دفاع از اصول حاکمیت و عدم مداخله، لزوم توازون بین سه رکن پیمان منع گسترش جنگ افزار های اتمی (خلع جنگ افزار، عدم گسترش و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای)، اصلاحات سازمان ملل و موسسات مالی بین المللی، اصلاحات سازمان همکاری اسلامی و تثبیت نرخ نفت دارد»، اضافه کرد: درباره عزیمت هیات های ایرانی و الجزایری نیز در حال تمرکز بر روی چندین عزیمت هستیم که امید دارم در سال جاری صورت قبول کند.

ایران و الجزایر چارچوب قانونی شایسته ای برای گسترش ارتباطات فرهنگی شان دارند

وی با بیان این که «از جمله این سفرها میتوان به عزیمت وزرای الجزایری مسکن و شهرسازی، دادگستری، تعلیم عالی، بهداشت، ارتباطات و علاوه بر این والی الجزایر به تهران اشاره کرد»، درباره تصمیم های دو کشور در راستای گسترش ارتباطات فرهنگی و گردشگری نیز اظهار کرد: در وهله اول مایلم خاطرنشان کنم که ایران و الجزایر چارچوب قانونی شایسته ای برای گسترش ارتباطات فرهنگی شان دارند. قراردادها و یادداشت تفاهم هایی بین دو طرف به هدف ترویج همکاری بین ایران و الجزایر در چندین زمینه فعالیت فرهنگی و هنری به امضا فرا رسیده است که یادداشت تفاهم تولید و همکاری سینمایی از تازه ترین این قراردادهاست.

سفیر الجزایر در تهران در این رابطه توضیح داد: این یادداشت تفاهم بین مرکز ملی سینمایی سمعی و بصری الجزایر و بنیاد سینمایی فارابی ایران در جریان عزیمت کاری وزیر فرهنگ و ارشاد ایران به الجزایر در مارس ۲۰۱۷ به امضا رسید.

افق های تازه ای در حوزه فرهنگی بین ایران و الجزایر ایجاد شده است

عبدالمنعم الاحریز با تاکید بر این که «روابط فرهنگی بین ایران و الجزایر در سه سال موخر گسترش خوبی پیدا کرده و فعالیت های فرهنگی خلاقانه که علت گشایش افق های تازه ای در حوزه فرهنگی دو کشور شده من جمله علت این مبحث است»، اضافه کرد: من جمله این فعالیت ها میتوان به برپایی هفته فرهنگی الجزایر در ایران در دسامبر ۲۰۱۶ اشاره نمود.

این دیپلمات الجزایری با بیان این که «از نظر دستاوردهای فرهنگی، سال ۲۰۱۷ سال پرباری در ارتباطات دو کشور بود»، اضافه کرد: در همین چارچوب شاهد شرکت وزیر فرهنگ الجزایر در ۲۴ ژانویه در مراسم افتتاحیه رویداد «مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام ۲۰۱۷» بودیم. علاوه بر این الجزایر از ۳۰ نوامبر به مدت یک هفته، هفته فرهنگی الجزایر را در این شهر برگزار نمود که در جریان آن تاریخ کهن و تمدن الجزایر و علاوه بر این تنوع فرهنگی این کشور به صورت طولانی معرفی گردید.

تیمی از کارشناسان سینمای ایران به زودی به الجزایر عزیمت می کنند

وی علاوه بر این افزود: در راستای سینمایی نیز هیاتی از کارشناسان الجزایری به رئیس مدیرکل دفتر ملی فرهنگ و ارتباطات این کشور از ۲۸ آوریل تا ۴ می ۲۰۱۸ برای آشنایی هر چه زیادتر با سینمای ایران سفری انجام دادند و جلساتی را با سینماگران و نمایندگان ایرانی بخش های متفاوت سینمایی، سمعی و بصری و استودیوهای فیلمسازی برگزار کردند و در همین چارچوب تیمی از کارشناسان ایرانی بخش سینما به زودی برای تبادل تجربیات سینمای ایران و ارزیابی پتانسیل های همکاری دو کشور در این زمینه با الجزایر عزیمت خواهند کرد.

عبدالمنعم الاحریز علاوه بر این تصریح نمود: سفارت الجزایر برای دومین سال پیاپی در هفتمین جشنواره بین المللی دانشگاه تهران که از ۲۱ تا ۲۳ می در این دانشگاه برگزار شده بود، شرکت نمود.

وی علاوه بر این درباره حضور تجار ایرانی در پنجاه و یکمین نمایشگاه بین المللی الجریزه نیز اظهار کرد: نمایشگاه بین المللی الجزیره با اهمیت ترین رویداد اقتصادی و تجاری حوزه مدیترانه و آفریقا است. هزاران شرکت الجزایری و بیگانه از ۵۰ سال پیش تاحالا در این گردهمایی اقتصادی شرکت می کنند.

سفیر الجزایر در تهران دنبال کرد: از سال ها قبل تجار و مسئولان شرکت های ایرانی به صورت فعال برای عرضه دانش و فرآورده ها خود و علاوه بر این برقرار کردن ارتباطات اقتصادی با شرکت های حاضر در نمایشگاه بخصوص شرکت های الجزایری در این رویداد همکاری می کنند و در حقیقت میتوان اظهار کرد این نمایشگاه مجال شایسته ای برای تجار دو کشور به منظور آشنایی هر چه زیادتر با یکدیگر و برقرار کردن ارتباطات حرفه ای مطلوب که تا به حالا به انعقاد و امضای چندین قرارداد انجامیده است، خواهد بود.

اظهار کرد وگو از: اکرم احقاقی خبرنگار ایسنا

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94742

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.