تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارزیابی مدل بیگانه برخورد با ناراضیان

سیدعلی خرم . مدرس حقوق بین الملل در روزنامه شرق درج کرد: خبرگزاری فارس اعلام نموده تظاهرات مشهد از سوی مال باختگان مؤسسات تعاونی (ثامن الحجج و بقیه) سازماندهی شده بود و تمام گردید. جدای از صحت و سقم هویت برگزارکنندگان تظاهرات و این که به نظر می آید در بعضی استانهای دیگر ادامه یافته، این مبحث را توان دارد از همین زاویه معضل اجتماعی و اقتصادی که در دیگر کشورها تجربه شده، بررسی کرد.    در سال ٢٠٠٧-٢٠٠٨ در اثر ترکیدن حباب وام مسکن در آمریکا بحرانی مالی به وجود آمد که در یک سال آمریکا و اروپا را فراگرفت و عازم بازارهای قاره آسیا گردید. در آن ایام مجمع مجالس آسیایی این ارزشمند را برعهده گرفت و با برپایی نشست ها مکرر در پایتخت های آسیایی، مساعدت یکدیگر و مطالعه بسته های تشویقی آمریکا و اروپا، به اعضای آسیایی خود خوب ترین سفارش های عملی را عرضه کرد؛ به ترتیبی که توانست بحران مالی بین المللی را در کنار دروازه های قاره آسیا متوقف کند. ارزشمند ترین رکنی که در این بحران در آمریکا، اروپا و قاره آسیا به آن توجه گردید، برگشت اعتماد مردم به سامانه بانکی و مالی کشور بود و این که حکومت ها نمایش دهند به تعهدها بانک ها نسبت به مردم وفادارند و تا آخرین سنت بدهی بانک ها به مردم پرداخت خواهد گردید.    در این طریق، اوباما چند هزار میلیارد دلار هزینه کرد تا پول مردم داده گردد، بانک ها را از ورشکستگی و کارخانجات صنعتی را از تعطیلی رهایی دهد. بریتانیا، آلمان، فرانسه و کشور های آسیایی مثل چین، اندونزی، مالزی و… میلیاردها دلار خرج کردند تا کشورشان را از بحران مصون بدارند. علی رغم کمپانی فعال ایران در آن ایام، به نظر می آید آن تجربه فراموش و دور ریخته شده و ما در همان بحران اقتصادی، اجتماعی و سیاسی محصور شده ایم.
به نظر می آید بعضی ناخشنودی ها در ایران نیز از همان جنس کاهش اعتماد عمومی به سامانه بانکی و مالی کشور بر اثر نپرداختن بدهی ها باشد. دو سال هست چند میلیون نفر که سرمایه های خود را در مؤسسات مالی به امانت گذاشته اند، خواستار دریافت وجوهشان می باشند. بعضی از آنها روزانه و در هر مقطعی تظاهرات می کنند و وجوه خود را طلب می کنند. از جانب دولت و بانک مرکزی هم سخنانی گفته می گردد که گویی خطایی بوده که این چند میلیون نفر انجام داده اند و اکنون هم لازم هست تقاص اشتباه خود را پس بدهند. سپرده گذاران با اطلاع رسانی به همگان نشان داده اند که برپایه قوانین بانکی روز عمل کرده اند و گناهی بر آنها نیست و بانک مرکزی نیز اهتمام بر گریز از این مسیولیت دارد.  آنها خواهند دید نمی گردد از اختلاس هایی در دولت گذشته صورت گرفته که اگر یکی از آنها به سپرده گذاران مؤسسات تعاونی مالی تعلق می گرفت، بحران انتهاء می یافت. از نظر حقوق بین الملل و منشور ملل متحد همه حکومت ها مسئول حفظ اموال و جواب گویی مالی به اتباعشان می باشند و این امر امروز در جامعه جهانی پیشرفته و از خصوصیات «حکمرانی مطلوب» به شمار می رود. اگر در دوران بحران مالی بین المللی، بسته های تشویقی را با هزینه خزانه عمومی به مردم و به بخش عمومی عرضه نداده بودند، آن بحران تاروپود آن دولت ها را درمی نوردید. اکنون هر ناخشنودی با هر اسم و با هر دستاویز توان دارد کسانی را که در کنار مرزهای ایران کمین کرده اند، فعال کند. آنها در انتظار نخستین درگیری گرم بین مردم و دولت می باشند.
مگر دونالد ترامپ و رکس تیلرسون، وزیر خارجه، قول ندادند با تقویت ناخشنودی در ایران با حکومت ایران مقابله کنند؟ مگر اسرائیل و عربستان نگفتند جنگ را به خیابان های تهران خواهند کشانید؟ چرا به مطالبات حقیقی مردم جواب درست داده نمی گردد تا مردم ناراضی، سرباز پیاده اغراض دیگران شوند؟ مطمئنا دشمنان کاری توان ندارند بکنند؛ جز این که بر شکاف های اجتماعی ما سوار شوند، چرا ما به شکاف های اجتماعی دامن می زنیم؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81242

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.