تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارزش تغذیه و تاثیر آن بر کارکرد ورزشکاران

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ آیدا غفاری ، مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان مرکزی درگفت و گو با یک برنامه رادیویی در مورد تغذیه قبل وبعد از ورزش و تاثیر آن بر کارکرد ورزشکاران عنوان داشت :تغذیه در ورزشکاران به ویژه در سطح قهرمانی و حرفه ای نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که نداشتن تغذیه مناسب توان دارد علت کم شدن قدرت و کارکرد بهینه ورزشکاران گردد.

  غفاری اضافه کرد:در طراز اول ورزشکاران باید به این نکته توجه دارا باشند رژیم های غذایی در ورزش های استقامتی و قدرتی متمایز هست و رژیم غذایی هر فرد مختص به همان فرد هست. یک رژیم مناسب باید طبق جنسیت، قد، وزن، سن و نوع ورزشی که فرد انجام می دهد تنظیم گردد.همچنین  باید از رژیم هایی که توسط اشخاص غیر کارشناس تجویز می گردد اجتناب کرد و قطعا برای دریافت یک برنامه غذایی مناسب ورزشی به کارشناسان تغذیه منسوب به فدراسیون پزشکی ورزشی مراجعه کرد تا با پرداخت پایین ترین هزینه برنامه رژیم مناسب خود را بگیرند.

مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان مرکزی در مورد استفاده از نوشیدنی هایی مثل چای پیش از ورزش بیان داشت: یکی از نکات با اهمیت در امر تغذیه ورزشکاران آب رسانی مناسب به بدن هست، ورزشکارانی که پس از انجام فعالیت ورزشی با کاهش آب بدن (دهیدراته شدن) رو به رو می گردند دچار افت کارکرد خواهند گردید، ورزشکاران چه در سطح آماتور و چه حرفه ای باید به میزان آبی که می نوشند توجه دارا باشند و قطعا با استفاده متناوب آب تشنگی خود را رفع کنند.علاوه بر این آن دسته از ورزشکارانی که به خوردن چای عادت دارند توان دارند چای کم رنگ (به سبب وجود کافئین) را بهمراه قند های آسان مثل خرما، کشمش و… او در مورد کالری مورد احتیاج دریافتی ورزشکاران قبل و پس از ورزش گفت : اصلا و ابدا پرخوری در وعده های غذایی قبل و پس از ورزش سفارش نمی توان زیرا منتج به چاقی خواهد گردید.

از سویی نیز به سبب اینکه پس از استفاده غذا قند خون افزایش می یابد اگر سریعا پس از صرف غذا ورزش کنیم بیهوده می باشد زیرا منتج به چربی سوزی نخواهد گردید و منحصرا قند خون بدن می سوزد ورزشکاران باید توجه دارا باشند که استفاده فراوان مواد قندی در تغذیه قبل و پس از ورزش توان دارد منتج به چاقی گردد. علاوه بر این خوب تر هست تا حد امکان استفاده مواد چرب را در وعده غذایی پیش از ورزش کاهش دهند زیرا مدت زمان هضم را افزایش می دهد.  مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان مرکزی در مورد استفاده از مواد چربی سوز گفت: هدف کلیدی از ورزش کردن تندرستی بدن هست و لزومی ندارد ورزشکاران قبل یا پس از ورزش از چربی سوز استفاده نمایند؛ در ماهیچه های بدن قند ذخیره ای به اسم گلیکوژن وجود دارد که در همان دقیقه های خستین فعالیت ورزشی از بین می رود و در ادامه بدن به سمت افزایش متابولیسم و چربی سوزی می رود، در ورزش های استقامتی مثل کوهنوردی ،پیاده روی ، دوومیدانی که مدت زمان فعالیت بدنی زیادتر و شدت آن کمتر هست، چربی سوزی خود به خود بالا هست و ورزشکاران توان دارند با انجام این چنین ورزش ها چربی سوزی بدن خود را افزایش دهند.

 اگر شخص لاغر باشد و نخواهد با فعالیت ورزشی لاغر تر گردد توان دارد هر ۲۰ دقیقه یک بار از یک نوشیدنی قند دار مثل آب میوه های طبیعی یا شربت شیره انگور استفاده کند، اما اگر متمایل هستند تا با چربی سوزی دارا باشند باید در همین فواصل زمانی منحصرا آب استفاده کنند تا آب از دست رفته بدنشان که با انجام فعالیت بدنی از بین رفته تامین گردد.

غفاری مسئول کمیته تغذیه هیئت پزشکی ورزشی استان مرکزی درپاسخ به این سؤال که بعضی مدرسه ها زنگ ورزش را در نخستین ساعات صبح قرار می دهند و ورزش کردن بعضی محصلین با معده خالی  گفت: باید به این نکته توجه دارا باشیم که صبحانه نخوردن بزرگترین اشتباه هست، به طور مستمر در هنگام صبح میزان قند خون پایین هست و همین باعث کاهش تمرکز و یادگیری خواهد گردید و احتمال دارد، در هنگام انجام فعالیت ورزشی فرد دچار افت قند خون شده و یا حتی مشکلات جدی تری ایجاد گردد.

اگر در ساعت اول محصلین می خواهند ورزش کنند باید پیش از آغاز فعالیت ورزشی از نوشیدنی قند دار (چای شیرین کم رنگ یا آب میوه طبیعی) استفاده نمایند علاوه بر این استفاده از شیر نیز سفارش می گردد، اما به سبب اینکه شیر دیر هضم هست خوب تر هست پس از زنگ ورزش استفاده گردد. تغذیه ورزشی و اهمیت آن .

انتهای پیام /

تغذیه ورزشی و اهمیت آن


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94329

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.