تاریخ ارسال : ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ارزیابی مشکلات حوزه تولید ملی اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس هست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تبریک فرا رسیدن سال جدید به مردم ایران اسلامی و آرزوی سالی پر خیر و برکت برای ملت ایران با اشاره به شعار سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: سال کنونی هم به فرایند سال های گذشته تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد موضوعات اقتصادی تداوم پیدا نمود و معظم له سال ۹۷ را توجه به تولید ملی و پشتیبانی از کالای ایرانی نامگذاری کردند.

وی بیان داشت: برای سال ۹۷ در حوزه ماموریت های مربوط با مقوله پشتیبانی از کالای ایرانی طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب، هم باید مردم دست به دست هم دهند و هم اینکه وظیفه مسئولین و کارگزاران نظام هست تا کوشش خود را برای رسیدن به این هدف با اهمیت در اقتصاد کشور به کار گیرند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس عنوان نمود: مسئولین در قوای مقننه، قضائیه و مجریه در راستای ماموریت های خودشان برای پشتیبانی از تولید داخلی و ایجاد فضای مناسب برای انجام فعالیت های اقتصادی ماموریت های دارند که هر یک به فراخور آن باید تأکید دارا باشند.

وی با اشاره به وظیفه ها مجلس شورای اسلامی در راستای وظیفه ها خود برای تحقق شعار سال یعنی پشتیبانی از تولید تصریح نمود: نخستین حرکت پشتیبانی های مستقیم از تولید داخلی هست، اساس حرکت تولید در کشور ما با چالش هایی روبه رو هست که برطرف آنان در پشتیبانی مستقیم از تولید داخلی توان دارد مسیر خود را پیدا کرده و در سال جاری احیا گردد.

وی ابراز داشت: چهار کانون مالیات، بیمه، نظام تامین مالی، فضای اکتساب و کار از برنامه های کلیدی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای سال ۹۷ هست.

پورابراهیمی گفت: طبق ارزیابی هایی که در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی انجام داده ایم، قیمت تامین مالی برای تولید در داخل کشور از چالش های پیش روی فعالین اقتصادی هست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت تامین مالی در ایران چهار تا پنج برابر متوسط کشورهای اطراف هست و این به عنوان یک کانون با اهمیت، پشتیبانی از تولید را به گونه ای با چالش های جدی رو به رو کرده که قاعدتا باید طبق کاهش قیمت تورم در اقتصاد، کاهش قیمت سپرده ها و کاهش قیمت وام، اثر خود را در کاهش بهای تمام شده تولید بگذارد.

پورابرهیمی گفت: در نتیجه کمک به کاهش قیمت تامین مالی به معنای کاهش قیمت وام ها از بنیادی ترین پشتیبانی هایی هست که باید در پشتیبانی تولید داخلی در سال ۹۷ صورت پذیرد.

ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز داشت: کارهای غیرکارشناسی بانک مرکزی در ماه های انتهایی سال ۹۶ با افزایش قیمت نفع سپرده به ۲۰ درصد، شرایط خاصی را برای اقتصاد کشور ایجاد نمود که انتظار هست در سال جاری آن مسیر غیرکارشناسی و غیرتخصصی را کنار بگذارد و بتوانیم به کاهش قیمت هایی که پیشتر مصوبه شورای پول و ارزش و بانک مرکزی بود، بر گردیم.

وی دنبال کرد: شاید اگر آن کار غیرکارشاسی صورت نمی گرفت در سال ۹۷ شرایط بهتری را برای داخل کشور شاهد می بودیم که باید جبران آن را دولت انجام دهد در غیر این صورت مجلس وارد گردیده و کمیسیون اقتصادی در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد.

پورابراهیمی یکی دیگر از چالش های حوزه تولید داخلی را مالیات ها دانست و گفت: یکی از این مشکلات، مالیات بر ارزش افزوده هست که به سبب اشکالات بنیادی در اجرا، امکان بهره گیری و کمک به تولید در داخل کشور را با مشکلاتی رو برو نموده هست.

وی اضافه کرد: بیشتر از یک سال هست که کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده کار کرده و حدس می گردد تا پایان اردیبهشت ماه سال کنونی متن پایانی آن به صحن علنی آید و امید داریم بتوانیم پس از ان در تابستان ۹۷ شروع قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده را در کشور شاهد باشیم که مطمئنا آثار و پیامدهای مثبتی برحوزه تولید کشور به جای خواهد گذاشت.

پورابراهیمی تصریح نمود: علاوه بر این اصلاح قانون مالیات بر کارکرد بنگاه ها را داریم که الان قیمت این مالیات بالا هست، بنابراین در سال جاری در صورت تصویب پایانی قانون مالیات بر ارزش اضافه کرد، انشالله هدف گذاری خوبی را برای نیمه دوم سال ۹۷ برای کاهش قیمت مالیات بر کارکرد بنگاه ها دارا باشیم.

وی بیان داشت: حدس ما این هست که در گام اول مالیات بر کارکرد را از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش دهیم و هدف این هست که پشتیبانی از تولید و افزایش مالیات بر استفاده را هدف گذاری کنیم.

پورابراهیمی از دیگر مشکلات حوزه تولید را بیمه عنوان نمود و گفت: در حال حاضر مشکلات متعددی بر این حوزه وارد هست و اصلاح قانون کلیدی ترین مضوع می باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس توجه به بهبود فضای اکتساب و کار را دیگر برنامه های کمیسیون اقتصادی مجلس برای سال ۹۷ دانست و گفت: گرچه در سال های گذشته اقداماتی انجام شده، اما باید این فضا خوب تر از گذشته باشد.

ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس، ضرورت پشتیبانی های غیرمستقیم از تولید داخلی را مورد اشاره قرار داد و تصریح نمود: در این زمینه در دو بخش مقابله با قاچاق کالا و واردات کالاهای دارای همانند داخلی باید وارد گردید.

وی اضافه کرد: کار و کوشش کمیسیون اقتصادی مجلس در راستای لایحه اصلاح مقابله با قاچاق کالا و ارز پاسخ داده و در ماه های پایان سال گذشته لایحه دولت را به پایان رساندیم و متن آن به صحن علنی ارسال شده که در هفته های اول سال کنونی در دستور کار قرار می گیرد با تصویب و پایانی شدن آن، گام مهمی در این زمینه خواهیم داشت.

پورابراهیمی اضافه کرد: علاوه بر این بحث ساماندهی واردات کالاهایی که تولید همانند دارند را سال گذشته شروع کردیم، اما به سبب عدم مشارکت پذیرفتنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دیرکرد افتاده که در سال جاری پیگیری آن صورت می پذیرد.

وی دنبال کرد: مجموعه این عامل توان دارد بر پشتیبانی از تولید داخلی تأثیر بگذارد و در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مجموعه این عاملان را در دستور کار خواهیم داشت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92726

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.