تاریخ ارسال : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارزش ۳ میلیاردی برای معالجه مریض ها “پروانه ای” + جزییات خدمات جدید وزارت بهداشت

دکتر جمشید کرمانچی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به کارهای معاونت معالجه وزارت بهداشت برای عرضه خدمات درمانی به مریضی ای بی، اظهار کرد: برنامه پشتیبانی از مریض ها ای بی از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ شروع و مراجع مالی و ردیف اعتباری لازم برای پوشش و پشتیبانی از خدمات درمانی مورد احتیاج این مریض ها دیده گردید. علاوه بر این اطلاعات ذی ربط به این مریض ها از کل دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تألیف گردید و خانه ای بی هم به عنوان انجمن حمایتی از این مریض ها اطلاعاتی در اختیار وزارت بهداشت گذاشت.

۱۰ دانشگاه علوم پزشکی آماده خدمت رسانی به مریض ها ای بی

وی با بیان اینکه پیش از این دانشگاه علوم پزشکی ایران با تفاهم نامه ای که با بنیاد مستضعفان، خانه ای بی و بنیاد مریض ها خاص بسته بود، به عنوان متولی عرضه خدمت به مریض ها ای بی فعالیت هایی داشت، اضافه کرد: در عین حال قصد ما این بود که عرضه خدمت از حالت معطوف خارج گردد و بتوان در کل کشور خدمات درمانی مورد احتیاج این مریض ها را فراهم کرد. بر همین اساس از کلیه دانشگاه های علوم پزشکی استعلام کردیم و در نهایت ۱۰ دانشگاه در کل کشور اعلام نمودند که آمادگی خدمت رسانی به این مریض ها را دارند.

کدام مرکز در تهران خدمات دندان پزشکی مریض ها ای بی را عرضه می کند؟

کرمانچی دنبال کرد: پس از آن فرآیند تدوین بسته خدمتی مریض ها ای بی را آماده کردیم. در همین راستا با مرکز دندان پزشکی بیمارستان مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران سازگاری هایی جهت عرضه خدمات دندان پزشکی به این مریض ها انجام گردید. در عین حال برنامه ما این است که در سایر استان های بزرگ هم بتوانیم برای این مریض ها مرکز دندان پزشکی مجهزی را ایجاد کنیم.

وی علاوه بر این اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات این مریض ها چسبندگی های گوارشی آنهاست؛ به طوریکه مریض ها ای بی هر چند وقت دچار چسبندگی می گردند و باید عمل گردند. در گذشته منحصرا یک تا دو مرکز در کشور  این اقدام را انجام می دادند، اما ما برای توسعه آن برنامه ریزی کرده ایم و در حال حاضر دانشگاه تهران متولی این مبحث شده است و پذیرفتند که خدمات گوارشی مریض ها ای بی را عرضه دهند. ..

وی از راه اندازی سیستم ثبت کارکرد مریض ها ای بی در پرتال معاونت معالجه وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار کرد: بر این اساس خدمات درمانی مورد احتیاج این مریض ها را مطابق بسته خدمتی تشریح شده و طبق نوع و تناوب خدمات به مریض ها عرضه می دهیم. البته این مریض ها احتیاج مخصوصی هم به پانسمان های ویژه دارند که طی دو سال گذشته سازمان غذا و دوا این پانسمان ها را برطبق احتیاج مریض ها و به نحو رایگان با پست پیشتاز به درب منزل مریض ها به طور ماهانه یا دو ماه یکبار می فرستد.

ارزش ۳ میلیاردی برای معالجه ای بی ها

کرمانچی با بیان اینکه ردیف اعتباری که برای عرضه خدمات درمانی به این مریض ها تشریح شده با اعتباری بالغ بر دو تا سه میلیارد تومان در سال است، اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۶۰۰ مریض مبتلا به ای بی را ثبت نموده ایم و به آنان خدمت عرضه کرده و بسته خدمات معالجه و پانسمان هایشان را به طور رایگان به این مریض ها عرضه می دهیم. باید توجه کرد که خدمات درمانی که در این بسته خدمتی دیده شده دربردارنده ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی، تست خون و ادرار، تصویربرداری، سونوگرافی، ام آرآی و سی تی اسکن، نمونه برداری از بافت و پاتولوژی از پوست برای تشخیص مریضی، آندوسکوپی، دندان پزشکی و جراحی پلاستیک در سطح تخصصی می باشند. بدین ترتیب هر استان و دانشگاهی که قدرت عرضه این خدمات را داشته باشد، آنان را به مریض ها ای بی عرضه می دهد. در غیراین صورت فضا را باز گذاشتیم تا مریض ها به تهران مراجعه کرده و خدمات توانبخشی و دندان پزشکی را بگیرند.

پرداخت از جیب مریض ها ای بی، نزدیک به صفر

مشاور معاون معالجه در امور مریضی های وزارت بهداشت در مورد نحوه پشتیبانی مالی از این مریض ها و چگونگی پرداخت هزینه خدمات تشریح شده برای آنان، اظهار کرد: قطعی شده است که مریض ها ای بی دفترچه بیمه پایه دارا باشند. بدین ترتیب اگر مریض شهری باشد، دفترچه خدمات درمانی یا تامین اجتماعی دارد و اگر روستایی باشد، توان دارد با فرم ارجاع پزشک روستا به شهر آمده و خدمات مورد نیازش را دریافت کند. این خدمات هم مشمول بیمه می باشند و قسمتی از فرانشیز قسمت مریض را وزارت بهداشت پوشش می دهد. هدف ما این است که  پرداختی از جیب مریض تا حد ممکن به صفر نزدیک گردد.

کرمانچی با بیان اینکه در زمان راه اندازی برنامه حدود ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی را دعوت نمودیم و در مورد این مریضی توضیح هایی دادیم، اضافه کرد: بر همین اساس با اطلاع رسانی های انجام شده این مریضی تا حدودی معروف است. تقاضای ما از کارشناسان مریض ها خاص در دانشگاه های علوم پزشکی این بوده است که با تک تک مریض ها ارتباط گرفته و به آنان اعلام کنند که خدمات درمانی مورد نیازشان در دانشگاه علوم پزشکی عرضه می گردد و از این طریق خود مریض ها هم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بیماریابی ما هم بر همین اساس ادامه دارد؛ به طوریکه با همین اقدام حدود ۵۰ مورد مریض جدید را هم تشخیص دادیم.

وی دنبال کرد: با این کارهای در حال حاضر مسوول اداره مریض ها خاص دانشگاه های علوم پزشکی  نسبت به مریضی ای بی حساس شده اند و اگر در جایی با نشانه ها ای بی مواجه گردد، مریضی را تشخیص و خدمات لازم را عرضه می دهند.

ثبت ۶۰۰ مریض ای بی در کشور حدس وجود ۸۰۰ مریض دیگر

مشاور معاون معالجه در امور مریضی ها علاوه بر این اظهار کرد: باید توجه کرد که در حال حاضر حدود ۶۰۰ مریض ای بی ثبت شده است، اما تخمین می گردد که با توجه به آمار شیوع جهانی این مریضی و آمار شیوع آن در ایران، ۸۰۰ مریض دیگر نیز در کشور وجود داشته باشد.

کرمانچی با بیان اینکه مریضی ای بی با زیادی از مریضی های پوستی و تاولی دیگر تشابه دارد، اظهار کرد: بر همین اساس ما یک متخصص پوست که ترجیحا هیات علمی دانشگاه است در هر دانشگاه باید مورد ها مشکوک به ای بی را مورد معاینه قرار دهد. در عین حال در مواردی که تشخیص مریضی دشوار است، با تشخیص آزمایشگاهی و نمونه برداری از بافت کارهای تشخیصی انجام می گردد. حال اگر ای بی در فردی تشخیص داده گردد، مریض در سیستم ثبت شده و خدمت دریافت می کند. در نهایت هم ردیف پانسمانی برایش مدنظر داشته شده و خدمات درمانی هم برطبق احتیاج به وی عرضه می گردد.

تست های ژنتیکی پیشگیری از ولادت مورد ها جدید ای بی؛ برای دو گروه هدف

مشاور معاون معالجه در امور مریضی ها در ادامه با تاکید بر ارزش توجه به تست های ژنتیکی برای تشخیص مریضی ای بی پیش از ولادت، اظهار کرد: در ادامه این کارهای تصمیم گرفتیم برای مریضی لاعلاجی مثل ای بی که بار مالی بسیار زیادی را به دنبال دارد، علاوه بر روال معالجه و خدمت رسانی، بحث انجام تست های ژنتیک و تشخیص پیش از ولادت را هم پیگیری کنیم و حتی بتوانیم تا حد مرز دریافت مجوز سقط هم برای جنینی که مبتلا به ای بی است، پیش رویم.

کرمانچی اضافه کرد: بر این اساس در وهله اول هدف گذاری ما انجام تست های ژنتیک و پیش از ولادت برای خانواده هایی است که فرزند اولشان مبتلا به ای بی بوده و قصد دارند فرزند دوم به بعد را هم به دنیا آوردند. پس از آن آنان را به آزمایشگاه های ژنتیک هدایت می کنیم. ..

حال اگر مورد تازه ای هم باشد، خود آزمایشگاه مرجع اعلام نموده است که از مراجع خودشان آن را تقبل می کنند. باید توجه کرد که اگر این تست ها پیش از ولادت صورت پذیرد، بسیار کمک کننده است و مراجع آن با کمک آزمایشگاه مرجع و معاونت معالجه و وزارت بهداشت تامین می گردد.

مشاور معاون معالجه در امور مریضی ها با بیان اینکه خدماتی که ما در قالب این بسته خدمتی عرضه می دهیم در حوزه سرپایی است، اظهار کرد: خدمات بستری مریض ها ای بی در قالب طرح دگرگونی انجام می گردد.

سایر مریض ها خاص هم برای کمک به بستری آنان یک سهمیه بستری برایشان دیده شده است. از سویی این مریض ها در زمان بستری، به پانسمان های بیشتری احتیاج دارند و ما هم داروخانه ها را مجاب کردیم که این پانسمان را به آنان عرضه دهند. کرمانچی علاوه بر این اظهار کرد: هدف ما در حوزه ای بی این است که اولا دسترسی مریض ها به خدمت را افزایش دهیم.

۳ هدف گیری برای پشتیبانی از مریض ها ای بی

زیرا عزیمت کردن برای مریض ها ای بی بسیار دشوار است و باید خدمت را به نزدیک ترین مرکز محل زندگی شان توسعه دهیم. دومین هدف مان هم حراست مالی از این مریض ها است. برهمین اساس خدمات شان را با تعرفه دولتی محاسبه می کنیم. هدف سوم هم ارتقاء کیفیت خدمات است. به عنوان مثال تعدادی از این مریض ها با نحوه استفاده از پانسمان آشنا نیستتند و ما از سازمان غذا و دوا درخواست کرده ایم که شرکت ها را موظف کند تا به مریض ها نحوه استفاده از پانسمان را تعلیم دهد.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96038

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.